Prázdniny jsou pryč, děti chodí opět do školek a škol, dospělí do práce a s podzimním počasím přichází i obavy z tradičních nemocí tohoto období. Jak tuto dobu zvládnout i s pomocí homeopatik najdete na následujících řádcích.

Reklama: Oscillococcinum

Sezónní výskyt typických nemocí podzimního a zimního období, jako jsou chřipka, rýma, kašel a bolesti v krku, je znám již od dob Hippokrata. Nicméně dodnes nebylo uspokojivě vysvětleno, proč se tomu tak děje. Jako možné příčiny se popisují:

  • změna chování lidí, kdy v chladných obdobích býváme více v nějakých uzavřených prostorách, což usnadňuje přenos patogenů ve formě kapének;
  • infekčnost mikrobů – ta je ovlivněna vnější teplotou, vlhkostí, ale i množstvím UV záření a u různých mikrobů se výrazně liší;
  • sezónní změny v aktivitě imunitního systému – krom řady jiných změn se na poklesu obranyschopnosti může podílet snížená hladina vitamínu D, protože v zimě se pohybujeme méně na slunci a býváme více oblečení.

Již zakladatel moderní mikrobiologie Louis Pasteur dospěl po mnoha letech výzkumů na sklonku svého života k zásadnímu poznání, že patogeny jsou spíše důsledkem nemoci (tedy slabosti organismu) než její příčinou. Obdobně dr. Jonas Salk tvrdil, že v léčbě se sice můžeme snažit bojovat s příznaky choroby, ale mnohem účinnější je prevence a povzbuzení vlastních obranných mechanismů těla.

Homeopatika na přímou podporu imunity

  • Echinacea angustifolia 5 C – má výrazný efekt na protibakteriální imunitu stimulací tzv. neutrofilů a tím brání hnisavým stavům a komplikacím. Podává se 3x denně 5 granulí.
  • Phytolacca decandra 5 C – „čistí“ lymfatické cesty v oblasti hlavy a krku, a tak zlepšuje funkci imunitního systému stimulací především lymfocytů. Podává se 3x denně 5 granulí.
  • Ferrum phosphoricum 5 C – má protizánětlivý účinek na sliznice dýchacích orgánů a zlepšuje též funkci imunitního systému tím, že odstraňuje volné radikály čili molekuly poškozující tkáně. Opět jej podáváme 3x denně po 5 granulích.
  • Oscillococcinum – jde o lék podporující všeobecnou protivirovou imunitu. V rámci běžné prevence infekčních onemocnění je vhodné užívat 1x týdně 1 tubu.
  • Influenzinum 9 C – jde o homeopatikum připravené z aktuální protichřipkové vakcíny. Představuje homeopatickou cestu k podpoře imunitního systému přímo proti virům chřipky. Doporučené dávkování je 1x týdně 5 granulí. Účinkuje dobře, i pokud absolvujete konvenční očkování proti chřipce, a případně může snížit případné komplikace po její aplikaci. Krom prevence se také užívá v rámci zdlouhavé rekonvalescence a následků po těžkém průběhu chřipky.
  • Thymuline 9 C – tento přípravek je vyroben z extraktu brzlíku a povzbuzuje činnost tohoto významného orgánu imunitního systému. V České republice je k dispozici pouze na lékařský předpis v režimu individuálního dovozu. Dávkování je také 1x týdně 5 granulí po celé zimní období.

Několik kroků ke zdraví

Pro dlouhodobé zlepšení imunity nemusí stačit ani sebelépe vybraný homeopatický přípravek. Bez zdravého životního stylu jsou každý lék či lékařská péče ve své působnosti omezeny. Pamatujme proto na důležité kroky v prevenci onemocnění:

Správná strava
Dobrá funkce imunitního systému začíná v kvalitní výživě a v dostatečném přísunu živin, vitamínů a minerálů. V dnešní době supermarketů a velkovýroby je náš imunitní systém zatížen aditivy. Ty často stojí za potravinovou intolerancí a alergiemi, mohou vyvolávat i zánětlivé postižení sliznice zažívacího traktu, které vede k prostupu toxinů a alergenů do krve.

Vynechání „oslabovačů“ imunity
Patří sem vynechání bílého cukru, výrobků z bílé mouky, trans tuků, které se vyskytují ve smaženém jídle či průmyslově zpracovaných produktech. Samozřejmostí je vynechání kouření a alespoň omezení kofeinu a alkoholu.

Podpora střevní mikroflóry
Imunitní systém střeva představuje 80 % celého imunitního systému a jeho nedílnou součástí je i mikrobiální osídlení střeva. Správné složení střevní mikroflóry chrání sliznici trávicího traktu, napomáhá odstraňování toxinů a chrání před vlivy škodlivých bakterií a virů.

Psychická pohoda
Stres a úzkost vedou k vyplavení tzv. stresových hormonů – kortizolu a adrenalinu – a řada lidí včetně dětí má trvale zvýšenou aktivitu sympatického nervového systému, což ve svém důsledku imunitu zhoršuje. I s psychickou pohodou velmi dobře pomohou homeopatika, ale nejlépe je naučit se některým relaxačním technikám.

Tělesný pohyb
Krom toho, že cvičením zlepšujeme aerobní kapacitu těla, vhodným cvičením bráníme vzniku řady chronických chorob, jako je například cukrovka II. typu či choroby srdce a cév. Ty totiž také přispívají ke snížení obranyschopnosti. Při cvičení se vyplavují endorfiny a snižuje se hladina stresových hormonů. A doporučuje se co nejvíce cvičit venku.

Dobrý spánek
Při kvalitním spánku se obnovují tělesné i duševní síly a vyplavují se hormony, které příznivě působí i na stav imunitního systému. Nejlépe je spát v temném prostředí bez rušivého světelného smogu a s vhodnou teplotou. Je také potřeba vyloučit vlivy elektrosmogu a nenechávat v ložnici či v pokoji zapnuté počítače, mobily či hifi.

Nebát se zvýšené teploty
Horečka je přirozenou reakcí imunitního systému, který – jakmile se setká s nějakou bakterií či virem – je zvýšenou teplotou vlastně likviduje. Podávání chemických léků na snížení byť i jen nepatrně zvýšené teploty je spíše škodlivé. Teplota do 38,5 °C by se neměla snižovat vůbec a i vyšší teploty by se měly alespoň zpočátku řešit spíše homeopaticky než chemicky.

Doplňky stravy pro zimní období
Kromě homeopatik je v zimním období užitečné použít i některý z prostředků přírodní medicíny.

  • Extrakt z černého bezu – má velký protivirový a protibakteriální účinek a významně zkracuje dobu trvání chřipky.
  • Česnek – patří ke známým přírodním antibiotikům. Má přímý ničivý účinek na viry a bakterie.
  • Vitamín C – prokazatelně zkracuje délku nachlazení, je to významný prvek protivirové imunity a silný antioxidant. Do 6 let věku se doporučuje dávkování 500 mg/den, pro děti 6–12 let 1 000 mg/den a od 13 let výše 2–3 g/den.
  • Vitamín D – kromě obranyschopnosti zlepšuje i soustředění a celkovou energii. Doporučená dávka je 1 000–3 000 IU/den.
  • Vitamíny B6 a B12 – jsou důležité pro biochemické procesy v buňkách imunitního systému.
  • Vitamín E – svým antioxidačním působením zlepšuje funkci obranyschopnosti.
  • Zinek – je nejdůležitější stopový prvek pro dobrou funkci imunitního systému a pro hojení tkání. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.