Rok se nám přehoupl do listopadových pošmourných dní a ranních mrazíků. Tento měsíc podle čínské medicíny odpovídá prvku kovu a nejoslabenějším orgánem jsou plíce a je náročný hlavně na hospodaření s energií. Právě to je úkolem každého, kdo dbá na svoje zdraví. Pokud se v tomto období hospodařit s energií nenaučíme, projeví se to jak na úrovni psychiky, ale i dušností a infekcemi dýchacích cest.
Na rovině psychiky se mohou objevit deprese, strachy a špatná nálada. V tomto článku se sice chci věnovat jinému léku, ale v souvislosti s podzimem, vlhkým chladem a takzvanou podzimní depresí (odborně se nazývá sezonní afektivní porucha) zmíním i lék Rhus toxicodendron, který je hlavním lékem na tyto potíže. Nicméně plíce taky souvisí s komunikací a pokud nechceme a nebo nedovedeme dobře komunikovat se svým okolím, často může být potřebný jiný lék, zde také již publikovaný, a tím je Natrum muriaticum, což je lék smutku a uzavírání se do sebe a nechuti komunikovat a sdílet svoje trápení.
Chladné měsíce s sebou samozřejmě nesou nejrůznější nemoci postihující dýchací cesty a s oslabením orgánu plic se mohou objevit, mimo jiné, i bolesti a záněty hrdla. V homeopatické materia medica je jedním z hlavních léků na tyto potíže Phytolacca decandra, ličidlo americké, kterému se tedy budu věnovat podrobněji.
Tento lék má dominantní účinek na sliznice, lymfatické uzliny, prsní žlázu a vazivo.
Jak jsem již zmínil, je to jeden ze základních homeopatických léků angín a faryngitid. Odpovídá stavům, kdy sliznice v krku je temně červená, suchá a bolest při polykání bodavě vyzařuje do uší. Mandle mohou být zanícené, s bílými skvrnami, což je velmi časté při streptokokové angíně. Tady jsou v první řadě nutná antibiotika a Phytolacca poslouží jen jako doplňkový lék. V popisu příznaků souvisejících s lékem Phytolacca najdeme, že nemocný má pocit cizího tělesa v krku, což jej nutí neustále polykat. Bolesti v krku jsou tak intenzivní, že nemocný díky nim nechce ani jíst. Zánět hrdla je často doprovázen také zduřením lymfatických uzlin pod čelistí. I celkově je nemocný schvácený, bolí jej celé tělo, bolesti jsou tupé a nutí ho neustále se hýbat, což je podobné jako u léku Rhus toxicodendron.
Phytolacca je i lékem na postižení prsní žlázy. Pomáhá tam, kde ženě při kojení vyzařuje bolest do celého těla, což je většinou zapříčiněno prasklinami bradavek a nebo vpáčenými bradavkami. Nicméně významnější je jeho indikace u mastitidy, tedy zánětu prsní žlázy. Prsa jsou na dotek studená, jsou oteklá a bolestivá a lze v nich vyhmatat zatvrdliny. Mléka v takových případech bývá málo a bolest je zhoršená pohybem. (Belladonna je lékem v situaci, kdy zatvrdliny jsou rudé a horké a bolesti jsou pulsující, Bryonia má velmi tvrdé uzliny a zhorší se pohybem a dotykem, ženě pomůže, když si vezme menší a těsnější podprsenku.) S otokem a bolestmi prsou se můžeme setkat i v rámci PMS.
Z dalších indikací lze zmínit i to, že je to lék pro děti, kterým rostou zuby a neustále chtějí kousat. Růst zoubků samozřejmě doprovází slinění a pláč, ale pokud miminko neustále něco strká do pusy a kouše – hračky, prstíky, prostě cokoliv, pak je velká šance, že právě Phytolacca mu pomůže.
Phytolacca je i lékem revmatických potíží, jednak je typická pro postižení šlachových úponů a jejich bolestí a pak je i lékem tzv. fibromyalgie, tedy situace, kdy pacienta bolí doslova celé tělo. Má pocit schvácenosti a pohmoždění celého těla, ale to mohou doprovázet bolesti pociťované jako elektrické výboje, které prudce mění místo. Potíže, nejen revmatologické, ale i celkové, se zhoršují v noci, v chladu a vlhku, naopak se lepší suchem, klidem a teplem.
Lék Phytolacca prakticky ve všech uvedených indikacích používáme v ředěních 9 C nebo 15 C a dávkujeme 3-5x denně 5 granulí.
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.