Nyní v březnu bych rád uvedl lék, který bude brzy pro mnohé z nás velmi aktuální a tím je Sabadilla, celým názvem Sabadilla officinalis.

Jejím nejvýznamnějším účinkem je vliv na sliznici nosu, faryngu a na oči. Předepisuje se ale i na potíže způsobené parazity, což ale už přesahuje možnosti samoléčení. Také se u tohoto léku zmiňují i změny ve vnímání vlastního těla, podobné například léku Thuya, ale to je opět již náročnější kapitola.

Jak jsem už zmínil, nejzásadnější je vliv na sliznici nosu, faryngu a na oči, kde se setkáváme s typickými alergickými příznaky. Je to výrazná rýma se záchvaty kýchání a ucpaným nosem, která se zhorší v chladu (na rozdíl od Sabadilly, další lék velmi často indikovaný u senné rýmy – Allium cepa – má v chladu zlepšení). Rýma je doprovázená i podrážděním očí se slzením a může zde být i doprovodné podráždění sliznice farnygu. Vše je vyvolané a zhoršené vůní květin, ale může to být i čerstvě posečená tráva. Příznaky Sabadilly se obecně lepší teplem a teplými nápoji.

Velmi zvláštním a typickým příznakem tohoto léku je pocit svědění měkkého patra, které si dotyčný jedinec má tendenci třít jazykem.

Lék Sabadilla lze použít jak v akutním stavu, zde nejlépe v ředěních 9 či 15 C, která se podávají i několikrát za hodinu, podle intenzity příznaků. Se zlepšením pak intervaly v podávání prodlužujeme.

Lze jej podávat i preventivně, právě v těchto předjarních dnech, zde používáme ředění 15 C 2x denně 5 granulí. Vždy je vhodná kombinace s lékem Pollens 15 C, což je homeopatikum vyrobené z nejčastějších pylových alergenů.

Na závěr bych ještě zmínil dva další a zásadní léky alergických potíží, které se taktéž dají podávat i preventivně a to je již zmíněný lék Allium cepa, kde alergické potíže postihují především nosní sliznici a Euphrasia officinalis, kde dominuje slzení a postižení očí.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.