Švýcarští vědci pomocí laboratorních studií a klinických zkoušek prokázali fungování homeopatie. Hovoří o dostatečných důkazech o účinnosti homeopatie v ambulantní péči i v klinické oblasti. O způsobu účinku homeopatik nejvíce vypovídaly studie v souvislosti s onemocněním dýchacích cest a alergiemi. Pozitivní výsledky prokázalo 24 z 29 zahrnutých studií.

Vedle toho vědci důkladně analyzovali studii publikovanou v lékařském časopisu The Lancet, která se zabývala placebo účinkem homeopatických léků. Došli k závěru, že studie, jejímž autory jsou A. Shangová a kolektiv, nepotvrzuje neúčinnost homeopatie.

Provedení studie vědcům zadalo švýcarské ministerstvo zdravotnictví. Výzkum účinnosti homeopatik se uskutečnil v rámci programu hodnocení jednotlivých oborů komplementární medicíny.

Na posouzení účinnosti, bezpečnosti a efektivnosti nákladů homeopatické léčby použili vědci všeobecně uznávané výzkumné metody.

Překlad: Mgr. Helena Procházková

Zdroj: www.homimed.de

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.