Podle čínské medicíny je v lednu nejohroženějším orgánem našeho těla močový měchýř.

K příznakům oslabení tohoto orgánu patří:

  • studené ruce a nohy,
  • otoky a bolest kotníků a kolen,
  • bolesti bederní páteře,
  • časté močení s páchnoucí močí,
  • kruhy a váčky pod očima,
  • výkyvy nálad,
  • nechuť se rozhodovat,
  • zloba na partnera,
  • skrytý pláč.

Tento soubor symptomů a potíží velmi silně evokuje homeopatický lék Sepia officinalis.

Tento lék jsem poprvé použil na léčbu těhotenského zvracení u kamarádky. Nevolnost jí zhoršoval pach jakéhokoliv jídla, takže když měla vařit a nebo vůbec něco sníst, skončilo to mohutným zvracením. Přitom měla podivný pocit prázdna v žaludku. Lék zabral skvěle a po pár dávkách zbytek těhotenství zvládla bez jakýchkoliv nevolností a potíží.

Je to opět jeden z tzv. polychrestů, tedy homeopatických léků, které mají velmi široké pole použití a dají se uplatnit v léčbě mnoha potíží, nicméně spíš chronických. Je to tedy především lék tzv. terénní. Při léčbě akutních potíží se používá docela málo, hlavně při již zmíněných nevolnostech v těhotenství, případně pak u problémů souvisejících s porodem a obdobím po porodu.

Prvním pacientem vyléčeným tímto lékem byl sice muž, ale v současné homeopatické praxi je lék Sepia především ženským lékem. Je předepisován všem věkovým kategoriím žen, a to od malých dívek až po zralé ženy.

To, že je to lék především ženský, napovídá, že velmi důležitou sférou působení léku Sepia je hormonální systém, a je to lék důležitý vždy, když se mění hladiny hormonů, tedy především v pubertě, v těhotenství, po porodu a v období menopauzy. A samozřejmě tam, kde je jasné, že s ženskými hormony není něco v pořádku.

Další důležitou sférou jeho působení je vazivo, které je uvolněné a ochablé, a dále žíly, kde dochází k městnání (stáze) krve. Krom hormonálního vlivu tyto dva základní patogenetické mechanismy vysvětlují mnohé z příznaků, se kterými se v obraze tohoto léku setkáváme.

Kolísání hormonálních hladin vede k příznakům typickým pro tento lék. Patří k nim premenstruační syndrom a vlastně všechny nepravidelnosti menstruace. Ta bývá ponejvíce nehojná a nebo chybí. Typická je podrážděnost a vznětlivost před menstruací, ale může přetrvávat i v jejím průběhu. Před menstruací si tyto ženy mohou stěžovat na slabost, nevolnost, únavu, větší zimomřivost, ale někdy naopak před menstruací mají náhlý příliv energie. A velmi často mají před menses neodolatelnou chuť na čokoládu. V průběhu menstruace se u nich velmi často objevují opary.

Co se týče samotných ženských orgánů a močového měchýře, vlivem slabého a uvolněného vaziva dochází k jejich poklesu. To spolu s městnáním krve v malé pánvi vyvolává typický pocit, že orgány mohou vypadnout pochvou ven, což je opět výraznější během menstruace. Pokles orgánů může popsat i gynekolog při vyšetření.

Uvolnění žilních stěn a stáza krve vedou ke vzniku varixů na genitáliích a hemeroidů v konečníku.

Pokles orgánů vede také k neúplnému vyprazdňování močového měchýře, což usnadňuje vznik chronických infekcí močových cest. A taky se zde setkáváme s inkontinencí při námaze, kašli nebo smíchu.

Z gynekologických potíží tyto typy často trpí na suchost sliznice a svědivé výtoky, což výrazně přispívá k tomu, že si sex příliš neužijí.

V těhotenství se můžeme setkat se zvýrazněním obvyklých zažívacích potíží žen typu Sepia. Jednak jsou to typické nevolnosti, kdy kvůli ochablosti vaziva mají pocit prázdna v žaludku, a nevolnost či zvracení u nich vyvolá pach či i jen pomyšlení na jídlo. Tyto potíže jsou horší spíš ráno. Pocitu prázdna v břiše ale jídlo neuleví. Tyto ženy obecně mají oslabené trávení, a to kvůli horšímu vyprazdňování žlučníku a městnání krve (i zde se projeví již zmíněná žilní stáza). Nemají rády potraviny, po kterých je jim těžko – tučná jídla, maso, mléko. Mají rády především kyselé a ostré věci. V těhotenství se jim taky zhoršuje chronická zácpa způsobená ochablostí svalstva konečníku. A taky se zhorší hemeroidy.

Po porodu je to snad jeden z nejdůležitějších léků. Je vhodné jej užívat dlouhodobě k navrácení pevnosti vaziva a jako prevenci všech výše uvedených gynekologických a urologických potíží. V této indikaci používám často lék v ředění 15 C, v šestinedělí denně a pak 1x týdně několik měsíců.

Z poporodních indikací je to i jeden z důležitých léků na „baby blues“. Slabost a únava po porodu, opět výrazný pocit prázdna v břiše často v kombinaci s velkými nároky okolí – tedy partnera, již přítomných dětí a podobně – vedou k tomu, že žena je velmi podrážděná, chce být sama, ale přitom se samoty bojí. Nejlépe jí vyhovuje nenápadná přítomnost někoho nablízku. Současně je zde nechuť k jakékoliv činnosti, duševní i fyzické, a objevuje se odpor ke členům rodiny i k novorozenci.

Sepia officinalis patří také mezi léky velmi často indikované ženám v období menopauzy. Vhodná je zejména pro ženy, které se v této životní fázi cítí vyčerpané, opotřebené, slabé a plačtivé. Návaly u nich často probíhají od pánve směrem nahoru a jsou doprovázeny výrazným a páchnoucím pocením. V menopauze se jim taky mohou zhoršit i varixy, které jsou opět projevem ochablých žil.

Z tělesných potíží bych ještě zmínil jejich únavu, která se projevuje jako emocionální i fyzické vyčerpání se slabostí svalů a bolestí bederní páteře. Slabost je výraznější opět ráno a nebo před menses, zlepší ji teplo a energické cvičení.

Nelze zapomenout na bolest hlavy: Ta se objevuje zejména vlevo a doprovází ji pocit těžkých víček a někdy i zvláštní pocit, že jim vypadne oko ven z hlavy. Tento příznak je naprosto jedinečný a nesetkáme se s ním v obraze žádného jiného léku.

Co se týče psychiky a chování, mohou mít ženy typu Sepia dvě tváře. V dobré společnosti jsou živé, energické, extrovertní. Naproti tomu doma, snad pod vlivem neustálých a velkých nároků manžela, dětí, zaměstnání a okolí vůbec, bývají často depresivní, unavené a snadno podrážděné a vzteklé. Bývají pesimistické, s břitkým humorem. Nesnáší jakékoliv pokusy okolí o útěchu či společnost a snadno při nich vybuchnou. Pak ale mohou mít výčitky za své chování. Mohou také cítit nezájem až odpor vůči svému manželovi a dětem. Když se zkouší vybrečet, moc jim to neuleví.

Zlepšení, jak duševní, tak i tělesné, jim přináší nějaká zajímavá činnost, kde mohou vyjádřit svoji energii a kreativitu. Velmi se zlepšují pohybem, tancem, intenzivním cvičením a nebo aspoň procházkou na čerstvém vzduchu.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.