Výtok – nevítaný průvodce žen, nebezpečí pro pohlavní zdraví, plodnost i těhotenství. Otázky, na které často odpovídá každá porodní asistentka a odpovědi, které by měla slyšet každá žena, aby mohla těmto potížím předejít.

Je každý výtok známkou zánětu?

Ne, všechny výtoky nejsou projevem nemoci ženy - v reprodukčním věku je sekrece z pochvy zcela fyziologická. Množství sekretu v pochvě se mění v závislosti na věku, fázi menstruačního cyklu, na hladině hormonů v těle. Například i v těhotenství a jeho průběhu je běžná silnější sekrece zejména v závěru gravidity, kdy se tělo nastávající maminky chystá na porod dítka a hojný sekret má při porodu dítěti pomoci snadněji procházet jeho porodní cestou.

Kdy je třeba zbystřit?

Každá žena by měla vnímat své tělo a všechny odchylky od normálu by ji měly vždy zbystřit. Zvláštní pozornost je třeba věnovat sekreci dráždivé a svědivé, páchnoucí či netradičně zbarvené, bolestem v podbříšku, pálení při močení nebo dokonce častému močení - v těhotenství dvojnásobně!

K čemu vlastně dojde při zánětlivém výtoku?

Patologický poševní výtok je výsledkem narušení rovnováhy poševního ekosystému. Je reakcí organismu na zánět. Zánět vzniká přemnožením bakterií či jiných patogenních organismů v pochvě (bakterie, kvasinky, prvoci, viry). Hlavní „obrannou hradbou" pochvy je fyziologicky nízké poševní pH 3,5 – 4,0. Osobními strážci kyselého prostředí jsou hlavně laktobacily (Lactobacilus Döderleini). Laktobacily jsou zodpovědnými obránci poševní sliznice, produkují kyselinu mléčnou a peroxid vodíků, tím způsobují poševní kyselost. Poševní kyselost má největší podíl na tom, že poševní sekret má v podstatě desinfekční účinek. Když se pH (vnitřní prostředí) pochvy změní v zásadité, přichází výtok.

Existuje ještě jiný důvod proč výtoky vznikají?

Výtok nemusí být způsoben pouze bakteriemi, kvasinkami, viry nebo prvoky, ale může vzniknout i cestou neinfekční – chemickou nebo alergickou (používání nevhodných prostředků na intimní hygienu) či mechanickým drážděním (těsné oblečení, kalhotky tanga) či jako výsledek hormonálních změn (např. u ženy v posledním trimestru gravidity).

Co je možné udělat pro prevenci výtoků?

  • SEX - věnujte pozornost výběru sexuálních partnerů, některé záněty jsou výhradně dílem pohlavního styku (trichomonádový výtok, herpes) – nový partner může být zdrojem sexuálně přenosných patogenů, použijte proto kondom
  • HYGIENA - dodržujte hygienu před a po pohlavním styku
  • HYGIENICKÉ PŘÍPRAVKY - používejte pro mytí intimních partií speciální přípravky pro intimní hygienu (bez parfemace, se správným pH)
  • VAGINÁLNÍ VÝPLACHY - pokud trpíte častými záněty sliznice poševní a tedy i výtoky, je vhodné používat speciální intimní hygienu – vaginální výplachy pomocí vlastního irigátoru (odvar z levandule apod.)
  • VLOŽKY - nepoužívejte parfemované vložky a vložky se syntetickým povrchem
  • TAMPÓNY - pokud trpíte na záněty, vyhněte se užívání vaginálních tamponů, zejména na noc. Je-li to nutné, použijte probiotické tampony. Tyto tampony jsou vhodné i pro případ plánovaného pobytu ve veřejných bazénech.
  • HYGIENA PO STOLICI - původcem potíží mohou být i bakterie z konečníku – základem je proto správný směr utírání řitního otvoru po stolici (vždy směrem od pochvy).
  • SPODNÍ PRÁDLO - používejte prodyšné, nejlépe bavlněné spodní prádlo, umělá vlákna zvyšují vlhkost intimních partií a to velmi prospívá nechtěným mikroorganismům. Nepoužívejte oblečení příliš těsné a kalhotky typu tanga, zvláště pokud na záněty trpíte.
  • ANTIBIOTIKA - užíváte-li antibiotika, počítejte s tím, že mění ekosystém ve vaší pochvě a rovnou jí poskytněte pomoc ve formě vaginálních čípků s probiotiky (lokálně působí pohotověji) nebo užívejte laktobacily celkově.
  • PITNÝ REŽIM - dbejte na dostatečný pitný režim, pohlavní a močový systém jsou provázány, vypijte alespoň 2-3 litry tekutin denně, dolní trakt močových cest se před infekcí dá ochránit právě pitným režimem.
  • LÉČBA - pokud vám lékař stanoví léčbu výtoku, dokončete ji i přes její nepříjemnost – nepodceňujte doléčení!!!
  • TĚHOTENSTVÍ - v těhotenství je třeba zvýšené opatrnosti zejména při plavání, v začátku se vyhněte raději veřejným bazénům, přeplněné veřejné bazény obsahují patogeny, které mohou vést k zánětu, neléčený zánět následně v krajním případě k předčasnému porodu. V posledním trimestru je plavání již bezpečné a velmi užitečné pro polohu děťátka a relaxaci, použijte probiotický tampon.
  • STRAVOVÁNÍ - vyvarujte se nadměrnému pojídání sladkostí, laskominek a pití sladkých nápojů, někdy i přemíra sladkého ovoce může škodit – kvasinky žijí ve střevech a tam se mohou díky nesprávné stravě přemnožit. Zvláště v těhotenství jsou mykózy (kvasinkové výtoky) časté. Pokud se potíže často vracejí, zamyslete se nad celkovou skladbou jídelníčku a zařaďte potraviny snižující kyselost.
  • KOUPELE - nekoupejte se v horké vodě a nepoužíjejte koupelové soli, pokud použijete lázeň, dejte si do vany levandulový nebo tea tree olej s hydrofilním nosičem
  • IMUNITA - vždy se vyplatí posílit imunitu, nezapomínejte na staré známé Oscillococcinum – 1 tuba 1x týdně. Z fytoterapie můžete zvolit tinkturu z Echinacei.
  • HOMEOPATIE - u léčby vaginálního výtoku se vždy poraďte s odborníkem v homeopatii, který zvolí léčbu podle konkrétních symptomů, například u mladých dívek je často indikovaná Pulsatilla, u páchnoucích výtoků se silnou bolestivostí a otokem Kreosotum, u svědivých výtoků například Monilia albicans a Calcarea carbonica a u žen, které mívají výtoky pravidelně před menstruací - Sepia officinalis.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.