Ráda bych zmínila účinky homeopatie při procesech hnisání. Je velmi důležité přesně stanovit fázi hnisání, zda se jedná o počátek (tzv. první stadium bez hnisání, kdy je místo pouze zarudlé), tzv. stav akutní nebo již rozvinutý stav, nebo dokonce již chronický stav hnisání. Hnisání je stav, který může postihnout kůži i sliznici (např. střevo, dýchací trubici, močové cesty, apod.). Podle toho se samozřejmě volí i vhodné homeopatikum.
Ráda bych se zaměřila především na kůži u psa, kde jsem přišla do styku s mnohými případy od klasických kožních onemocnění zejména v důsledku plemenné příslušnosti (např. plemena s výrazně převislou kůží a nebo s výraznými kožními záhyby jako šarpej, anglický buldok, mops, baset, molosové atd.) a druhými případy pak byly různé abscesy a poranění.
Je třeba vyloučit u veterinárního lékaře jiné závažné nemoci, u nichž je hnisání jen projevem něčeho jiného. Apeluji na všechny majitele, aby si nehráli na doktory a vždy se zvířetem nejdříve zašli k veterináři, který jim diagnózu potvrdí. Nelze léčit naslepo! V mnohých případech stav vyžaduje navíc chirurgický zákrok.
Pokud je stav na začátku, volím vždy homeopatický lék Pyrogenium 5 C v podávání celkem 4× denně 2 granulky přímo do tlamky. Typickým projevem je zapáchající hnis, na pohled je rána infikovaná. Pyrogenium se mi výborně osvědčilo např. při zápachu tlamy u psů trpících stomatitidami.
U zánětu uší se mi osvědčilo podávat Ferrum phosphoricum v nízkých potencích, tzn. 5 C nebo 9 C také 4× až 5× denně po dvou granulkách.
U akutních stavů, kdy si třeba velmi často olizuje fenka při hárání vulvu a objevíme výsev pupínků a okolí je zarudlé, je velmi vhodné použít lék Apis mellifica 15 C, který podáváme v častých frekvencích až do odeznění.
Většina psů s kožními problémy byla jen citlivější na dotyk v místě, které bylo postižené. V takovém případě citlivosti se mi osvědčil lék Hepar sulfur v nízké potenci 5 C. Lze ho též použít při akutním stadiu hnisání. Osvědčil se mi např. u psů s výrazným výtokem z čumáku, nosní houba je na pohled popraskaná a citlivá.
Mercurius solubilis je velmi dobrým lékem lokálních zánětů. Volím potenci 9 C v dávkování několikrát denně, která hnisání podpoří, a poté přejdu na potenci 15 C, která hnisavý proces pomalu vysuší. Je to lék, který se často používá při hnisání s příměsí krve. Je výborným lékem u fen při vaginitidách, infekci močových cest, dále např. při zánětech střev u psů nebo i zánětech dásní.
Silicea při chronickém hnisání. V potenci 15 C 2 granulky obden. Je to výborný lék na podporu hojení abscesů, ale třeba i zánětů uší. Pozor, pouze v případě, že hnis má možnost odtékat pryč z těla ven!
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.