Začátkem roku mě kontaktoval majitel starší fenky plemene čau-čau, o kterém je známo, že kožní problémy má celkem na denním pořádku vzhledem ke stále větším požadavkům majitelů tohoto plemene, že čím víc bude mít jejich štěňátko volnější kůži a záhyby, tím lépe. Jenže bohužel čeho je moc, toho je příliš, a s tím se táhne samozřejmě i řada komplikací v podobě onemocnění kůže, očí, nosní houby, plísní kůže apod. Kůže v záhybech nevětrá, nedýchá, zapaří se, příliš převislá kůže u očí kolem nosu vede k dráždění oka, přebytečná kůže, která visí na nohou, je pak opět doslova semeništěm pro bakterie.

Fenka byla komunikativní, kůži měla na mnoha místech doslova plesnivou. Chyběla srst, kůže byla na dotek zrohovatělá a drsná, místy „bolavá a horká“. Stěry na veterinární klinice prokázaly přítomnost Microsporum canis. Fenka mi připadala apatická, smutná, bez jiskry v oku. S nezájmem přišla, hlazení jí očividně nebylo příjemné, zřejmě bolelo. Vyhledávala spíše chladnější podlahu než teplý koberec. V oblasti pysků jsem si taktéž všimla zánětlivých ložisek.

Všeobecně u těchto problémů spolupracuji vždy s veterinářem. Fence byla předepsána pravidelná koupel ve speciálním přípravku, která měla zajistit, aby odumřelé částečky kůže, které jsou infikované, byly pravidelně koupelí odstraňovány. Kožní záhyby se po koupeli musely opravdu dobře vysušit, aby fenka nezůstávala vlhká a kůže se znovu nezapařovala.

Na kožní problémy všeobecně dávám vždy různé formy zinku. V homeopatii je jich celá řada a je třeba vybrat dle typologie jedince to nejbližší, co jde. Zinek podporuje imunitu, udržuje zdravou pokožku, srst, zpevňuje drápky, které se třepí, apod.

Majiteli jsem předepsala pro fenku následující mix homeopatik a fenku jsem chtěla vidět za měsíc: Monilia albicans 15 C* 1x denně 2 granulky (toto homeopatikum volím při všech kvasinkových infekcích), Zincum metallicum 9 C 1x denně 2 granulky. Zincum valerianicum 15 C* 1x denně 2 granulky a Hepar sulfur 15 C 1x denně 2 granulky (tento homeopatický lék je výbornou volbou u pacientů, kterým je nepříjemný dotyk nebo pohlazení, všeobecně je výborný na jakékoli infekce kůže a sliznic). Na mykózu v oblasti pysků navíc velmi často volím obyčejnou fialovou vodičku pro novorozence, tzv. genciánovou violeť, kterou psovi potírám 2x denně postiženou kožní řasu v oblasti pysku. Pozor, hodně barví!

Fenka po měsíci vypadala klidněji a ložiska na četných místech kůže byla jakoby „neaktivní“ a utlumená. Chci upozornit, že léčba kůže je „během na dlouhou trať“ a nelze očekávat výsledky po týdnech, ale po měsících někdy i letech léčby. Stav fenky byl každopádně stabilní a plísňová ložiska působila na pohled zklidněně a fenka byla i veselejší. Majitel v léčbě pokračuje dál.

*Poznámka redakce: Lék Monilia albicans je v ČR momentálně dostupný pouze na individuální dovoz. Lék Zincum valerianicum není momentálně v ČR běžně dostupný ani na individuální předpis.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.