Sambucus nigra – černý bez – je listnatý keř, který má velké využití v lidovém léčitelství, farmacii i potravinářství. Matečná tinktura se připravuje z rozkvetlých květů s přilehlými listy. 

Charakteristika obtíží:

  • Tvorba hustého hlenu v dýchacích cestách,
  • štěkavý, laryngeální kašel s dušením,
  • hojné pocení ráno po probuzení.

Zhoršení:

  • V noci (po půlnoci).

Indikace:

Akutní laryngitida – dítě se v noci náhle probudí s dusivým, štěkavým kašlem. Při kašli se dítě dusí, může i zmodrat v obličeji.

Dávkování: Podávat každých 10 minut, lze společně s Apis mellifica 30 C a Spongia tosta 15 C jako první pomoc, než s dítětem dorazíte na pohotovost.

Rýma u kojenců – je to homeopatický lék č. 1 na rýmy u kojenců, kdy miminko kvůli ucpanému nosu nemůže při kojení dýchat, a proto pouští bradavku.

Dávkování: 9 C 3x denně.

Zadní rýma, kašel – dusivý kašel z hustých hlenů, které zatékají při zadní rýmě. Při kašli může promodrávat obličej, vyhledává polohu v sedě. Kašel se zhoršuje v noci. Při probuzení může být silné pocení.

Dávkování: 9 C 3–5x denně dle intenzity kašle.

Astma bronchiale – náhlá dušnost, zhoršení po půlnoci, zlepšení v sedě. Časté nachlazení.  

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.