I přes různé zprávy o stále teplém počasí, si podzim přebírá svou vládu. Nicméně zahrady potřebují spoustu práce – dokončit sklizeň úrody, vyčištění, rytí atd. Obzvlášť u lidí, kteří se zahradě věnují jen zřídka, pak mohou podzimní práce způsobit celou řadu bolístek a zdravotních potíží. Počínaje bolavými svaly až k různým drobným i větším zraněním. K rychlému a spolehlivému zhojení takových potíží může napomoci i homeopatie – účinně a přitom šetrně.

Bolavé svaly

Hlavním lékem na tyto problémy je Arnica montana 9 C. Je základním lékem na fyzické přetížení a únavu, kdy se dotyčná osoba cítí zbitě a rozlámaně a doslova je to pocit, kdy nás bolí „celý člověk“. Čili ke slovu přijde po náročném dni na zahradě. Ale pomůže samozřejmě u všech úrazů, drobných i těch větších, ať jsou to pády, nebo když na nás například spadne pořádná větev apod. Přináší úlevu od bolesti, napomůže k zástavě krvácení, zrychluje vstřebání případného hematomu a celkově urychlí zhojení. Poraněná oblast je bolavá, citlivá. Ležení na ní nebo dotek potíže zhorší. V prvotním stadiu můžeme podávat obvyklou dávku 5 granulí i v půlhodinových intervalech až do zmenšení bolesti, pak intervaly v podávání postupně prodlužujeme a na doléčení postačuje podávání 3x denně 5 granulí.

Bellis perennis 9 C je důležitým lékem na podobné potíže jako Arnica, ale v případě bolestí svalů je vhodnější tam, kde se potíže objevují po přetížení spojeném s přehřátím těla a jeho náhlým ochlazením, ať větrem, deštěm či studeným pivkem. V případě poranění je vhodnější tam, kde vidíme velký hematom, případně i s hmatnou „boulí“, která je vlastně krevní sraženinou.

Ztuhlé klouby a šlachy

Když se po pořádné práci na zahradě cítíme ztuhlí a bolí nás šlachy a klouby, jednak lze samozřejmě použít alespoň Arnicu, ale ke slovu může přijít i lék Rhus toxicodendron 9 C – je to lék zánětů svalů a šlach, které jsou spojeny se ztuhlostí a bolestmi, ale dotyčnému se nedaří najít úlevovou polohu, a tak sebou neustále „šije“. Kromě námahy se potíže mohou objevit po klečení, sezení nebo ležení na studené zemi. Bolesti jsou pociťovány jako pálivé, nebo je přítomný pocit zhmoždění a kromě rozhýbání jim uleví teplé obklady.

Tento lék lze střídat s Ruta graveolens 9 C, což je lék přetížení či poranění šlach a svalových úponů či okostice. Potíže se objeví po zvedání hodně těžkých věcí a nebo po „přetažení“ kloubů – například když se potřebujeme natáhnout k něčemu hodně daleko nebo vysoko. Bolesti se zhoršují chůzí, nehybností, chladem a vlhkem a jsou spojeny s pocitem velké únavy. Zlepšují se naopak pohybem či teplem.

Drobná poranění

Každé poranění je samozřejmě žádoucí náležitě vyčistit a vydesinfikovat, pak podat homeopatika. Na všechny zranění je základním lékem opět již zmíněná Arnica. Pokud jsou to zranění znečištěná a nebo se jedná o poranění, kde bolestivost je nepoměrně větší, než je samotné poranění, pak je vhodnějším lékem Calendula 5 C.

Na řezné rány je dobré doplnit lék Staphysagria 9 C. Podáváme ji u ostrých řezných ran, tedy po poranění nožem, skleněným střepem, trnem, hranou papíru nebo trávou ostřicí. Dávkování: podáváme 3–5x denně 5 granulí.

Na bodné rány, ať už jsou to trny, hřebíky a podobně platí lék Ledum palustre 9 C. Pomáhá na bodná poranění, která nekrvácí, okolí vpichu je oteklé, bledé, chladné i na dotek a bolesti uleví ledování.

Poranění citlivých částí těla

Pokud zranění postihuje velmi citlivou tkáň bohatou na nervová zakončení, jako jsou například konečky prstů, obličej, genitálie či páteř, pak je nutné podat Hypericum perforatum 15 C. Platí na intenzivní a vystřelující bolesti. Dávkování: Podávejte jej střídavě s lékem Arnica montana v půlhodinových intervalech.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.