Proč je dobré být aktivní a sportovat? Jaké sporty jsou vhodné z pohledu typu osobnosti? Jak se vyrovnat se zdravotními problémy, které sport provázejí a přitom žít zdravě? Na toto téma jsme hovořili s lékařkou MUDr. Ilonou Ludvíkovou, předsedkyní Homeopatické lékařské asociace, z.s., která je zároveň autorkou knižní publikace Homeopatie a sport.

Proč je dobré být aktivní a sportovat?

„Život je neustálá adaptace našeho těla. Naše tělesná schránka je však nastavena subjektivně. Srovnává tedy momentální nastavení s tím těsně předcházejícím, a to neustále vede ke zpřesňování určitého pohybu. Dosahujeme tím větší ladnosti a náš pohyb pak vypadá naprosto přirozeně, jakoby s minimálním nasazením. Tento neustálý trénink, kdy tělu ukazujeme rozsah pohybů všemi směry je nezbytný k harmonickému zatížení obou polovin těla,“ vysvětluje MUDr. Ilona Ludvíková.

Pohyb je nositelem života.

Člověk se odjakživa přirozeně pohyboval a byl aktivní. V dnešní době převážně sedavého zaměstnání je nutné pohyb podpořit, ať už nějakou běžnou aktivitou jako je chůze nebo jinými sportovními aktivitami, neboť naprostá stagnace pohybu vede k zániku.

Kdy a jak je tedy vhodné sportovat?

„U dětí je nejlépe preferovat přirozený pohyb, rozvíjející všechny svalové skupiny a napomáhající postupnému zlepšování koordinace. Po 30. roce věku se začíná obvykle projevovat postupná stagnace díky tomu, že převažují určité pohybové stereotypy. Nastává správný moment k odstartování každodenní sportovní aktivity, která by nám měla přinášet radost, duševní relaxaci a být přílivem energie. Sportovní aktivitu volíme podle svého založení, ale vždy by měla přinášet harmonizaci elektrické aktivity mozku a srdce (tzv. srdeční koherenci), ta je zárukou psychického uvolnění,“ říká MUDr. Ilona Ludvíková.

Z pohledu typu osobnosti lze nejefektivněji nasměrovat své sportovní aktivity:

  • Pro atletický typ je ideální běh, jízda na kole, lezení, triatlon. V určitém okamžiku u těchto lidí vyvstane potřeba soutěžení.
  • Pro praktický typ jsou vhodné patnáctiminutové pohybové aktivity během dne při běžných činnostech, tzv. pohybové rituály, které vytvoří okénko krátké maximální pozornosti, ta aktivuje pravou mozkovou hemisféru a následný pohyb řízený levou mozkovou hemisférou odfiltruje nadmíru stresu.
  • Emocionální typ potřebuje během tréninku zapojovat všechny smysly, poslouchat hudbu, vstřebávat okolní krajinu.
  • Společenský typ preferuje provozování aktivit ve skupině, jako např. tanec apod.

„Naše mysl i tělo doslova propadnou procesu samotného konání, tedy soustředí se primárně na detaily pohybu, a člověk dosáhne tzv. FLOW - bezmyšlenkovitý stav,“ vysvětluje MUDr. Ilona Ludvíková.

Ve středním věku bychom měli počítat s prevencí chorob, které vycházejí z nerovnováhy našeho metabolismu, jako je zvýšená hladina cholesterolu, kolísání hladiny cukru v krvi atd. Součástí těchto úprav životního stylu je nejenom úprava stravovacích návyků, ale i pohybová aktivita, při které by měl člověk spálit kolem 2 200 kcal za týden navíc. To znamená 6x týdně hodina pohybu. Nejvhodnější je střídat pohybové aktivity, zejména kvůli motivaci a rozmanitosti pohybové škály.

Senioři by se pak měli především soustředit na každodenní protažení celého těla, nejlépe krátká ranní rozcvička vleže, a na neustálý trénink rovnováhy. Tím předcházejí nečekaným pádům s dobře známými důsledky. Proto se tak často doporučuje chůze s holemi (nordic walking), kdy se zapojuje tzv. CORE, hluboký stabilizační systém svalů podél páteře a také břicho a horní končetiny. Navíc stagnující krevní oběh se rozproudí, upraví se kolísavý krevní tlak. Pokud můžeme vyrazit do přírody, pak je to ještě více harmonizující záležitost.

