Po dlouhé zimě si většina lidí s radostí užívá možnosti pobytu venku a krásného slunného počasí. Často se vystavujeme sluníčku hned, jak to jde. Pocity radosti může ale u někoho vystřídat smutek z důvodu sluneční alergie. Díky oslabené vrstvě ozonu a zvýšené aktivitě jarního slunce postihují fotoalergické reakce každoročně více dospělých i dětí.

V případě, že se objeví potíže – svědivá, až bolestivá vyrážka, je nutné vyhýbat se přímému pobytu na slunci. Obezřetní bychom měli být zejména při prvních jarních paprscích a při příjezdu na dovolenou (přímořské oblasti, hory...).

Které homeopatické léky můžeme využít v případě sluneční alergie?

„Dobrý den. Mám dotaz týkající se sluneční alergie, která se objevila u mé čtyřleté dcery. O víkendu jsme byli na chalupě a dcerka byla celé dva dny venku. Bylo krásné, teplé počasí, všechno bylo v pořádku. V pondělí jsme si všimli mírného začervenání a otoku pod okem. Mysleli jsme si, že se dcerka bouchla, i když tvrdila opak. V úterý mi učitelky ve školce řekly, že po spinkání se vzbudila celá červená v obličeji i kolem krku. Měla to oteklé jako při kopřivce. Svědilo ji to. Byla jí zima, i když bylo venku teplo. Chladem se jí vyrážka zlepšuje, teplem zhoršuje. Dala jsem jí Apis a Ledum palustre 30 C. Obličej jsem jí namazala Ciccadermou, ale bez zlepšení. Poradíte mi? Děkuji.“

Na dotaz odpověděla MUDr. Kateřina Formánková, lékařka a odbornice v homeopatii:

„Dobrý den, pokud je tvář vysloveně rudá, dejte následující léky (1 dávka = 5 granulí):

  • Belladonna 9 C - 3x denně,

K tomu, pokud kůže svědí:

  • Muriaticum acidum 9 C - 3-4x denně,
  • Hypericum perforatum 15 C - při obtížích 3x denně.

Jako prevenci na další reakci na slunce léky:

  • Hypericum perforatum 15 C - 1x denně po celou letní sezónu (má se začínat pokud možno 2 týdny před prvním sluněním)
  • Urtica urens 9 C - 3x denně 5 granulí.

Lokálně zkuste Dapis gel a olej z měsíčku lékařského (Calendula). Dokud je kůže oteklá, dávejte studené obklady z černého čaje.“

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.