Tento lék znali už řečtí lékaři v 5. století před Kristem a používali jej k vyčištění střev, vyvolání zvracení a zevně k léčbě stavů po poštípání hmyzem. Do homeopatie jej uvedl v 19. století Samuel Hahnemann. 

Je to lék s velmi širokým využitím, ale ponejvíce se používá v léčbě psychických potíží a také v perioperační péči.

Využití v perioperační péči má Staphysagria velmi široké. Vždy je vhodné ji kombinovat s hlavním lékem úrazů a operací - Arnica montana. V klasické chirurgii je Staphysagria indikována, protože zmenšuje bolest chirurgického řezu s rovným a ostrým okrajem. Je to ale také specifický preparát pro močové a pohlavní orgány. Zmenšuje potíže po cévkování močového měchýře, cystoskopii a urologických endoskopických výkonech včetně operací prostaty. Dotyčný má často pocit, že neudrží moč a že moč neustále stéká do močové trubice. Také je zde výrazná bolest močové trubice, která ustává během močení. Excelentní účinek má v případě zmírnění bolestí po episiotomii čili nástřihu hráze při porodu.

Staphysagria může být potřebná i v situacích, kdy je jizva i po zhojení velmi citlivá a bolestivá. Lidé odpovídající tomuto léku obecně nesnáší dotyk.

Na úrovni močových a pohlavních orgánů je to také lék zánětů, které se objeví po sexuálním styku. Buď po prvním pohlavním styku a nebo prvním styku s novým partnerem. Často jsou zde výrazné bolesti, časté nucení na močení a při laboratorním vyšetření je nález nulový.

I při výše zmíněných urogenitálních potížích nicméně může být někdy skrytá i psychická složka (u tohoto léku velmi významná).

Potíže, které dokáže ovlivnit tento lék, se totiž často objevují po nějakém ponížení, pokoření, zneužití či poranění cti. Staphysagria je často lék zneužívaných žen či dětí trpících domácím násilím, lidí znásilněných či zneužívaných a ponižovaných i třeba v zaměstnání. V etiologii tohoto léku to je někdy i velmi hluboké zklamání.

Lidé odpovídající tomuto léku jsou navenek velmi milí, jemní, ale uvnitř to v nich vře a zejména ukrývají silný hněv. Jsou velice citliví na emoce a především na kritiku a hrubost druhých vůči vlastní osobě. Svoje emoce ale skrývají, nedávají je najevo. Spíše se třesou vzteky, koktají, ale přitom chtějí být milí a uspokojit druhé. Hněv se u nich někdy projeví až o samotě. Ve skrytu duše můžou snít o pomstě nebo právě někde v ústraní nechají hněv vybuchnout.

Ke katarzi a bouřlivému uvolnění potlačených emocí může někdy dojít i po podání tohoto léku.

Potlačené emoce se mohou projevit celou škálou tělesných či psychosomatických potíží. Jedním z charakteristických příznaků je například svědění bez jakékoliv vyrážky, které po poškrábání ihned začne na jiném místě. Dalšími potížemi jsou například bolesti hlavy či nespavost, kdy dotyčná osoba i přes hroznou únavu nedovede pořádně usnout a ráno se budí stále unavená a se špatnou náladou.

Svou velkou psychickou tenzi mohou tito lidé ale také řešit i alkoholem, kouřením, drogami a nebo se u nich vyvinou poruchy příjmu potravy.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.