Do poradny se mi dostal případ fenky grifonka, která měla poměrně velké zažívací problémy spojené s refluxem, nechutenstvím, škrundáním a vadou srdce. S majitelkou jsem se domluvila, že budeme řešit zažívání, protože na srdíčko je fenka ošetřená specialistou a je pod bedlivým dozorem. A vzhledem k tomu, že léky zřejmě způsobují komplikace s trávením, rozhodla jsem se prozatím podpořit zažívání a chuť k jídlu.

Majitelka fenky mi detailně popsala problémy i povahu fenky a samozřejmě mi vypsala, která vyšetření fenka absolvovala a jak dopadla. Bylo třeba vyloučit onemocnění jater a slinivky, které velmi souvisí s trávením a jeho problémy. V tomto směru bylo zvíře zdravé. I ledviny byly v pořádku a krevní parametry byly v normě. Taktéž zuby byly v pořádku.

Fenka byla popsána povahově jako klidná, velmi navázaná na paničku. Majitelka zmínila i fakt, že fenka velmi málo pije. Majitelka se tedy snažila podávat jí vodu stříkačkou. Toto jsme změnily a fence jsem doporučila slaboučký černý čaj mírně oslazený Glukopurem. Mám s tímto obrovské a výborné zkušenosti jak u štěňat, tak dospělých psů. Voda jako taková je pro nemocný žaludek těžká. Slaboučký čaj působí podpůrně a uklidňuje žaludeční stěnu.

Problémy s únikem žaludečních šťáv do dutiny ústní obvykle nastaly v noci. Problém byl doprovázen i hlasitým škrundáním v žaludku. Fenka kašlala, polykala, olizovala se a měla tendenci hodně požírat trávu. Po takovéto noci ráno fenka trpěla nechutenstvím a očividně ji bolelo břicho.

Doporučila jsem majitelce trvale zatím podávat Lycopodium clavatum 9 C. Tento lék výborně působí na nechutenství, zlepšuje chuť k jídlu a je typickým lékem pro „nimravé“ psy. Dále jsem zvolila homeopatický lék Arsenicum album 9 C. To je lék, který se výborně hodí na jakékoli trávicí potíže. Phosphorus 9 C jsem podala na podporu imunity. Vše v dávkování 2x denně po 2 granulkách.

Na podporu trávení a doplnění tekutin jsem dále doporučila homeopatický lék China 15 C v dávkování 2x denně 2 granulky s tím, že druhou dávku bude podávat majitelka před spaním.

Na bolavé břicho volím lék Nux vomica 9 C a často ho kombinuji s lékem Antimonium crudum 15 C.

Samotný reflux pak obvykle řeším homeopatickým lékem Asa foetida 9 C, který výborně působí proti křečím, podporuje trávení a celkově detoxikuje organismus.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.