Zima je tu. Chumláme se do kožíšků a cítíme se unaveni. Pochopitelně. Chybí nám sluneční svit a dlouhé teplé dny...

Reklama: Sédatif PC

Aby toho nebylo málo, blíží se Vánoce a konec roku, což je, přiznejme si, období spíše stresové než poklidné. Málokdo z nás se umí nad generálním úklidem domácnosti povznést, nakupování dárků neřešit a vánoční cukroví pro tentokrát vypustit. K tomu máme „fofr“ v práci, blíží se uzávěrky. Ze všech stran je na nás vyvíjen tlak. Mnoho lidí, s nimiž se v poslední době potkávám, si stěžuje na únavu. Jana mi dnes řekla: „Já nemám vůbec energii. Každé ráno, když vstanu, mi trvá víc než hodinu, než jsem schopna cokoli dělat." Petra si na schůzce před tím zase stěžovala: “Já jsem se normálně před týdnem zhroutila! Prostě jsem ten tlak doma, starosti s dětmi a spoustu práce neunesla. V noci se probouzím a přemýšlím, co všechno musím druhý den udělat. Mám pocit, že se snad Vánoc nedožiju“. Obě holky chápu. I já se často nacházím v podobné situaci, prožívám stejné pocity.

Jelikož se tento problém týká téměř každého z nás, zeptala jsem se paní doktorky Kateřiny Formánkové, zda lze řešit únavu a přepracování pomocí homeopatie. Domnívám se, že užívání klasických léků by problém s únavou pokryl jen dočasně…

„Nejčastějšími příznaky přepracování jsou kromě únavy také poruchy spánku, neklid, potíže s trávením, bolesti hlavy, potíže s koncentrací apod. Pacient se snadno rozčílí, dráždí ho nejrůznější maličkosti jako např. hluk, prudké světlo nebo nesouhlas jiných osob. Často, aby udržel výkonnost a pozornost, pije kávu, kouří, polyká vitamíny a pro uvolnění používá alkohol (není tím míněný alkoholismus). Unavení lidé cítí fyzicky pocit únavy až vyčerpání, pocity chladu, špatně se jim dýchá, bolí je často hlava. Kromě jiného mají často žaludeční obtíže, objevují se i „divné“ pocity na kůži, nejrůznější tělesné bolesti, zejména dolní části zad.

Na psychické rovině jsou unavení lidé velmi podráždění, plačtiví, mají záchvaty zlosti a hněvu, může u nich nastat období smutku až deprese. Znatelný je i podrážděný tón hlasu, podezíravost a vztahovačnost. Časem se takoví lidé začnou vyhýbat pracovním povinnostem, jsou pasivní. Člověk, který se cítí nadměrně unaven, by měl vyhledat odbornou pomoc ve formě psychoterapie a případně i přechodné medikamentózní léčby."

Své místo má při řešení nadměrné únavy a přepracování i homeopatie. Podle symptomů je možné si najít svůj lék:

  • Nux vomica 15 C

Pacient je přepracovaný, unavený, často v noci špatně spí, budí se kolem 4. hodiny ráno. Nesnáší, když mu někdo odporuje, zpravidla má trávicí potíže, snadno se rozčílí. Nesnáší průvan, po ránu někdy kýchá. Pije hodně kávy, eventuelně kouří, dopuje se vitamínovými přípravky, aby tzv. vydržel nadměrnou zátěž. Rád si dá i sklenku alkoholu.
Dávkování: 3 x denně 5 granulí

  • Argentum nitricum 15 C

Tento typ člověka je uspěchaný, stále má pocit, že něco nestíhá. Často má při psychické zátěži průjem, nebo chodí opakovaně močit. Je velmi neklidný, je stále v pohybu, začne více projektů, ale má problém dotáhnout práci do konce. Neklid a nervozita se zlepšuje sladkými pokrmy a sladkostmi, které ho uklidňují.
Dávkování: 3 x denně 5 granulí

  • Ferrum phosphoricum 15 C

Tento typ je neustále v práci, dokonce se mu i v noci zdají pracovní sny. Velmi často se jedná o těžší fyzickou práci. Má rád zbraně, čte si o válečných taženích. Bývá fyzicky unavený, po námaze mívá teplotu do 38 st. C. Může trpět opakovaným krvácením z nosu nebo chudokrevností. Mívá rád rajčata.
Dávkování: 3 x denně 5 granulí

  • Cuprum metallicum 15 C

Pacient má pocit, že musí všem maximálně vyhovět a proto se snaží pracovat až za hranice svých sil. Dochází pak často k tomu, že se přepíná a z toho pramení nejrůznější křeče - například bolesti břicha, chrapot, tiky, křečovitý kašel, křeče v dolních končetinách zejména v noci, škytavka apod.
Dávkování: 3 x denně 5 granulí

  • Baryta carbonica 15 C

Jedná se o pacienta už přepracovaného, který je vlivem přepracování velmi otupělý, má pocit, že mu to nemyslí, že si nic nepamatuje. Je reálně zpomalený, všechno mu trvá mnohem déle než před tím, má celou řadu strachů. Bojí se své nedostatečnosti, výsměchu, většího množství lidí, apod.
Dávkování: 3 x denně 5 granulí

  • Phosphoricum acidum 15 C

Lék je vhodný pro pacienty, kteří jsou velmi unaveni po nějaké nadměrné psychické zátěži - např. studenti, kteří mají státnice. Nebo to může být únava po velkém citovém traumatu - např. rozvod apod. Únava je fyzická i psychická s pocity slabosti a zhoršenou pamětí.
Dávkování: 3 x denně 5 granulí

Našli jste se v popisu některého z léků? Pokud zní Vaše odpověď ano, zastavte se a zvolněte tempo. Pamatujte na to, že nic nemusíte, pouze můžete. Kdy jindy začít měnit svůj životní styl, když ne teď? Nečekejte na novoroční předsevzetí, přibrzděte hned. Vánoční úklid svěřte profesionálům, cukroví vám upečou v blízké pekárně nebo cukrárně, obchodům v nákupních centrech se můžete vyhnout. Dárky pohodlně nakoupíte na internetu. Důležité je ale začít teď. Dříve než bude pozdě…

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.