Dnes opravdu sotva znám maminku, která by nebyla konfrontována s menšími nebo většími problémy v souvislosti s kojením. K řešení potíží s kojením se maminky snaží volit šetrné přírodní prostředky a mnohé z nich právě v tomto období poprvé sáhnou po homeopatii. 

Dokonce se mi v poslední době stále častěji stává, že mě žádají o pomoc kolegyně – lékařky, které v minulosti tuto léčebnou metodu zásadně odmítaly. Po úspěšném zvládnutí počínajícího zánětu prsu homeopatickými léky svůj postoj k homeopatii většinou přehodnotí.

V tabulce uvádím možnosti samoléčby běžných problémů spojených s kojením, které si může každá maminka naordinovat sama, lze je doporučit i bez vzdělání v homeopatii. Zdaleka to však není výčet všech možností, které nám homeopatie nabízí.

Zmínila jsem se o individualitě každé ženy neboli komplexním přístupu k pacientovi. Jako homeopat se během konzultace snažím dopátrat různých souvislostí, které k potížím vedly, zvlášť když se jedná o opakované potíže jako například recidivující záněty prsu. Zjištěné anamnestické údaje mi pomáhají u výběru homeopatického léku, který by mohl ovlivnit tento sklon k opakování stejných potíží. Dále mě zajímá, jak se žena cítí, co ji trápí, z čeho má strach. Když se dopátrám k emočním problémům, často kombinuji homeopatické léky s Bachovými esencemi, které těmto pacientkám poskytují úlevu v emoční rovině. Jakmile u matky poleví stres, úzkost, tenze, projeví se to i na chování miminka. Díky tomuto přístupu často předcházíme vážnějším komplikacím.

Ženám, které by chtěly kojit a nedaří se jim to ani po přípravku Ricinus communis 5 C (viz. tabulka), doporučuji, aby svůj stav co nejdříve konzultovaly s lékařem, odborníkem v homeopatii.

Potíže Název léku Dávkování
Podpora tvorby mléka
 
Ricinus communis 5 C Na rozkojení: 5 kuliček u každého kojení
Při snížení tvorby mléka: 5 kuliček 3–4× denně. Při ustálení tvorby mléka vysazovat postupně.
Masivní nalití a bolestivé zduření prsou Phytolacca 9 C 3. až 4. den po porodu (jedná se o zcela fyziologický jev, který brzy odezní) je při velmi oteklých prsou ke zlepšení odtoku mléka možné použít homeopatickou podporu v dávkování 5× denně 5 kuliček.
Ragády prsních bradavek
 
 
   
Nitricum acidum 9 C Vhodné, pokud ragády silně krvácí a jsou bolestivé a citlivé na dotek, 5 kuliček 2× denně.
Graphites 15 C Pokud se na bradavkách objeví medovo-žlutý sekret a stroupky, 5 kuliček 2× denně. Oba uvedené léky lze kombinovat.
Počínající zánět prsu Apis mellifica 15 C
Belladonna 15 C
Bryonia 15 C
Vložte 5 kuliček od každého léku do 2 dcl studené neperlivé vody, zamíchejte. Odpíjejte v pravidelných intervalech 5 a vícekrát denně. Upozornění: nutné konzultovat s lékařem nebo porodní asistentkou.
Vyčerpání z kojení především následkem ztráty tekutin – slabost, nízký tlak, chudokrevnost China rubra 9 C 2× denně 5 kuliček, lze užívat i dlouhodobě nebo kdykoliv znovu nasadit v období kojení, u chudokrevnosti z nedostatku železa přidat Ferrum phosphoricum 9 C 5 kuliček 2× denně.
Vyčerpání z kojení psychické i fyzické, také vypadávání vlasů Phosphoricum acidum 15 C   1–2× denně 5 kuliček

  

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.