Tedy přesněji, Ipecacuanhu. Ipeca je, obdobně jako minule uvedený lék Drosera, jedním z důležitých léků na úporný kašel, ale nejen na něj.
Ipecacuanha, česky havěnka dávivá je rostlina již tradičně používaná brazilskými indiány a názebv Ipecacuanha pochází z portugalského výrazu „rostlina vyvolávající nevolnost“. Ve velkých dávkách vyvolává zvracení a případně až selhání srdce. V konvenční medicíně se ještě poměrně nedávno využíval tzv ipecový sirup, který sloužil k vyvolání zvracení a používal se při léčbě otrav zejména malých dětí.
Hlavními sférami účinku tohoto léku je dýchací a zažívací trakt. Ostatní možnosti použití Ipecy jsou spíše okrajové a spíše pro lékaře – homeopaty.
Účinkem na trávicí trakt je tedy silná a konstantní nevolnost, která je případně doprovázená zvracením. Zvracení ale nemocnému vůbec neuleví (na rozdíl například od léku Nux vomica). Nevolnost a zvracení je doprovázené silným sliněním, nemocný má dále typicky čistý jazyk (což většinou při zažívacích potížích moc nebývá) a vůbec nemá pocit žízně. Nemocný zvrací nestrávené jídlo a případně žluč. Nevolnost může být doprovázena buď křečemi v břiše, nejvíc kolem pupku a nebo pocitem žaludku volně „plandajícího“ v břiše. V případech gastroenteritidy pak bývá i hojný zelený průjem. Intenzivní potíže pak může ještě doplnit i bledost a sklony k omdlévání. Zhoršení přináší především teplo a jakýkoliv pohyb, ale ani vleže se nemocnému moc neuleví. Úlevu přinese jedině čerstvý vzduch.
Z výše uvedeného je jasné, že Ipeca je důležitým lékem na všechny nevolnosti a zvracení v dopravních prostředcích, těhotenské zvracení a nejrůznější gastroenteritidy. Může to být vhodný lék na nevolnost a průjmy z nezralého ovoce (pro malé doplnění - na potíže po zmrzlině je vhodná například Pulsatilla a na potíže z vodnatého ovoce či zkažených jídel Arsenicum album, na potíže z přejídání Antimonium crudum či Nux vomica).
Na dýchacím traktu Ipeca vyvolává stažení průdušek, jehož důsledkem je suchý, dráždivý kašel, který spouští teplý vzduch nebo vlhko. Dýchání může být až astmatické s pískáním a dušením. Intenzivní dráždivý kašel může vést až ke krvácení z nosu a zvracení. Zlepšení přináší čerstvý vzduch či posazení, zhorší se vleže, teplem či pohybem.
Ipeca tedy může být lékem v případech tzv. dávivého kašle, což i v dnešní době můžou být případy černého kašle, či jakýchkoliv akutních bronchitid které odpodvídají výše uvedenému obrazu. Další indikací je astma, zejména u dětí, ale tady je většinou Ipeca pouze symptomatický lék a je nutné ji doplnit ještě dalšími vhodnými léky.
V praxi se ponejvíce používá v ředěních 9 C či 15 C, podávané 3-4x denně v dávce 5 granulí.
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.