Paní Johanka byla 30letá mladá, bezdětná žena, žijící ve fungujícím manželském svazku. Pracovala jako operátorka v call centru, kde špatně snášela lidskou aroganci. Zhruba dva a půl roku se snažila o otěhotnění a udržení těhotenství. 

Jednalo se o relativně zdravou ženu, v osobní anamnéze uvedla sníženou činnost štítné žlázy kompenzovanou substitucí, ekzém a dřívější obtíže s vazivem. Dále zranění v oblasti krční páteře – poprala se. V rámci gynekologické anamnézy uváděla od puberty nepravidelnou menstruaci někdy s výpadkem i dva nebo tři měsíce, první den menstruace s dysmenoreou. Laparoskopií byl zjištěný nevyvinutý jeden vaječník. Byla po třech pokusech otěhotnět prostřednictvím inseminace, jeden rok užívala hormonální antikoncepci. Byla již dvakrát těhotná, obě těhotenství skončila časným potratem (infertilita). Uvedla ne zcela optimální vztah s matkou, naopak s otcem vycházela velmi dobře. Celkově působila ke svému věku mírně neukotveně a nevyzrále, což se promítalo i do touhy po těhotenství, kde byla zjevná ambivalence touhy po dítěti a současně touhy splnit si svá další „tajná“ přání (mít motorku).

V první fázi (květen 2016) jí byla navržena detoxikace těla s homeopatickou podporou – Thuya occidentalis, Pulsatilla, následně Medorrhinum. Byla sledována ovulace prostřednictvím měření bazálních teplot – většina sledovaných cyklů (byť dlouhých a nepravidelných) byla ovulačních.

V druhé fázi terapie byl řešen cyklus – byly použity bylinné prostředky s podporou homeopatie – Luteinum, Sepia officinalis a Sabina. Homeopaticky byla bioterapeutikem Thyroidinum podpořena také funkce štítné žlázy.

Menstruace byla sice stále nepravidelná, ale chodila (v intervalu cca 32–49 dní) s ovulacemi a přetrvávající lehčí bolestí. Bylo doporučeno pokračovat v homeopatické podpoře s léky Sepia officinalis, Kalium carbonicum, Viburnum opulus.

Při kontrole (říjen 2016) byl na ženě viditelný posun – celkově zklidnění a vnitřní rozhodnutí změnit to, s čím není spokojena, ustoupily obtíže s dysmenoreou. Při další kontrole (leden 2017) celkově další viditelné zklidnění a ukotvení se, ale přetrvávající zarputilá snaha otěhotnět, na druhé straně úprava vztahu s matkou, pouze před menstruací uváděla mastodynie a zimomřivost. Homeopatická podpora byla upravena na Pulsatilla vyššího ředění, bioterapeutikum štítné žlázy a Viburnum opulus, před menstruací doplněné o lék Phytolacca decandra. Bylo doporučeno (opakovaně) nesoustředit svůj život pouze na otěhotnění, ale uspořádat jej celkově souladněji – zejména ke své vlastní spokojenosti.

V dubnu 2017 se žena rozhodla: „S manželem se tímto záměrem přestáváme omezovat a zvolíme „volný“ režim, udělám si řidičák na motorku – splním si svůj sen a budeme si trošku užívat života. Uleželo se mi, že nic se nemá hnát na sílu…“ V květnu 2017 mi přišlo mailem oznámení, že je paní Johanka v 6. týdnu těhotenství a objednává se do „prenatální poradny“.

V lednu 2018 se přirozeným porodem narodil zdravý chlapeček.

Hezké dny nasycené laskavostí k sobě sama vám všem přeje Radka Wilhelmová.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.