Dalším z léků homeopatické Materia medica, který bych zde rád zmínil je lék aktuální v zimním období a jedná se o lék Drosera rotundifolia, čili rosnatka okrouhlolistá, známá masožravá rostlinka.
Její hlavní sférou účinku je sliznice dýchacích cest, kde vyvolává zánět spojený se silným kašlem. Je to jeden z hlavních léků, které se kdysi používaly na léčbu černého kašle, nicméně jeho použití je stále důležité. Mimo jiné je to součást i polykomponentního přípravku na léčbu suchého kašle.
Drosera je lékem záchvatovitého kašle, který někdy může být vyvolán podrážděním laryngu, čili hrtanu, což nemocní někdy mohou popisovat jako lechtání pírkem. Toto podráždění vede k stažení hrtanu s nemožností mluvit a suchým dráždivým kašlem, což můžeme někdy vidět u dětí s laryngitidou, ale to je onemocnění přeci jen dost závažné a vyžaduje náležitou péči. Nicméně i tato může být kombinována s homeopatiky.
Významnější indikací Drosery je tedy záchvatovitý kašel, který se dostaví sotva si nemocný lehne. Kašel je tak intenzivní, že nemocný nemůže nezi jednotlivými záchvaty popadnout dech, může být i neklidný a opocený studeným potem. Záchvaty intenzivního kašle mohou vést až ke zvracení a krvácení z nosu. Typické je, že při kašli se nemocný musí držet za žebra, což může připomínat lék Bryonia, kde je také suchý dráždivý kašel a zlepšení znehybněním nebo stlačením hrudníku, ale v tomto případě chce být pacient v klidu celkově a má silnou žízeň. Pacienti, kteří budou potřebovat lék Drosera sice potřebují stlačení hrudníku, ale zlepší se spíš pohybem na čerstvém vzduchu.
Dalšími, poměrně okrajovými indikacemi léku Drosera jsou křeče prstů při snaze uchopit nějaký předmět a je to také lék na postvirové bolesti kloubů.
Drosera rotundifolia je potřeba především v ředění 9 C nebo 15 C, které se podávají v dávce 5 granulí v rytmu potíží.
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.