V dnešní uspěchané době, kdy pomalu nic není bez konzervantů, kvalita potravin šla rapidně dolů. A s tím i imunita zvířat. Co jíme, nebo v čem žijeme, co dýcháme, to vše se projevuje na našem zdraví. Máme spoustu zvířat přešlechtěných, citlivých na zažívání, alergiků, nestabilních povah, onemocnění neurologická, častá onemocnění pohybového aparátu, kůže, očí, srdce, plic, vnitřních orgánů (jater, ledvin, slinivky) a dalších onemocnění, ať už se jedná o genetické vady či onemocnění jedince v důsledku špatné či snížené imunity.

Značnou mírou k tomu přispívá i člověk např. sestavením nevhodného páru ke krytí. My lidé vybíráme podle titulů krycí psy svým fenám. Jenže zde nejde jen o výstavy a tituly. Jsou plemena, která mají povinná vyšetření, aby vůbec byla uchovněna a je to jen a jen dobře. Pak jsou ale plemena, jako např. jorkšírský terriér, která nemají za povinnost k uchovnění bohužel žádná vyšetření. Jen výstavy a projít bonitací. A pak se holt vesele chová na srdečních vadách, luxacích patel, zúžených průdušnicích a v neposlední řadě na bázlivých povahách apod. Jen zodpovědný majitel, který se chce posouvat vpřed a mít kvalitní odchovy, svá zvířata nepovinně z vlastního zájmu nechá vyšetřit. Je to přeci jeho vizitka.

Rozumný člověk na jedincích, které vykazují nějaký defekt, vadu či abnormalitu nechová. Psů máme spoustu a útulky jsou přeplněné. Netřeba za každou cenu jen proto, aby naše Žofinka nebo náš Rexík si užil aspoň jednou nechat psa či fenu spářit. Pes, který to pozná, rozhodně bude chtít krýt dál a fena rozhodně nebude víc zdravá, když bude mít aspoň jednou štěňata než ta, která se včas nechá vykastrovat. Z mého pohledu včasná kastrace (nejlépe po druhém hárání u feny) zajistí, že fena vám nezemře na pyometru, rakovinu dělohy či vaječníků. Pokud budete kastrovat brzy, nebude mít rakovinu mléčné lišty a nebude mít problémy s háráním a falešnou březostí. Pes nebude mít problém s prostatou a rakovinou varlat. Setkávám se často i s lidmi, kteří nechtějí kastrovat kryptorchida, tzn. pejska s jedním nebo žádným varletem, který má varle nebo varlata uvnitř v břiše. Je to naprostý hazard s jeho zdravím, protože velmi hrozí u takovýchto samců rakovina.

Uvedu pro mě pár stěžejních homeopatických léků na podporu imunity, která je velmi důležitá pro normální a kvalitní život jedince, pokud je jedinec třeba oslabený po nemoci, nebo u fen v době březosti, nebo u mladých jedinců, kterým se oslabila imunita např. v důsledku očkování, stresu z nového prostředí apod.

První, pro mě stěžejní kombinací homeopatických léků na podporu imunity je Phosphorus 9 C v kombinaci s Oscillococcinem. Phosphorus posiluje játra, střevo a vnitřní orgány. Ze začátku určitě i 2x denně 2 granulky do tlamky, u Oscilla jedno celé maličké víčko z tubičky.

Na podporu imunity a lepší hojení je též výborný zinek. Je to důležitý stopový prvek, minerál, který významně přispívá při problémech s kůží, urychluje hojení. Zincum metallicum 9 C můžeme podávat také ze začátku 2x denně 2 granulky.

Dalším výborným homeopatickým lékem je Silicea 5 nebo 9 C. Je to výborný lék, který se používá při různých hnisavých projevech a zánětech a nebo při poruchách vývinu kostí. Doporučuji především jedincům křehkým, bojácným, hubeným, kteří špatně přijímají potravu a nimrají se v ní. Pozor, nepodáváme v době, kdy má zvíře stehy, dáváme až po vyndání stehů!

Dalším lékem, který přispívá k vývoji vazů a kloubů, ale i na zdravou kůži je Sulfur. Můžeme podávat u jedinců s oslabeným pohybovým aparátem. Též je výborný jako prevence při alergiích. Je vhodný pro jedince „těkavé“, neklidné, kteří vyhledávají spíše chlad. Podávám ve vyšším ředění zhruba 2x měsíčně.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.