Tento lék patří mezi tzv. polychresty, tedy léky široce využívané, které mají vliv prakticky na všechny orgánové systémy. Bývá hodně označován jako lék dětského věku a žen, ale může být s úspěchem použit i u mužů.

Na dýchacích orgánech je to lék žlutých rým, které charakterizuje hojný nedráždivý výtok. Rýma je přes den tekutá, nicméně v noci naopak zasychá a v nose se objevují strupy a zhorší se pocit ucpání nosu. V teplých místnostech jsou potíže, zejména ucpaný nos horší, na čerstvém vzduchu lepší. Do určité míry je zde podoba s již dříve zmíněným lékem Kalium bichromicum. Rýma může být spojena také se ztrátou čichu a chuti.

Kromě rým může být Pulsatilla indikovaná i u zánětů dutin se žlutým výtokem a citlivostí dutin na dotyk. Sinusitida může být doprovázená bodavými bolestmi v obličeji a bolestmi hlavy, ale především velkou citlivostí a plačtivostí nemocného.

Další indikací tohoto léku je vlhký kašel, který je ve dne vlhký a nemocný vykašlává žlutý hlen, ale v noci se kašel mění na suchý a dráždivý, který se zhorší ulehnutím. Stav většinou není doprovázen žádnou žízní.

Pulsatilla má využití i při zánětech spojivek se žlutým hnisem, kdy víčka pálí a svědí a potíže zlepší studená koupel. Může se použít i při ječných zrnech, buď samostatně a nebo v kombinaci s lékem Staphysagria.

Na úrovni zažívacího traktu vidíme spíše potíže u osob citlivých na tento lék. Typický je pocit suchosti v ústech, ale paradoxně bez pocitu žízně. Trávení je pomalé, po jídle mohou říhat s pachutí snědeného jídla. Nesnáší a špatně tráví tučná, těžká a teplá jídla a také zmrzlinu. Spíše, obdobně jako typy Sepia, mají chutě na saláty, čerstvé a kyselé věci.

Jakožto lék často předepisovaný ženám, je možno jej využít například na premenstruační syndrom, zejména u žen, které před menstruací trápí bolestivé křečové žíly a studené nohy. Bývají plačtivé, depresivní a vyžadují společnost, stejně jako projevy soucitu a sympatií. V období před menstruací mívají výrazné chutě na sladkosti a čokoládu. Jejich krvácení bývá taktéž velmi nepravidelné a proměnlivé i z hlediska jeho intenzity. Typickým příznakem je krvácení, které probíhá (opět) pouze ve dne. Menstruační cykly mohou být delší či nepravidelné, zejména v pubertě a také snadno vynechají. To se stává při emočních potížích či po prochladnutí nohou. Celkově se stav takových pacientek zhoršuje v teple, v uzavřených místnostech a po konzumaci tučných jídel.

V těhotenství lze Pulsatillu použít na stresovou inkontinenci, únavu, trávicí potíže i ranní nevolnosti, pokud daná žena odpovídá zde uvedeným charakteristikám léku.

Své místo má Pulsatilla i v porodnictví, protože pomůže ženám, které mají typický psychický a emocionální profil a jejichž porodní stahy jsou nepravidelné a neúčinné. V období po porodu je vhodná pro plačtivé ženy, které mají proměnlivou náladu a nechtějí být samy. Příčinou jejich rozladění je obava, že svoji roli nezvládnou a potřebují povzbuzování a oporu nejbližšího okolí.

Na úrovni cév je Pulsatilla indikovaná u varixů, čili křečových žil, s vystřelujícími bolestmi. Dále je pro tento lék typická mramorovaná kůže (odborně se tomu říká akrocyanóza), což je dáno zpomaleným tokem krve v žilách. Objevuje se či zhoršuje v chladném prostředí a zlepší se pohybem. Díky těmto cévním potížím mají osoby odpovídající tomuto léku sklony ke vzniku omrzlin.

Pulsatilla je nejvhodnější pro osoby, které jsou jemné a mírné povahy, plaché a nesmělé. Mají rády společnost a při potížích je zlepší sympatie okolí a utěšování. Jsou hodně plačtivé, zejména při bolesti, nebo když vypráví o svých potížích. Jejich nálady se ale snadno a často mohou měnit a někdy se o ní také říká, že je to „Korouhvička mezi homeopatickými léky“. I jejich tělesné potíže se mohou měnit stejně snadno. Touto proměnlivostí může připomínat jiný lék, Ignatia amara, ale důležitým rozlišovacím znakem je zde to, že Ignatia utěšování vůbec nemá ráda a zlepší se spíš rozptýlením.

Jak už bylo zmíněno, Pulsatilla je vhodná pro plačtivé osoby, které potřebují utěšování. Je to proto také velmi častý a osvědčený lék u dětí, které nastupují do školky či školy a jsou z této změny nervózní a plačtivé a nedovedou se odtrhnout od maminky. Pomazlení a utěšení jim samozřejmě dělá dobře. Nicméně Pulsatilla jim pomůže zvládnout tento životní krok výrazně lépe.

Celkově jsou to osoby zimomřivé, ale teplé a nevětrané místnosti jim nedělají dobře. Nejlépe jim udělá procházka na čerstvém vzduchu. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.