Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Kostival lékařský

Autor: PharmDr. Jana Strieglerová

Kostival lékařský (Symphytum officinale) je vytrvalá léčivá rostlina z čeledi brutnákovitých. Roste na hlinitých a jílovitých půdách, má ráda vlhko a proto ji často nacházíme kolem potoků a řek. Běžně se vyskytuje v zahradách.

Ilustrační foto

Tato léčivá rostlina byla známá už ve středověku a v lidovém léčitelství má nezastupitelné místo. Užívá se hlavně kořen. Rostlina koncem léta veškerou svou životní a léčebnou sílu ukládá do kořene a připravuje se tak na zimní spánek. Proto na podzim kořeny kostivalu obsahují nejvíce účinných látek.

Naši předci na podzim kořeny vyrývali a skladovali je ve sklepě zasypané hlínou nebo pískem, aby v případě potřeby mohli kořen snadno získat. Nebo zatloukali dlouhé tyče k jednotlivým rostlinám, aby v zimě věděli, kde kopat.

Kořen kostivalu obsahuje třísloviny (látky, které mají stahující účinek), slizy, silice a alkaloidy. Právě kvůli obsahu alkaloidů není kostival vhodný na vnitřní užívání. Extrakt získaný z kořene se používá pro přípravu topických přípravků – mastí, krémů, gelů a tinktur, které jsou určeny pro zevní použití.

V tomto období babího léta je vhodné si připravit domácí tinkturu z kořene kostivalu a mít tak v domácí lékárničce výborného pomocníka při úrazech, zlomeninách, pohmožděninách, zánětech žil a šlach.

Použití:

  1. Tinktura: vyryjeme několik kořenů kostivalu, omyjeme ve vodě a postrouháme. Slupka kořene se nijak neodstraňuje, strouháme i s ní. Vzniklou kaši dáme do skleněné nádoby či sklenice a zalijeme lihem tak, aby byl veškerý materiál pod hladinou lihu a dobře uzavřeme. Je dobré použít domácí slivovici nebo vodku. Sklenici postavíme na parapet a necháme aspoň 3 týdny louhovat. Potom přecedíme přes plátno či sítko a výslednou tinkturu skladujeme ve skleněné lahvi. Co je v lihu, to se nezkazí.
  2. Čerstvě postrouhaný kořen přímo přikládáme na pohmožděnou tkáň (vyvrtnutý kotník, namožené šlachy, bolavé svaly, zlomeniny, modřiny,...). Pozor, můžeme přikládat jen na neporušenou kůži, ne do otevřených a krvavých ran.

Svoji nezastupitelnou roli má kostival i v homeopatickém ředění - Symphytum 9C. Podporuje srůstání kostí a tvorbu kostního svalku. Je potřeba ho podávat až po nápravě (reponaci) kostí. Výborná je kombinace s homeopatickým lékem Arnica montana 9C.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

PharmDr. Jana Strieglerová

Autor: PharmDr. Jana StrieglerováFarmaceutka, homeopatka, výživová poradkyně

Od dětství jsem tíhla k přírodě. Jako studentka střední zdravotnické školy jsem si v nemocnici často kladla otázku, jak je možné, že někteří lidé jsou nemocní a jiní zase zdraví. Brzy jsem si uvědomila, že každý je za svůj život a své zdraví zodpovědný. Že jsme prostě takoví, jaký život žijeme, jak jíme, myslíme, jak se hýbeme. Později, jako studentka farmaceutické fakulty jsem dospěla k názoru, že nechci jít cestou chemie a synteticky vyráběných látek. Jsem tedy na cestě přírodního způsobu života, zdravého stravování a přírodní léčby a velmi vděčím náhodě, která mě přivedla k homeopatii. Díky homeopatii je život můj i mojí rodiny mnohem pestřejší, protože když jsme zdraví, můžeme si ho daleko více užívat. Touha po rozšiřování si obzorů přírodní léčby mě dovedla ke studiu výživy. Ráda své zkušenosti s homeopatií předávám dál a homeopatika používám v lékárně i ve své praxi výživového poradce.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 2.10.2022 23:28

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze