Kalium muriaticum je homeopaticky zpracovaný chlorid draselný. Do homeopatie jej uvedl dr. Schüssler. Tato sůl se používá jak v homeopatických ředěních, tak právě jako tkáňová sůl.

Hlavní vztah má tento lék ke všem sliznicím, ale částečně i ke kloubním výstelkám.

Kalium muriaticum odpovídá druhé fázi zánětu, kde se (především) na sliznicích objevuje sekret, který je typicky mléčně zkalený a je hustý, viskózní. Není to ale ještě typicky žlutý, hnisavý sekret.

Zánět, čili katar, postihuje především sliznice v ORL oblasti. Nosní sekret je tedy hojný, bílý a hustý, což způsobuje obstrukci nosu. Zánět zde může být spojen i s krvácením.

Pro Kalium muriaticum je typické, že zánět postihuje Eustachovu trubici a šíří se i do středního ucha. Se vztahem k Eustachově trubici je to ten nejdůležitější lék, který při potížích s ní můžeme použít. Z postižení této trubice vyplývají potíže jako jsou bolesti uší a za ušima, praskání v uších, zejména při smrkání a polykání a také zhoršení sluchu v důsledku jejího zablokování. Je to tedy lék na rýmu, která se šíří do uší. Uzliny kolem uší mohou být oteklé.

Někdy je zde potřeba kombinace s lékem Apis mellifica, který napomůže zmírnit otok sliznice a napomůže tak uvolnění Eustachovy trubice.

Další důležitou indikací léku Kalium muriaticum jsou chronické záněty mandlí s chronickými bolestmi při polykání, oteklými mandlemi, ve kterých jsou tvrdé bílé hrudky (bývají viditelné a dají se vymáčknout, například při ORL vyšetření). Pacient může i vykašlávat husté bílé hleny.

Menšími indikacemi tohoto léku bývají záněty a bolesti kloubů či gynekologické výtoky s mléčně bílým sekretem.

Potíže se u tohoto léku zhoršují vlhkem, na čerstvém vzduchu, studenými nápoji, ale také tučnými a bohatými potravinami.

Zlepšení přináší tření postižené oblasti.

Tento lék používáme spíše v ředění 9 C či 15 C, 2-3x denně 5 granulí.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.