Co znamená bolest?

„Je to nejjednodušší signál těla, jak nám může dát vědět, že něco není v pořádku. Její bezmyšlenkovité okamžité potlačení je ignorováním kontrolky a uzavřením komunikačního kanálu s vlastním tělem,“ říká MUDr. Ilona Ludvíková. Trendy minulých dob, řešit jakýkoliv sebemenší náznak bolesti analgetiky, přehodnocují nejen vědci, ale i lékaři ve svých doporučeních. Zvláště analgetika v době po lehkém úrazu pohybového aparátu vedou k trojnásobně delší rekonvalescenci.

„Má to svou jednoduchou logiku. Pokud mne poraněné místo omezuje v určitém okamžiku bolestivým pocitem, tak jít do překonání této meze, znamená přetížit poraněné místo, které naopak potřebuje dočasný klid na hojení. Postupně, jak bolest ustupuje, začneme přirozeně poraněné místo stále více používat, až ho opět zcela zapojíme do běžného pohybu. Ta doba naprostého klidu, omezeného pohybu, je zcela individuální. Každý chirurg potvrdí, že svá doporučení jednotlivým pacientům po úraze doslova „šije na míru“, podle vývoje hojení a s ohledem na celkový stav daného člověka. Tak by se mělo uvažovat i u ostatních zdravotních problémů, podporovat přirozenost těla na jeho zcela unikátní cestě zpět ke zdraví. To je zcela nová logistika dnešní medicíny, tzv. personifikovaná medicína,“ doplňuje MUDr. Ilona Ludvíková.

Pokud se během pohybové zátěže objeví bolest, v ten moment děláme něco v našem pohybovém schématu špatně. „Velice často se setkávám v praxi se stížností na bolavé paty. Ty vlastně odráží nerovnováhu v oblasti beder a pánve. Velké procento lidí má kratší jednu dolní končetinu. Stačí odborná konzultace s podologem nebo ortopedem a individuálně zhotovená vložka do bot. Z homeopatických léků nejčastěji doporučuji kombinaci BRYONIA 9 C+ APIS MELLIFICA 30 C 5+5 3x denně. Pokud se nedostaví úleva do týdne, je třeba zvolený homeopatický lék individuálně vybrat, je totiž důležité například u žen středního věku brát v úvahu hormonální situaci (estrogeny velmi výrazně ovlivňují vazivový systém). Bolesti v bedrech obvykle značí zkrácený kyčelní sval (m. iliopsoas). Prevencí je swingová technika chůze, chůze pozadu a zejména protažení v poloze saigonského dřepu (poloha kokonu),“ vysvětluje MUDr. Ilona Ludvíková.

A jak na neúměrnou únavu?

„U nárazových sportovních aktivit (například během dovolené) doporučuji každodenní užívání léku ARNICA MONTANA 9 C - 5 granulí každý den večer. Napomůže regeneraci po nezvykle dlouhé pohybové aktivitě. Dále je třeba dbát na dobrý pitný režim, který zvláště při cestování často zanedbáváme. Neboť svalstvo potřebuje daleko více energie na své uvolnění než na samotnou kontrakci svalových vláken,“ říká MUDr. Ilona Ludvíková a dodává: „Pokud vás začnou trápit noční křeče, to už byste se měli obrátit na lékaře, který vše vyšetří. Bezhlavé užívání hořčíku v těch nejrozmanitějších lékových podobách, vede jen k prohlubování problému. Často totiž tělu chybí spíše nějaký stopový prvek, například měď či zinek než samotný hořčík. Důsledkem nadužívání hořčíku je pak i zbytečné vyplavování vápníku z našich zásobáren v kostech (řídnutí kostní struktury, tedy osteoporóza) a zubech (tzv. vnitřní kazy, náhle zvýšená kazivost chrupu i při kvalitní ústní hygieně). Základní heslo pro sportování tedy zní: ROVNOVÁHA POHYBU A ODPOČINKU, to je cesta k pohodovému životnímu stylu. Naslouchání svému vlastnímu tělu je podmínkou anti-aging procesům.“

„Řada mých klientů i sportovců oceňuje homeopatické přípravky. Zde pár postřehů z praxe,“ říká MUDr. Ilona Ludvíková.

