Blíží se doba plískanic, náledí a také zimních radovánek na lyžích, bruslích, snowboardech. Je to období, ve kterém hrozí nejvíce úrazů. Samozřejmě nejúčinnější prevencí je dávat si pozor a nepřetěžovat se, nespěchat, neriskovat.

Ale často, zvláště na cestě nebo na svahu, to ani nemusí být naše vina, jen jsme se prostě nedopatřením stali účastníky nehody. I v těchto případech můžeme použít homeopatické léky, které velmi účinně a rychle pomáhají hojení jakéhokoliv traumatu, včetně psychického.

Moje tipy:

  • Jestliže jste účastníky dopravní nehody, nebo se vám, či někomu ve vaší přítomnosti, přihodí úraz, měla by být léčba zahájena dávkou (5 granulí) léku Aconitum 30 C - lék pomůže zvládnout stres jak postiženému, tak i jeho okolí. V zimě má lék rovněž velký podíl v prevenci prochlazení. Proto ho můžete mít třeba i v kapse lyžařské kombinézy, když jste vystaveni delšímu chladu a zvláště chladnému větru. Jako prevenci prochlazení podáváme 5 granulí léku 1x denně.
  • Nezbytným lékem jakéhokoliv úrazu je Arnica montana. Arnica pomáhá zastavit krvácení, působí proti rozvoji rozsáhlého pohmoždění, které rychle hojí, léčí tržné i řezné rány, zlomeniny a má výrazný účinek při zmírňování bolesti. Lék podáváme v ředění 9 C, v superakutním stavu i každých 10 minut a pak postupně, podle zlepšení, prodlužujeme intervaly mezi dávkami léku. Nakonec podáváme 3x denně 5 granulí až do úplného zhojení rány. K léku Arnica (podáváme u každého úrazu) přidáváme některý z následujících léků podle toho, k jakému úrazu došlo, popřípadě podle příznaků, na které si postižený stěžuje.
  • Prvním příznakem každého úrazu je otok postižené tkáně, proto podáváme lék Apis mellifica 30 C, zpočátku každých 15 minut, pak po zlepšení co 1-2 hodiny a následně 3x denně až do úplného vymizení otoku.
  • Lékem úrazů je také Rhus toxicodendron 9 C, který používáme v případě potíží s vazivem a chrupavkou. Zvláště jedná-li se o úraz kolene, kotníku, či jiného velkého kloubu. Pacient si stěžuje na výraznou bolestivost kloubu, celkově je velmi neklidný a bolest se vždy zhoršuje v absolutním klidu (kloub se musí „rozhýbat“).
  • Jestliže úraz poškodí kloub natolik, že se v něm začne vytvářet tekutina (tzv. voda v koleně), použijeme lék Bryonia 9 C, zpočátku 4x denně a dále 3x denně 5 granulí až do úplného zhojení. Pacientům, kterým lék Bryonia pomůže, přináší úlevu absolutní klid, stav se naopak výrazně zhoršuje sebemenším pohybem.
  • Při poškození, natažení, natržení nebo přetržení vazů podáváme kromě léku Arnica a Apis rovněž lék Ruta graveolens 9 C, zpočátku 4x denně 5 granulí, postupně snižujeme na dávku 2-3x denně 5 granulí. Lék výrazně zmírňuje bolest a zrychluje hojení.
  • Jestliže spadnete v zimě tak nešťastně, že si narazíte kostrč, užívejte kromě Arniky také Hypericum perforatum 15 C, 3x denně 5 granulí. Lék působí na ostré vystřelující bolesti, které vznikají v důsledku pohmoždění nervů. A také lék Symphytum 9 C, 3x denně 5 granulí, který působí na hojení i na bolest naražené okostice.

První pomoc

V případě první pomoci u závažných úrazů by mělo rozhodně platit pravidlo 5T (ticho, teplo, tekutiny, tišení bolesti, transport). Z homeopatických léků, pokud je lze podat, je na místě Aconitum 30 C, Arnika 15 C, Hypericum 15 C a China 9 C (podat co nejdříve po úraze - léky předcházejí rozvoji šoku a pomáhají ho léčit).

Pokud nemá pacient vnitřní zranění a může pít, je dobré léky rozpustit ve vodě (2 dl vody + 10 granulí) a podávat po lžičkách či doušcích i každých 10 minut do doby lékařského ošetření, a pak podle stanovené diagnózy podávat léky dle předchozího popisu v kombinaci s klasickou léčbou. Stav pacienta se na této terapii zlepšuje velmi rychle a doba hojení ran je při používání homeopatických léků mnohem kratší.

Při pohmožděninách a namožených svalech můžete kromě léku Arnika použít zevně k natírání i homeopatický gel Arnigel, který zrychluje hojení, nebo krém Traumeel.

Při složitějších stavech, nebo při následcích úrazů rozhodně kontaktujte lékaře homeopata, který vybere léky individuálně. Zkrátíte si dobu nemoci a zpříjemníte případnou rehabilitaci.

Přeji vám krásnou bílou zimu, bez nehod a úrazů.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.