Tento homeopatický lék je vyrobený ze včely medonosné a je opět jeden z nejdůležitějších a velmi často používaných.
Nedávno jsem jej předepsal pacientce s opakovanými kopřivkami nejasného původu. V praxi jej na alergické stavy (a ne jen kopřivku) používám velmi často a krom toho všude tam, kde má pacient nějaký otok.
Tento lék ve svém klinickém obraze naprosto vystihuje bodnutí hmyzu, z něhož je vyroben, tedy včely – růžový otok s bodavými, případně pálivými bolestmi a velkou přecitlivělostí na dotyk. A chemické pochody, které po bodnutí včelou vedou k tomuto otoku, jsou velmi podobné kaskádě chemických reakcí, které se v těle rozběhnou při každé alergické reakci.
Apis mellifica je tedy lékem všech stavů, které jsou doprovázeny již zmíněným růžovým otokem a bodavými bolestmi, které se zhorší teplem ve všech formách a naopak jim uleví studený obklad. Využití tedy najde na všechna poštípání hmyzem, ale i při alergické reakci na kůži (již zmíněná kopřivka) nebo na sliznicích (jako doplňkový lék například k léku Poumon histamine u alergické rýmy). Rychle se rozvíjející otok sliznice může být spojen i s infekcí.
Na první příznaky angíny se v praxi velmi osvědčila kombinace Apis mellifica 9 C a Belladonna 9 C užívaná v hodinových intervalech až do zlepšení. V těchto situacích je zvláštním příznakem, že pacient vůbec nemá pocit žízně.
Krom výše zmíněných potíží lze Apis mellifica s efektem použít i k rychlejšímu ústupu velkého otoku například u podvrtnutého kotníku (společně s léky Arnica montana a Ledum palustre).
Indikací tohoto léku je velmi mnoho, ale zde jsou vyjmenovány ty nejdůležitější.
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.