Martin Dokulil, ročník 1965, aktivní sportovec:

V roce 2014 prodělal infarkt myokardu, v nemocnici provedena okamžitá operace (by-pass), poté propuštěn do domácí péče. Od té doby neustálé úzkosti, zejména večer. Dále mírná nadváha (ale bojí se sportovat, kvůli předchozímu zážitku), zvýšený cholesterol (po nasazení statinů trávicí potíže), porušená glukózová tolerance, léčen pro labilní krevní tlak beta-blokátorem.
Pro první homeopatické doporučení si přišel v únoru 2016. Na úzkosti dostal lék ACONITUM NAPELLUS 30 C a na metabolické potíže lék LYCOPODIUM CLAVATUM 15 C, oba v jedné dávce denně. Poté následovaly kontroly v květnu a říjnu 2016 a naposledy v únoru 2017. Úzkosti neměl již po prvním týdnu podávání léků až dosud, shodil 10 kg postupnou úpravou životosprávy a začal zase sportovat. Tentokrát zvolil mnou doporučenou pohybovou aktivitu-jízdu na kole, kvůli srdeční koherenci (sladění elektrické aktivity srdce a mozku). Nyní běžně denně jezdí 80 km. Na další snížení hladiny cholesterolu doporučen lecithin a na normalizaci hladiny cukru v krvi pravidelná strava s ohledem na zvýšený energetický výdej, založená na konzumaci jídel s nízkým glykemickým indexem a strava s omezeným přísunem lepku.

Daniel Novotný, ročník 1974:

Poprvé v homeopatické poradně v roce 2011 stěžuje si na trávicí potíže, astma (léčené klasicky) a nadměrný stres v práci. Prvními léky byl NUX VOMICA 15 C a STAPHYSAGRIA 15 Cv denních dávkách. V zimě se věnuje běhu na lyžích (absolvoval i Vassův běh), v létě se věnuje amatérským závodům v triatlonu. Dochází ke mně pravidelně 4x do roka na upravení medikace podle zátěže. „Po návštěvě u Vás v ordinaci, moje výkonnost vždy stoupne. Také zvládám lépe pracovní stres a stabilizovalo se mi i astma,“ pochvaluje si léčbu Daniel Novotný.

A jak se k homeopatii staví profesionální sportovci? Proč sportovci spoléhají na homeopatii?

  • Homeopatické léky urychlují hojivý proces a sportovec se díky nim vrátí k tréninku a závodění mnohem rychleji.
  • Není riziko dopingu. Doping je užívání zakázaných léků za účelem zlepšení výkonu při závodech. Jelikož homeopatické léky jsou koloidní roztoky a obsahují nanočástice, neobjeví se při žádném způsobu testování přítomnosti drog (krevní testy).
  • Je doložena vysoce kvalitním výzkumem dostupným v 39 studiích na statisticky významném počtu lidí, které byly publikovány v recenzovaných lékařských časopisech.

Usain Bolt, jamajský sprinter a slavný vítěz četných zlatých medailí, aktuálně držitel zlatého olympijského hattricku, užívá homeopatické léky od svých 16 let. Léčí se u německého sportovního lékaře a homeopata Hans-Wilhelma Müller-Wohlfahrta na jeho mnichovské klinice. „Chodím sem od svých 16 let,” řekl držitel světového rekordu v běhu na 100 metrů na tiskové konferenci v Mnichově. „Známe se dlouho. Pokaždé, když mám problém, mi dobře poradí a věnuje mi péči. Je nejlepší ve všem, co dělá. Jsme si velmi blízcí.”

Louise Hazelová, sedmibojařka: „Jako profesionální sportovkyně si myslím, že je nesmírně důležité pečlivě zvažovat, co si dáváte do svého těla. Proto volím pro své zdraví a dobrou pohodu přírodní přístup. Jako účastnice olympijských her jsem užívala homeopatické léky nespočetněkrát, aby mi pomohly s různými naraženinami a modřinami, které jsem si způsobila o překážky. Mým nejoblíbenějším homeopatickým lékem je Arnica a ani by mě nenapadlo užívat něco jiného.”

 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.