Na konferenci CEDH v lednu 2019 v Nice mne zaujal jeden medicínsky velmi specifický termín: patient fragile. Tento francouzský termín lze přeložit doslovně jako „křehký pacient“, ale obyčejný překlad zdaleka nevystihuje všechny rozměry lékařského termínu: zranitelný, hůře se přizpůsobující člověk, jehož rigidní přístup k životu s sebou nese spoustu omezení. Přijetí jakékoli změny je provázeno emoční bouří, která přinese změny i do fyzické úrovně. Jde o typický příklad somatizace psychického a sociálního problému. 

Takový člověk je velmi lehce vyveden z rovnováhy i nepatrnou událostí, jež se ho zdánlivě netýká. Náhlá smrt souseda mu například otevře téma vlastní zranitelnosti, přijdou obavy o své zdraví, které mu nedají spát, a tím se roztáčí emoční kolotoč. Jeho důsledkem je pak oslabení imunity, různé fyzické potíže pramenící ze zhoršení funkce jednotlivých orgánových systémů. Takový člověk velmi snadno onemocní, a pokud je již vážně nemocen, musíme vždy počítat s komplikovaným průběhem jeho problému.

Představme si seniora, který je vykolejen ze svého pravidelného životního rytmu úrazem. Je odvezen do nemocnice, čeká ho operace spojená s hospitalizací nebo jen zasádrování zlomené končetiny s tím, že najednou jako dříve samostatně fungující bytost potřebuje péči druhé osoby. Jak tuto nečekanou životní situaci tento „křehký“ člověk zvládne?! Často nastane doslova emoční bouře, následovaná kaskádou oslabené imunity, zvýší se citlivost vůči zevním vlivům a v důsledku toho začne tělo fungovat ve stresovém režimu.

Pojďme tedy našim seniorům podat pomocné ruce v podobě homeopatického léčivého přípravku. Ten nezasáhne do jejich pravidelné medikace (nezpůsobí totiž lékové interakce), nemá závažné nežádoucí účinky (takže seniora neutlumuje) a přitom pomůže seniorům znovu rychle nabýt ztracenou životní rovnováhu.

Zde je několik tipů, jak takovou klinickou situaci řešit:

Úraz či akutní operace – podejte co nejdříve lék Arnica montana.

Hospitalizace plánovanáGelsemium sempervirens (anticipační úzkost, tedy strach před plánovanou událostí). Strach nedovolí usnout, při kontaktu s lékařem lze vidět známky „syndromu bílého pláště“ – zčervenání, pocení, zvýšený krevní tlak a bušení srdce.

Hospitalizace nečekanáArsenicum album (neustálá úzkost o zdraví a strach z možné smrti). Tento lék umožní vystresovanému člověku pochopit, že nic není jen černé, nebo bílé. Naučí radovat se ze všech odstínů šedé, ze kterých je život ve skutečnosti tvořen. Sklenice nebude již z poloviny prázdná, ale do poloviny naplněná.

Náhlé emočně náročné situace:

Aconitum napellus – náhlý strach ze smrti probíhá jako panická ataka (senior cítí bušení srdce, úzkost, má pocit nedostatku dechu, velmi často se vzbudí vyděšen kolem půlnoci).

Staphysagria – pocit nepochopení a ponižující přístup ze strany pečujících osob, vnitřní naštvanost, že se podřídil a neuhájil si svůj postoj. Takový člověk se uzavře před celým světem, poté nečekaně „vybuchne“ v neadekvátní situaci.

Ignatia amara – potřebuje neustálé rozptylování, jinak upoutává pozornost vzdycháním, kašlem, hysterickými reakcemi (nemůže polknout tekutiny, ale pevnou stravu polkne bez potíží). Vhodné je zapojit takového člověka podle jeho aktuálních možností do péče o druhé pacienty.

Pulsatilla – chová se jako „rozmazlené dítě“: vynucuje si pozornost pláčem, potřebuje utěšování, aby vše zvládl, velmi pomáhá procházka na čerstvém vzduchu nebo alespoň vyvětrání místnosti, kde leží.

Rhus toxicodendron – neustále potřebuje pohyb, který mu přináší pocit úlevy. Nesnese ležet a odpočívat, je třeba ho zaměstnat tvořením nebo pohybem, jinak má pocit, že se zblázní. Projevuje se různě intenzívním neklidem, neustále pochází, neposedí.

Ambra grisea – obrovský stud kvůli své nemoci, stydí se za normální lidské potřeby (nemůže se vyprázdnit v přítomnosti druhé osoby), chce se mu spát, ale jakmile ulehne, jedna myšlenka střídá druhou.

Causticum – neumí se soustředit jen sám na sebe, nestále řeší problémy svých blízkých (zejména dětí). „Co budou dělat bez mé pomoci?“ Obvykle zajišťuje péči o celou rodinu nebo komunitu.

Výše uvedené léky doporučuji v ředění 15 C. Zpočátku je třeba lék podávat první tři dny třikrát denně 5 granulí, následující tři dny dvakrát denně a poté jednou denně před spaním nebo podle potřeby. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.