V tomto díle povídání o homeopatických lécích bych chtěl zmínit méně používaný lék, ale velmi důležitý a tím je Kalium carbonicum, tedy lék připravený z uhličitanu draselného.

Je to lék často potřebný především u osob starších, zesláblých a nemocných, nicméně s jeho potřebou se můžeme setkat i u jedinců mladších či v určitých specifických indikacích.

Nejvýraznější sférou účinku Kalium carbonicum je nervový systém, kde se kombinuje vyčerpání, deprese společně s přecitlivělostí na zevní podněty. Dalšími významnými orgánovými systémy, kde tento lék najde uplatnění, je dýchací, trávicí a pohybový systém. Všechny potíže mohou být kombinovány i s projevy anémie, pro tento lék velmi typickou, ta ponejvíce zhoršuje slabost a únavu.

Slabost a únava jsou pro tento lék velmi typické a to jak na úrovni fyzické, tak i na úrovni psychické. Na úrovni psychické je tento lék vhodný pro osoby, které jsou unavené, nejsou schopny pochopit otázku či téma hovoru a nejsou schopny pořádně odpovědět. Je to ještě hlubší únava, než u léku Kalium phosphoricum, který zde již byl zmíněn. Lidé, kteří potřebují Kalium carbonicum, jsou úzkostní, vzteklí a popudliví, jsou přecitlivělí na hluk či dotyk, kdy doslova nadskakují. Nicméně jsou přecitlivělí i na jiné názory. Na psychické úrovni Kalium carbonicum odpovídá osobám, které jsou rigidní ve svých názorech, konzervativní a mají velký smysl pro to, aby vše běželo podle nějakých rigidních pravidel a pokud ne, tak jsou podráždění a hádaví. Nesnesou, aby se jich někdo dotýkal, ale přitom chtějí lidskou společnost. Mají hodně úzkostí, například z hrozící nemoci, smrti či ztráty kontroly. V tomto se trochu podobají například léku Arsenicum album.

Únava fyzická se projevuje celkovou slabostí na úrovni pohybového systému, ale tento lék je vhodný i pro osoby se slabostí srdce a nedostatečností dechu. Kalium carbonicum je velký lék astmatu, nebo dušnosti při slabosti srdce, typickým obrazem je dušnost, která se objevuje v noci, ponejvíce mezi 2. a 4. hodinou ráno, kdy pacient musí sedět s rukama opřenýma o kolena. Může i vykašlávat našedlé hrudkovité hleny. Potřebuje čerstvý vzduch, ale chlad mu vadí.

Do potíží, které Kalium carbonicum léčí, patří bolesti zad, zejména v oblasti bederní páteře, které nemocnému znemožňují ležet rovně či v klidu v posteli. Bolest je bodavá, doprovází ji pocit slabosti zad a nohou a vystřeluje do stehen či dolních končetin. Zlepšení přináší tlak, například opření o tvrdé opěradlo židle, případně tření bolavého místa. Někdy se můžeme setkat i s tím, že se nemocný potí v místech, kde pociťuje bolest. Je to velký lék bolestí zad u žen, kdy se tyto problémy objevují v těhotenství či během porodu, nebo i v průběhu menopauzy jako následek četných těhotenství a porodů. Případně mohou být bolesti následkem poranění zad.

K dalším příznakům a potížím tohoto léku patří nespavost, kdy pacient nemůže usnout bez nějaké zjevné příčiny, při usínání má záškuby končetin a typicky se budí mezi 2. a 4. hodinou ráno.

Je to také lék hemeroidů, které jsou velmi bolestivé a bolesti se zlepší vsedě na tvrdé židli.

Všechny potíže těchto pacientů zlepšuje teplo a pohyb a zhoršuje je chlad. Typickou dobou zhoršení všech potíží je mezi 2. a 4. hodinou ráno.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.