Kdysi dávno, ještě když jsem byl student střední školy, jsme měli fenku. Každoroční období kolem Vánoc a Silvestra bylo pro ni i pro nás velmi náročné. Fenka se totiž šíleně bála petard, a když někdo v blízkosti petardu odpálil, snažila se za každou cenu dostat do domu, kde se schovala pod postelí a za žádnou cenu nechtěla ven. Bohužel to bylo ještě několik let před tím, než se homeopatie vůbec opět v Česku objevila, a hodně let před tím, než jsem ji začal studovat. Kdybych tehdy znal Borax, možná by jí dokázal pomoci.

Pro lék Borax je totiž charakteristická obrovská lekavost, a to hlavně na náhlé zvuky, které pacienta nesmírně vystraší. Je to tedy velmi dobrý lék pro majitele pejsků, pro které silvestrovské petardy (a nejen ony) představují velký stres. Pomoci může například i dětem, které se bojí ohňostrojů či obecně hluku. Krom hluku se tyto děti bojí pohybu shora dolů (nebo jim tento pohyb nedělá dobře) a typicky se rozpláčou vždycky, když se je pokusíme uložit do postýlky. A nebo třeba nesnáší vyhazování do výšky.

S oním pohybem shora dolů, který jim nedělá dobře, souvisí i další indikace a vděčné použití tohoto léku – a to je mořská nebo cestovní nemoc. Funguje na ty osoby, kterým nedělá dobře například plavba na moři s velkými vlnami a nebo vzlety a přistání letadel.

Třetí důležitou indikací jsou afty a nebo opary, které jsou pokryté šedavým povlakem. Může to být například lék pro miminka, kterým se objeví takovéto afty při prořezávání zubů. Afty jsou velmi bolestivé, u dospělých se bolest zhorší čímkoliv kyselým, u kojenců bolest znemožňuje sání z prsu.

Borax se nejvíce klinicky osvědčuje v nižších ředěních, většinou 5 C podávaných opakovaně v dávce 5 granulí.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.