Rozhodli jste se vyzkoušet homeopatika nebo už dokonce máte nějaký přípravek doma, ale z čísel a písmenek na obalu jste zatím zmatení? Pojďte se podívat, jak se homeopatické léky vyrábí, co přesně obsahují a jak porozumět jejich označením. Je to jednodušší, než se může zdát.

Suroviny pro výrobu homeopatik pochází ve většině případů z rostlinné říše, ale může jít i o látky minerálního nebo živočišného původu. Zcela zásadní je pochopitelně původ a kvalita surovin, které se přísně kontrolují. Výroba se dnes odehrává ve sterilním prostředí za pomoci moderních technologií a podléhá dohledu a regulacím kontrolních organizací podobně jako je tomu u běžných, alopatických léků.

Z čeho se vyrábí homeopatika?

  • rostliny: např. sedmikráska chudobka, ostropestřec mariánský,
  • minerály a chemické sloučeniny: např. železo, měď, grafit,
  • živočišné složky: např. hadí a hmyzí jedy, hormony, schránky korýšů

Samotná výroba homeopatik pak začíná tím, že se výchozí suroviny nechají po určitou dobu louhovat v alkoholu. Vznikne tak tekutina obsahující aktivní látky původní suroviny. Říkáme jí matečná tinktura. Pokud je vstupní materiál pevný, např. kov, substance se nezískává louhováním, ale třením s cukrem a výsledkem je prášek.

Následuje postup, který je specifický právě pro homeopatii. Jde o tzv. homeopatické ředění (potencování) a dynamizaci. Co to znamená? Ve speciálních zařízeních se naředí 1 díl matečné tinktury s 99 díly rozpouštědla (zpravidla 70 % alkoholu). Dynamizace pak spočívá v tom, že se získaná substance opakovaně protřepává. Výsledným produktem je účinná látka, se kterou lze dále pracovat.

Postupným ředěním roztok ztrácí obsah účinné látky, současně se však zesiluje jeho léčivá schopnost. V homeopatii tedy platí – čím vyšší ředění (potence), tím silnější účinek.

Lékové formy homeopatik

Účinná látka se nanáší nejčastěji na granule (drobné bílé kuličky) ze sacharózy a laktózy. Toto je nejrozšířenější a nejpraktičtější léková forma u monokomponentních (jednosložkových) homeopatik, v zahraničí je pak můžete sehnat i jako kapky. Polykomponentní (vícesložková) homeopatika se vyrábí ve formě granulí, tablet, kapek, sirupů, nosních sprejů nebo čípků. K zevnímu ošetření se zase používají homeopatické masti na bázi vazelíny.

Monokomponentní a polykomponentní homeopatika

Monokomponenty se vyrábí na základě jediné účinné látky a bývají označeny latinským názvem výchozí suroviny. Tak třeba homeopatikum Arnica montana je lék vyrobený z rostlinky Prha chlumní nebo přípravek Ricinus communis je lék ze Skočce obecného, apod.

Monokomponenty většinou předepisujeme na různá onemocnění a v různém ředění a dávkování. Na jejich obalu tak není uvedena indikace ani způsob užití. Vždy proto, prosím, dodržujte doporučení odborníka, lékaře homeopata nebo lékárníka.

Polykomponentní homeopatika obsahují účinných látek hned několik. Jednotlivé složky jsou zde podle konkrétní receptury již nakombinované ve vhodných ředěních. Polykomponenty lze užívat u běžných akutních potíží, pokud je průběh nemoci bez komplikací (např. rýma, kašel, bolesti v krku, poruchy spánku, apod.). Obecně známým přípravkem z této kategorie je Oscillococcinum.

Polykomponenty usnadňují volbu léku pro pacienta, který nezná homeopatické zákonitosti výběru monokomponentních léků na své konkrétní potíže.

Značení homeopatik

Číslo na tubě monokomponentního homeopatika označuje stupeň ředění léku. Písmena za tímto číslem nám prozrazují, o jaký typ ředění se jedná.

V ČR jsou nejběžněji dostupná homeopatika s tzv. centezimálním (latinsky stovkovým) ředěním podle Hahnemanna. Tento typ ředění se označuje písmeny CH.

Při tomto způsobu ředění dochází ke sloučení 1 dílu matečné tinktury s 99 díly rozpouštědla (zpravidla 70% alkoholu). Tak vznikne roztok v prvním ředění, tedy 1 C. Vyšší ředění vzniknou zopakováním stejného postupu. Z roztoku v ředění 1 C se odebere 1 díl a v čisté nádobě se smíchá s dalšími 99 díly rozpouštědla, po dynamizaci vznikne ředění 2 C, po třetím opakování vznikne 3 C, atd.

Z názvu léku označeného např. Arnica montana 9 C můžeme vyčíst, že se jedná o homeopatikum připravené z Prhy chlumní (latinsky Arnica montana) devíti postupnými centezimálními ředěními. Některé homeopatické firmy pro označení ředění používají zkratku „C“: Arnica montana C 9 nebo Arnica montana 9 C.

V zahraničí se používají i další způsoby ředění, např. decimální (značí se písmeny D, DH nebo římskou číslicí X), ředění podle Korsakova (značí se písmenem K) nebo ředění směsí Homaccord.

Homeopatika dostupná v ČR

Zde na našem webu se snažíme uvádět homeopatické léky běžně dostupné v ČR. Od března 2023 je většina homeopatických léků ve všech ředěních dostupná v lékárnách bez lékařského předpisu. Pokud v některém článku uvádíme, že je homeopatikum dostupné pouze na individuální dovoz, znamená to, že daný homeopatický lék není v České republice registrován. K jeho pořízení budete potřebovat recept od lékaře a musíte počítat s čekací dobou 4-8 týdnů, někdy i déle.