Těsně před vánočními prázdninami jsem šla s dcerou jako obvykle do školky. Tam si mě zavolala paní učitelka do třídy a už jsem se děsila, co ta moje holka vyvedla. Ale paní učitelka mi přivedla chlapečka, ať se podívám, co má na zádech za flíčky, a tak jsem jí musela potvrdit, že to jsou neštovice. Mé dceři vyskákaly pupínky samozřejmě ještě ten večer – a za 14 dní se objevily pupínky i u mých dalších dvou dcer.

Protože kolem mě dostaly neštovice snad všechny děti, které znám, nabízím vám krátký přehled homeopatik, jež můžou ulehčit vašim dětem (nebo i dospělým, kteří neštovice v dětství neprodělali) v jejich stonání.
Neštovice jsou dětské virové onemocnění způsobené virem Varicella zoster. Když onemocnění (obvykle v dětství) proděláte, vzniká na něj doživotní imunita. To znamená, že i když se s tímto virem ještě někdy setkáte, už neonemocníte.
Inkubační doba, tj. doba mezi nakažením a prvními projevy neštovic, je poměrně dlouhá: mezi dvěma a třemi týdny.
Na začátku onemocnění mohou mít děti teploty nebo se rovnou objeví červené flíčky, které se rychle mění v puchýřky s čirým obsahem. Nejdříve ve vlasech a na obličeji a pak se puchýřky vysévají po těle směrem dolů. Obsah puchýřků se později zakalí a zežloutne a nakonec puchýřky zaschnou a odpadnou. Jelikož se stále tvoří nové, má dítě po tělíčku puchýřky ve všech fázích. Výsev puchýřků trvá obvykle kolem 5 dnů, pak puchýřky zasychají a začínají odpadávat. Puchýřky mohou vznikat nejen na kůži, ale i na sliznicích. Nejčastěji se vyskytují afty v ústech, ale mohou být zasažené i spojivky nebo genitálie.
Při neštovicích trápí děti kromě teplot hlavně svědění kůže, kterému se snažíme zabránit, aby se děti neškrábaly a neinfikovaly tím puchýřky, které by proto mohly začít hnisat. Neštovice jsou velmi nakažlivé onemocnění a běžně v kolektivu onemocní postupně většina dětí, zvlášť proto, že neštovice jsou infekční už jeden den před výsevem puchýřků a infekční jsou až do té doby, než je zaschlý poslední pupínek.
Co použít z homeopatik?
- Rhus toxicodendron 15 C - je lékem neštovic číslo jedna. Když nevíte, co dát, dejte na neštovičky Rhus. Nasaďte ho ihned při vysetí puchýřků, 4x denně až do jejich zaschnutí. Pomůže i na zklidnění dětí, když je neštovičky moc svědí.
- Mezereum 9 C - 3x denně 5 granulí nasazujte po zkalení obsahu puchýřků, aby se lépe hojily.
- Antimonium tartaricum 15 C - používám u úzkostných dětí, které jsou vystrašené z pohledu na neštovice a nenechají na sebe sáhnout. Dávám 3x denně 5 granulí. Děti také mají bíle povleklý jazyk. Tento lék pomůže i v případě hlubokých, zanícených neštoviček, po kterých by mohly zůstat jizvičky.
- Belladonna 9 C - lék, který používám při teplotě vyšší než 38,5 stupně, teplota stoupá rychle, dítě má červené tváře a horkou pokožku. Dávejte 5 granulí každou půl hodinu až do poklesu teploty.
- Proti svědění se mi osvědčilo natírat neštovice gelem DAPIS, chladí (můžete ho dát na chvíli do ledničky, aby byl studený) a ulevuje od svědění. Natírejte podle potřeby dítěte.
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.