Po porodu velmi často dochází k tomu, že žena, která musí v noci opakovaně vstávat k dítěti a je často nevyspaná, je pochopitelně velmi unavená, podrážděná a když si už pak může i odpočinout, špatně usíná. Tyto problémy se týkají téměř všech maminek novorozenců a kojenců. U dětí můžeme také ovlivnit nejrůznější problémy se spánkem nebo usínáním. Musíme ale přesně vědět, jak se dítě v tuto dobu chová, co vyžaduje, čím se uklidní, jaký má režim.

Reklama: Sedalia

Situaci u maminek pomůže velmi dobře zvládnout lék Cocculus indicus 9 C. Je vhodné ho brát opakovaně během dne (v dávce 5 granulí), když se objeví únava, a nebo před spaním, pokud nemůže matka usnout. Tento lék pochopitelně nenahradí nedospané hodiny, ale matky se po něm necítí tak vyčerpané, obluzené, nervózní a péči o dítě zvládají snadněji.

Dítě, které usíná na rukou a budí se při ukládání do postýlky, potřebuje lék Borax 9 C - 5 granulí večer před spaním. Tomuto dítěti vadí změna polohy z vertikální do horizontální, také se často budí i za 2-3 minuty po usnutí, vadí hluk (například mixér, vysavač, bouřka) a když jsou větší, mají většinou problémy s chůzí ze schodů a bojí se výšek.

Jiný lék potřebuje dítě, které špatně spí, když je rozrušené velkým množstvím zážitků a lidí, například po návštěvě. Je neklidné, velmi zvědavé, vyruší ho každá maličkost. V této situaci pomůže lék Coffea cruda 9 C - 5 granulí před spaním (pomůže i při potížích s usínáním přes den).

Jestliže je dítě velmi vnímavé ke změnám prostředí i režimu, a je citlivé na chlad, potřebuje lék Arsenicum album 9 C. Jsou to děti, které se budí často kolem 1 hodiny ráno, přes den vyžadují svůj režim a své rituály. Větší dítě si potrpí na své hračky, které nechce půjčovat. Pokud takovému dítěti neumožníme, aby chodilo spát v pravidelnou dobu, bude velmi neklidné, nespokojené a ukřičené.

Jsou i další typy dětí, které nespí z jiného důvodu. Například dítě, kterému pomůže Sulfur 9 C, nesnáší horko, neustále se odkopává, když je více oblečené, je neklidné, protivné, potí se a křičí. Rodiče si často myslí, že dítě musí mít tzv. nohy v teple - to platí pro dítě zimomřivé, ale dítě horkokrevné zpravidla vyžaduje holé šlapky. Pokud ho rodiče navlékají a na noc kvůli odkopávání zakoupí spací pytel, neumožní dítěti odvádět teplo přes nožky. Takové dítě špatně usíná a spí, je neklidné, protože nemá volné a nahé nožičky a po přehřívání začne být často nemocné. Větší děti tohoto typu si vyzouvají doma papučky a ponožky a nejraději běhají bosy po kachličkách.

Každé dítě je jiné a tak si nemůžeme myslet, že to co je dobré pro dítě typu Arsenicum album, bude stejně dobré pro dítě typu Sulfur. Musíme se dobře naučit, co dítě vyžaduje a jak to dává najevo. Dobrým pomocníkem kromě homeopatie může být i velmi hezky napsaná kniha „Co říkají děti, než se naučí mluvit“ (autoři P.C.Holinger a K.Donerová).

Jiný problém má dítě, které je velmi žíznivé, pije hodně přes den, ale tekutiny vyžaduje i v noci. Toto dítě je schopno v noci vypít až 3 lahve čaje. Pomůže lék Silicea 9 C večer před spaním a v noci rozpuštěný v čaji. Děti typu Silicea bývají také často nemocné, trpí na záněty slzného kanálku a někdy i záněty středního ucha. Lék posiluje i imunitní systém a podporuje tvorbu protilátek.

Jestliže vaše dítě má v noci hlad a potřebuje jíst, pomůže mu lék Lycopodium. V novorozeneckém období mají tyto děti většinou problémy s přibýváním na váze, při pití se rychle unaví a jí často v menším množství. Také trpí hodně na větry. V pozdější věku jsou velmi vybíravé v jídle a jí zásadně jen jídla, která mají oblíbená. Kvůli jídlu se dokážou v noci budit třeba i do 3 let věku.

Pokud je dítě hodně fixované na matku a nemůže bez ní usnout, potřebuje lék Pulsatilla 15 C. Jedná se o dítě velmi mazlivé, které se vždy zlepší, když ho matka nosí, hladí, nebo na něj mluví. Lék je vhodný i u větších dětí, které mají problém jít spát třeba k babičce, nebo nastoupit do školky. Pokud nemůžou být s maminkou, zpravidla poplakávají, a také bývají častěji nemocné.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.