U mé 4leté fenky se z ničeho nic objevila k večeru vyšší teplota. Byla neklidná, třásla se, špičky uší byly horké na dotyk, pysky a kůže také sálaly. Teplotu jsem změřila a naměřila 39,2 °C.

U psa považujeme za normální teplotu do 38 °C. Nad tuto hodnotu je pak zvýšená, jako u lidí kolem 37 °C, a kolem 39 °C už mluvíme o poměrně vysoké teplotě, tedy horečce. Kolem 39,5 °C a výše vyhledejte ihned veterinárního lékaře, který dá případně zvířeti infúze a teplotu rychleji srazí a stanoví další podpůrnou léčbu. Jinak hrozí poškození vnitřních orgánů a CNS.

Stav své fenky znám, ale rozhodně majiteli nedoporučuji experimentovat s léčbou a stanovením diagnózy bez návštěvy veterinárního lékaře déle než pár hodin. Obvykle je teplota projevem nějaké komplikace, nemoci apod. A pokud se opakuje, je nutné navštívit veterinárního lékaře a stanovit přesnou diagnózu. Následně pak samozřejmě lze zvířátku homeopaticky teplotu snižovat a podporovat tak rychlejší návrat do normálu.

Samotná teplota je vlastně přirozený obranný mechanismus těla. Musíme však brát v potaz to, že na rozdíl od člověka, který se dokáže potit a poměrně rychle teplotu srážet, zvířata, zejména pes nebo kočka, tuto schopnost nemají a je třeba opravdu zvýšené pozornosti. Zvíře sledujeme. Pokud nemá průjem a nezvrací, ale je třeba přehřáté, chladíme mu tlapky a uši a samozřejmě mu dopřejeme klid a dostatek tekutin.

Prvním a stěžejním lékem byla pro mě Belladonna, v potenci 15 C. Fenka byla samozřejmě při vědomí a spolupracovala. Měla obrovskou žízeň. Podávala jsem jí v malých intervalech po malých dávkách vodu. Je třeba zmínit, že pít musí zvíře pomalu a po částech a není žádoucí, aby vychlemtalo najednou plnou misku, protože by ji s největší pravděpodobností zase vyzvracelo. Tento lék jsem podávala zhruba každých 30 minut po dvou granulkách přímo do tlamky.

Dalším zvoleným lékem byl Arsenicum album, taktéž v potenci 15 C a v dávkování co hodinu po dvou granulkách. Tento lék je výborný pro jedince, kteří se třesou a jsou neklidní. Arsenicum je navíc výborné na zklidnění gastrointestinálního traktu.

Třetím lékem byl Mercurius solubilis 9 C, který jsem záměrně zvolila pro fenku proto, že výrazně slinila a měla poměrně znatelný výtok z očí. Obvykle bývají oči při horečce vyschlé a červené. V obou případech je Mercurius výbornou volbou. Dávkování stačí 2 granulky zhruba po hodině a půl.

Stav fenky se do tří hodin stabilizoval, zklidnila své rychlé dýchání a teplota se vrátila do normálu na 37,8 °C. Další den jsem s fenkou raději zašla na kontrolu k veterinárnímu lékaři. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.