Jak už to tak bývá, napsání tohoto článku jsem všemožně odkládal, protože jsem nevěděl, jak popsat všechny situace, kde se tento lék může použít, a jak srozumitelně sdělit ty spousty informací, které se k němu vážou. No, pečlivost a lpění na detailech jsou pro tento lék typické…

Ve vážitelných dávkách je Arsenicum album, známé jako arzenik, již odedávna používaný jed. V homeopatických dávkách je to velmi široce používaný lék s velkou řadou indikací.

Když bych chtěl zmínit nějaké situace, kde jsem jej použil, vždycky mi jako první vyvstane naše rodinná dovolená před lety v Bulharsku. V den odletu nejmladší syn začal náhle zvracet, pak se k tomu přidaly masivní a páchnoucí průjmy, zvýšená teplota a řev. Arsenicum album jsem bohužel mohl nasadit až po návratu domů, ale svoji službu pak prokázalo u druhého syna a následně i u zbytku rodiny a u mě, protože stejné problémy nás postihly krátce po té, co jsme se vrátili.

Arzén zasahuje totiž jako první trávicí systém, kde vyvolá otravu spojenou s masivním zvracením a průjmy. Obojí, jak zvratky i stolice, mají charakteristický „mrtvolný“ puch, jsou pálivé a tato gastroenteritida je doprovázena velkým úbytkem životních sil – velkou slabostí, kdy se nemocný sotva dovede zvednout z postele, a bledostí.

Charakteristická (a to u všech potíží) je i žízeň, která je velká, ale nemocný je schopen pít pouze po malých doušcích.

Dalším typickým příznakem je i velká zimomřivost s potřebou tepla ve všech formách – teplé oblečení, teplé přikrývky, teplé jídlo i pití. Je to jakýsi paradox tohoto léku – bolesti a veškeré potíže nemocný pociťuje jako pálení žhavým uhlím, ale zlepší je teplo.

Z klinické praxe se mnohokrát osvědčilo Arsenicum album na infekční gastroenteritidy, tedy ty, které jsou způsobeny zkaženým či kontaminovaným jídlem či nápoji. Je to tedy hlavní lék tzv. cestovatelských průjmů či otrav z jídla.

Vlastně je to i jeden z prvních homeopatických léků na epidemie. Na počátku 19. století s ním Hahnemann a první homeopaté úspěšně vyléčili epidemie cholery v Evropě, mimo jiné je zdokumentovaná úspěšná léčba takové epidemie i tady u nás na Moravě.

Arsenicum album může být i lékem cystitid, tedy zánětů močových cest, které charakterizují silné pálivé bolesti, celková slabost, zlepšení teplem a charakteristická žízeň.

Další indikací, kde lze Arsenicum album použít, jsou nachlazení, kašel, případně i alergie a astmatické potíže. Rýma se může objevit po prochladnutí, je charakteristická ucpaným nosem a poměrně malým výtokem rýmy, která je ale velice dráždivá, pálivá a nos je brzo odřený, bolavý a červený. Zlepšení nastane v teple (na rozdíl od jiného často používaného léku na rýmy – Allium cepa – to se v teple zhorší).

Rýmu může doprovázet časté kýchání, ale bez úlevy, případně i postižení očí s dráždivým slzením a opět zlepšením teplem. Kašel je vyvolaný či zhoršený chladem nebo studeným pitím, rychle se horší a opět může být doprovázený velkou celkovou slabostí a také ztíženým dýcháním a pískáním na prsou. Zhorší se vleže a zlepšení přinese posazení.

Pokud jsou jakékoliv potíže (průjmy, rýma, kašel či chřipka) doprovázené horečkou, typický je stav, že nemocný má horkou hlavu a studené tělo, trápí ho zimnice a chce být pořádně přikrytý.

Jak už jsem psal na začátku, jednou z charakteristik tohoto léku, tedy na psychické rovině, je pečlivost. Arsenicum album je lék, který pomůže lidem velmi úzkostným, kteří mají spoustu obav a strachů. Ve své nejhlubší podstatě jsou to lidé velmi nejistí a pečlivost a lpění na detailech je způsob, jak tuto nejistotu kompenzovat. Jejich úzkost se může týkat výsledků jejich práce, protože chtějí, aby vše bylo dokonalé do nejmenšího detailu.

Může to být například lék pro děti, které se bojí zkoušek a písemek, pokud neumí naprosto dokonale veškerou látku. Úzkostí a strachů mají také mnoho, nejvýraznější je ale strach o zdraví svoje či jejich nejbližších. Znepokojí je sebemenší problém a hned se obávají, že se může jednat o nějakou vážnou nemoc a ihned to chtějí řešit a vyhledávají lékaře. Další výrazný strach je strach ze smrti, ten souvisí s již uvedeným strachem o zdraví a tím, že i při mírných potížích se bojí vážné či přímo smrtelné nemoci. Tyto strachy a úzkosti jsou nejvýraznější v noci, což s sebou nese samo sebou problémy se spánkem.

Při léčbě tělesných potíží je vhodné Arsenicum album užívat v ředění 9 C či 15 C 3–4x denně v dávce 5 granulí. Při léčbě nespavosti, úzkostí a strachů lze použít i ředění 30 C podávané 1x denně.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.