Nyní v době dovolených se můžeme při cestách setkat s mnohými nástrahami, zejména při cestách do exotických krajin. Nicméně doby a teploty se mění a některá nebezpečí máme takříkajíc za rohem. Chtěl bych zmínit možnost setkání s bourovčíkem, což představuje významné nebezpečí pro nás i naše zvířecí mazlíčky!

Bourovčík jižní je můra, která se vyskytuje v lesích jižní Evropy, Asie a severní Afriky, ale v důsledku globálního oteplování byl zaznamenán v některých oblastech Německa, Švýcarska, Maďarska, Bulharska a dokonce i v okolí Paříže.

Housenky se líhnou na podzim, zimu přečkávají v hnízdech na stromech a na jaře slézají dolů a pouští se do ožírání jehlic či listů. Až během léta se zakuklí a dospělí motýli kladou vajíčka na konci léta.

Bourovčík jižní napadá borovice a cedry, ale je známý i bourovčík toulavý, jehož larvy poškozují stromy žírem listů. Profesionální zahradníci se těchto housenek velice obávají a snaží se tohoto setkání co nejvíce chránit. Chloupky těchto housenek totiž vyvolávají silné alergické reakce na kůži, ale mohou postihnout i oči, ústa či dýchací cesty. Tyto chloupky obsahují nekrotický jed, který krom podráždění může vyvolat právě až vznik kožních či slizničních nekróz.

Nebezpečný není jen přímý kontakt, ale chloupky housenek se oddělují a poletují vzduchem v postižených oblastech a lidé či zvířata s nimi mohou přijít do kontaktu i takto či dotykem povrchu, na němž ulpěly.

Homeopatická léčba postižení housenkami

Na kožní reakce, které připomínají kopřivku, používáme:

 • Apis mellifica 15 C – silně svědivá vyrážka, zlepšení nastává chladem
 • Urtica urens 9 C – používáme tam, kde chlad nepřináší úlevu
 • Poumon histamine 15 C – je vhodným doplňkovým lékem výše uvedených, blokuje alergickou reakční kaskádu a účinkuje na svědění, které je zhoršené škrábáním

Při postižení úst

 • Kalium bichromicum 9 C – pomáhá na vřídky s ostrými okraji a žlutavým sekretem
 • Nitricum acidum 9 C – používáme v případě vřídků s nepravidelnými okraji, které krvácí při sebemenším kontaktu

Při postižení kůže je nutné její omytí, aplikace studených obkladů, případně i použití mastí s kortikoidy. Při postižení očí či úst a zejména, pokud se někde objeví nekrózy, je nutné vždy lékařské ošetření.

Preventivní opatření

 • Vždy je nutné se postiženým oblastem vyhnout, často bývají označeny.
 • Nikdy se nedotýkejte housenek a jejich hnízd.
 • Po pobytu v lese se převlečte a osprchujte.
 • Pokud na kůži objevíte chloupky housenek, odstraňte je lepicí páskou.
 • Oblečení i boty vyčistěte a vyperte.
 • Oči vypláchněte oční vodou.

Z domácích mazlíčků jsou nejvíce ohroženi psi a kočky. Riziko není jen pro jejich kůži, ale hlavně je ohrožuje čmuchání a čištění a olizování srsti, takže mohou mít nejvíce postižený nos a tlamu. Pak je nutné je osprchovat, nos či tlamu opláchnout vodou, dát na ně studený obklad a vyhledat veterináře.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.