Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Kostival lékařský

Autor: PharmDr. Jana Strieglerová

Kostival lékařský (Symphytum officinale) je vytrvalá léčivá rostlina z čeledi brutnákovitých. Roste na hlinitých a jílovitých půdách, má ráda vlhko a proto ji často nacházíme kolem potoků a řek. Běžně se vyskytuje v zahradách.

Ilustrační foto

Tato léčivá rostlina byla známá už ve středověku a v lidovém léčitelství má nezastupitelné místo. Užívá se hlavně kořen. Rostlina koncem léta veškerou svou životní a léčebnou sílu ukládá do kořene a připravuje se tak na zimní spánek. Proto na podzim kořeny kostivalu obsahují nejvíce účinných látek.

Naši předci na podzim kořeny vyrývali a skladovali je ve sklepě zasypané hlínou nebo pískem, aby v případě potřeby mohli kořen snadno získat. Nebo zatloukali dlouhé tyče k jednotlivým rostlinám, aby v zimě věděli, kde kopat.

Kořen kostivalu obsahuje třísloviny (látky, které mají stahující účinek), slizy, silice a alkaloidy. Právě kvůli obsahu alkaloidů není kostival vhodný na vnitřní užívání. Extrakt získaný z kořene se používá pro přípravu topických přípravků – mastí, krémů, gelů a tinktur, které jsou určeny pro zevní použití.

V tomto období babího léta je vhodné si připravit domácí tinkturu z kořene kostivalu a mít tak v domácí lékárničce výborného pomocníka při úrazech, zlomeninách, pohmožděninách, zánětech žil a šlach.

Použití:

  1. Tinktura: vyryjeme několik kořenů kostivalu, omyjeme ve vodě a postrouháme. Slupka kořene se nijak neodstraňuje, strouháme i s ní. Vzniklou kaši dáme do skleněné nádoby či sklenice a zalijeme lihem tak, aby byl veškerý materiál pod hladinou lihu a dobře uzavřeme. Je dobré použít domácí slivovici nebo vodku. Sklenici postavíme na parapet a necháme aspoň 3 týdny louhovat. Potom přecedíme přes plátno či sítko a výslednou tinkturu skladujeme ve skleněné lahvi. Co je v lihu, to se nezkazí.
  2. Čerstvě postrouhaný kořen přímo přikládáme na pohmožděnou tkáň (vyvrtnutý kotník, namožené šlachy, bolavé svaly, zlomeniny, modřiny,...). Pozor, můžeme přikládat jen na neporušenou kůži, ne do otevřených a krvavých ran.

Svoji nezastupitelnou roli má kostival i v homeopatickém ředění - Symphytum 9C. Podporuje srůstání kostí a tvorbu kostního svalku. Je potřeba ho podávat až po nápravě (reponaci) kostí. Výborná je kombinace s homeopatickým lékem Arnica montana 9C.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

PharmDr. Jana Strieglerová

Autor: PharmDr. Jana StrieglerováFarmaceutka, homeopatka, výživová poradkyně

Od dětství jsem tíhla k přírodě. Jako studentka střední zdravotnické školy jsem si v nemocnici často kladla otázku, jak je možné, že někteří lidé jsou nemocní a jiní zase zdraví. Brzy jsem si uvědomila, že každý je za svůj život a své zdraví zodpovědný. Že jsme prostě takoví, jaký život žijeme, jak jíme, myslíme, jak se hýbeme. Později, jako studentka farmaceutické fakulty jsem dospěla k názoru, že nechci jít cestou chemie a synteticky vyráběných látek. Jsem tedy na cestě přírodního způsobu života, zdravého stravování a přírodní léčby a velmi vděčím náhodě, která mě přivedla k homeopatii. Díky homeopatii je život můj i mojí rodiny mnohem pestřejší, protože když jsme zdraví, můžeme si ho daleko více užívat. Touha po rozšiřování si obzorů přírodní léčby mě dovedla ke studiu výživy. Ráda své zkušenosti s homeopatií předávám dál a homeopatika používám v lékárně i ve své praxi výživového poradce.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 8.2.2023 13:39

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze