Měsíc únor je stále obdobím, kdy matka příroda odpočívá a nabírá síly, a i my bychom měli více odpočívat a dbát na svoje zdraví. Únor stále patří pod element vody a nejoslabenějším orgánem se nyní stávají ledviny, párový orgán k močovému měchýři.

Hlavní fyziologickou funkcí ledvin je filtrování krve a tvorba moči a touto cestou dochází k vylučování odpadních produktů a jedů z těla.

Podle čínské medicíny jsou ale ledviny hlubokým shromaždištěm energie těla a tak zásadním způsobem ovlivňují naši vitalitu. Zde je důležitá především energie jing (vyslovováno jako „ťing“), která je pramenem rozmnožování, určuje naši konstituci a také náš ranný vývoj a zrání. Pokud je tato energie vyčerpaná, je jen velmi málo způsobů, jak ji doplnit, a přichází tak jen stále postupující chátrání.

Nerovnováha ledvin se projevuje na tělesné úrovni tmavými váčky pod očima, chutí na slané a mastícími se vlasy, které jsou křehké. Dalšími projevy jsou bolesti dolní části zad, zvýšená lámavost kostí, odpor k chladu a předčasné stárnutí. U mužů se oslabená energie ledvin může projevit zvětšením prostaty a jejím chronickým zánětem.

Na emoční úrovni se nerovnováha ledvin projevuje jako neustálé strachy, slabou vůlí, problémy s učením. V těžších případech se může objevit až paranoidní chování a myšlenky společně s depresí. S ledvinami jsou úzce spojeny i nadledviny. Ty jsou zatěžovány především dlouhodobým stresem, což je problém moderní doby se stále většími dopady na naše zdraví.

Vyčerpání, chronické záněty a nelepšící se různé zdravotní potíže, které jsou mnohdy podmíněny či zhoršeny dlouhodobým stresem či hlubokým zanesením organismu toxickými látkami, mi evokují homeopatický lék Thuya occidentalis. To je lék, který bych chtěl zmínit na měsíc únor.

Thuya je hlavním lékem určitého typu obtíží (jejich homeopatický název zde nebudu nyní zmiňovat), ale je to právě důsledek dlouhodobého a velkého zanesení organismu toxickými látkami (například pokud je ledviny nedovedou vyloučit). Toto zanesení mohou vyvolat především dlouhodobě podávané konvenční léky, hormonální přípravky, kortikoidy a antibiotika, ale také dlouhodobé a nebo opakované infekce či dlouhodobý stres. O chemické zátěži hormony, aditivy a konzervanty průmyslově zpracovaných potravin nemluvě.

To vše pak vede, stručně řečeno, k chronickým katarům sliznic, tvorbě nezhoubných tumorů (což může být například ona zvětšená prostata u mužů nebo děložní myomy u žen a nebo nejrůznější kožní výrůstky) a v neposlední řadě k depresím a zoufalství z nelepšícího se zdravotního stavu. K doplnění tohoto obrazu pak patří i chronické zvětšení lymfatických uzlin, mandlí a nosních mandlí (čili adenoidních vegetací).

Staleté klinické zkušenosti homeopatů ukázaly, že nejlépe na tento lék reagují jedinci, kteří mají sklony k obezitě, a to spíše v oblasti trupu než na končetinách, a mají bledou, nezdravě vypadající kůži s mateřskými znaménky a oněmi nejrůznějšími výrůstky. Kůže je mastná, jakoby olejovitá, a dotyčný jedinec trpí výrazně páchnoucím pocením. Vlasy jsou křehké, lomivé a vypadávají. V pokožce hlavy můžeme najít lupy a seboroické vyrážky. Postiženy bývají i nehty, které jsou křehké a lámavé, což může evokovat například mykotické postižení (tady se lék Thuya často kombinuje s lékem Antimonium crudum, ale k úspěchu je nutno je podávat týdny i měsíce). O psychických známkách odpovídajících léku Thuya se zmíním dále.

Indikace léku Thuya v oblasti kůže jsou velmi široké. Samozřejmě se takto nedají odstranit mateřská znaménka či například fibromy, ale při dlouhodobém podávání lze zpomalit jejich objevování. Velmi vděčnou indikací jsou však bradavice (opět velmi často ve spojení s lékem Antimonium crudum) a nebo moluska (zde je potřeba k léku Thuya přidat lék Dulcamara nebo Cinnabaris).

Thuya je lékem bolestí hlavy, které pacient popisuje jako hřebík vražený do hlavy.

Na úrovni zažívacího traktu je Thuya lékem sklonů k nadýmání zejména z cibule či moučných potravin a sklonů k zácpě, kdy se podaří stolici částečně vypudit, ale na úplné vyprázdnění chybí síly a stolice opět zajede zpět do konečníku. Veškeré potíže s trávením jsou často od pacientů doprovázeny někdy až bizarními popisy, k čemuž se ještě dostaneme.

Dalšími indikacemi léku Thuya jsou chronické katary sliznic, ať se jedná o chronické rýmy, sinusitidy, bronchitidy či záněty prostaty, močových cest či chronické gynekologické záněty, zejména tam, kde pacient popisuje opakovaná antibiotika či kortikoidy a ještě, když najdeme nějaké další známky z popisu osob, které na lék Thuya budou dobře reagovat (v homeopatii se tomu říká citlivý typ).

Na úrovni psychiky se setkáváme s tím, že jedinci odpovídající tomuto léku, jsou depresivní a neustále se zabývají svým zdravotním stavem. Neustále si budou stěžovat na současné či minulé potíže. Nicméně někdy tito pacienti mohou zmiňovat svoje potíže i v trochu paranoidním podání. Například při nadýmání a bolestech břicha to mohou popisovat, jako že mají v břiše nějaké živé zvíře, a nebo žena bude mít pochybnosti, jestli není těhotná. Bolesti při osteoporóze (čili křehkých a lámavých kostech) a nebo bolesti kloubů při artróze (mimochodem – opět jedna z velkých indikací tohoto léku) budou popisovat, jako že mají nohy jako ze skla nebo ze dřeva, že se jim rozpadnou na tisíce kousků, a mnoho a mnoho jiných, zvláštních popisů.

K psychice bych ještě zmínil to, že pacienti silně odpovídající tomuto léku mají velmi nízké sebevědomí a nechtějí svému okolí ukázat svou pravou tvář a sdělit své nejhlubší pocity. I například s vyjádřením svých tělesných pocitů hrají neustále jakési divadlo a své pravé já schovávají za nejrůznější „masky“. Ne nadarmo se říká, že je to velký lék herců (z povolání). Ale to je už pořádný oříšek i pro zkušeného homeopata.

Lék Thuya se používá, hlavně pokud se s nějakou klinickou indikací a patologií setkáme u člověka, který má typickou anamnézu a nebo u něj najdeme alespoň nějaké známky onoho tzv. citlivého typu.

V praxi používáme tento lék nejčastěji v ředění 15 C nebo 30 C, intervaly podání bývají velmi individuální – 1× denně až třeba 1× týdně či 1× měsíčně.

Poznámka na závěr. Thuya je často zmiňována jako „antidotum“ očkování nebo homeopatický lék, který se při této příležitosti používá, což lze na internetu snadno dohledat. Vzhledem k jisté citlivosti problematičnosti tohoto tématu jsem se o něm v tomto článku nezmínil.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.