Rok se uchýlil ke konci. Nejoslabenějším orgánem v tomto čase je tlusté střevo. I v čínské medicíně je to orgán spojený s vylučováním odpadních látek, jehož narušení se může projevit průjmy či zácpami. Význam tlustého střeva je mnohem větší než jen vylučování stolice. Je to orgán, v jehož sliznici je uložena velká část imunitního systému. Proto je nyní nutno dbát na správnou funkci střeva, protože jeho zanesení odpady se může odrazit jak v náchylnosti k infekcím, tak i v únavě, bolestech hlavy, migrénách či bolestech zad.

Lék, kterému se v tomto díle seriálu o Materia medica chci věnovat, souvisí právě s únavou a přetížením nervového systému, což je velmi aktuální téma. Starosti, vánoční svátky a pracovní vypětí s koncem pracovního roku, to jsou faktory, které výrazně útočí na náš nervový systém a emoce jako takové.

Kalium phosphoricum je lék jak homeopatický, tak je známý i ze systému tkáňových solí jako sůl pro podporu nervového systému.

Je to lék pro duševní, ale i fyzické přepracování a přetížení (Arnica je lékem fyzického přetížení, Phosphoricum acidum pak především duševního a emocionálního přetížení a velkého vyčerpání). Pacient se do stavu, kdy bude potřebovat lék Kalium phosphoricum, může dostat z mnoha příčin. Nejčastěji je to duševní přetížení, je to typický lék únavy a bolestí hlavy u školáků a studentů ve zkouškovém období, nicméně příčinou může být jakákoliv intenzivní duševní práce – finanční uzávěrka, práce na náročném projektu, atd. Ale také starosti a obavy, ať už se týkají práce, rodiny, vztahů nebo zdraví osobního či někoho blízkého. Obdobné následky může mít i hojnost večírků, oslav, nevyspání i sexuálních aktivit. V neposlední řadě to může být i lék rekonvalescence po vyčerpávající nemoci, ať už je to chřipka, COVID, či náročná operace.

Všechny tyto příčiny pak vedou ke stavu, který charakterizují především tři slova - slabost, únava a podrážděnost. Typickým tělesným projevem je bolest hlavy, která se zhorší i z malých příčin jako je čtení nebo pokus se (opět) učit, hovor s někým, přemýšlení, nebo i nečekané zvuky. Z těchto příčin pak člověk, který potřebuje tento lék, vybuchne, je podrážděný, vzteklý a vznětlivý obdobně jako ten, kdo potřebuje Nux vomicu. Proto se tito lidé spíš stahují a chtějí být sami, nerušení. Cítí se unavení, nemají zájem o čtení či studium, slábne jim paměť a velmi těžko se dokážou něco naučit. Když se pokusí překonat to „na sílu“, rozbolí je hlava. S únavou nervového systému může souviset i nespavost, případně si pacient může stěžovat i na noční můry. Není divu, že se mohou dostavit i deprese.

Celkově se můžeme setkat i s pocity slabosti a svalové únavy a také s anémií, což spíše bývá při rekonvalescenci po nějaké chorobě.

Veškeré příznaky se u těchto lidí zlepšují jídlem, zábavou a mírnou procházkou, zhoršení naopak přináší jakákoliv duševní, ale i fyzická námaha.

Kalium phosphoricum používáme nejčastěji v ředění 9 či 15 C a podáváme ho 2-3x denně v dávce 5 granulí.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.