Je to velmi často indikovaný lék, zejména u dětí, ale svoje místo má samo sebou i u dospělých. 

Hlavní charakteristikou tohoto léku je abnormální citlivost na bolest na všech rovinách. Bolesti pacient vždy pociťuje jako nesnesitelné a reaguje na ně vždy podrážděností a vztekem. Vztek je i důležitým etiologickým faktorem tohoto léku, protože sám o sobě dokáže vyvolat bolesti, podobně jako káva.

Dítě (či dospělý, který potřebuje tento lék) je těžko utišitelné, neustále řve, vzteká se a veškeré pokusy o utišení odmítá. Uklidní se jedině, když se chová a lehce pohupuje, a nebo při jízdě v autě (než jsem se seznámil s homeopatií, vyprávěla mi jedna kamarádka, jak s dětmi, kterým rostly zoubky, projezdila autem po městě celé noci).

Chamomilla je velmi důležitým lékem kojeneckých kolik, kdy dítě neustále křičí, prohýbá se dozadu, je vzteklé a lze ho jen velmi těžko utišit. Kolika může být spojena s průjmovitou stolicí barevně připomínající špenát a páchnoucí jako zkažená vejce.

Další důležitou indikací u dětí je prořezávání zubů. Opět je to spojeno se vztekem a křikem. Bolesti jsou zhoršené teplým pitím a kousáním (čili lahvička s teplým Sunarem vše jen rozbouří). Zvláštní znamení je, že jedna tvářička dítěte je červená a druhá bledá. I takovýto růst zoubků může doprovázet zelený průjem. Jak jsem psal, je to nejen lék dětí, ale i dospělých, které bolí zub, bolesti zhorší teplé jídlo či pití a uleví jim studené pití, a kteří jsou podráždění, vzteklí, až vybuchují vzteky. Dospělí s bolestmi často nejdou daleko pro nějaké silnější slovíčko… Než se dostanou na křeslo, Chamomilla jim v těchto okamžicích může výrazně ulevit.

Je to také lék zánětů středního ucha, které jsou velmi bolestivé a které se objeví po pobytu na studeném větru. Při vyšetření na ORL lékař vidí většinou jen lehce zarudlý bubínek.

Nejen zánět středního ucha může doprovázet horečka. U horečky, kde Chamomilla pomůže, je důležitý neklid, vztek a to, že jedna tvář je červená a druhá bledá. Nemocný si může stěžovat na hořkou pachuť v ústech a velkou žízeň.

U žen může být Chamomilla indikována u menses s nesnesitelnými křečemi, které vyzařují do stehen. Nicméně velmi vděčnou indikací mohou být i porodní bolesti, kdy je rodička vzteklá až hrubá na partnera či personál porodního sálu.

Tento lék používáme nejčastěji v ředění 15 C. Podává se 5 granulí i v 15minutových intervalech až do zmírnění bolestí a zklidnění pacienta.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.