Kojenecké koliky se objevují již v prvním týdnu života a trvají, bohužel, i několik měsíců. Postihují kojené i nekojené děti, odeznívají postupně. Prostředky běžné medicíny sice zmírňují obtíže, ale k vyřešení kojeneckých kolik efektivně přispějí dobře vybraná homeopatika.
- Nux vomica – dítě je netrpělivé, dráždivé, hltavě pije, počátek obtíží 15-30 minut po jídle
- Lycopodium clavatum – nejvíce obtíží nastává mezi 16.-20. hodinou, ale nepřestávají ani v jinou denní dobu. Obtíže se spouští často už u prvního doušku potravy. Miminko nesnáší těsné oblečení, ani zavinutí.
- Magnesia phosphorica – děťátko při křečích přitahuje nožičky k bříšku, plyny odcházejí hlasitě. Potvrzující známkou tohoto léku je, že chvilková úleva bez léku nastává, hladíme-li dítě po bříšku. Miminko touží po lidské účasti, cítí se opuštěné.
- Magnesia carbonica – potíže zejména v noci, nastávají vzápětí po krmení. Kyselá stolice i pot. Nesváry v okolí dítěte.
- Dioscorea – miminko propíná tělíčko „do luku“
- Chamomilla – miminko při bolesti zuří, je velmi podrážděné, obtíže zejména večer (kolem 21.hodiny), jedna tvář je rudá
- Bryonia - nesnáší nošení, odmítá dotyk, světlo. Je mimořádně mrzuté. Vyžaduje pití studeného. Je citlivé na dietní chyby kojící matky (cibule, zelí, luštěniny).
- China – miminko má bříško nafouklé jako balón, i přes hojnou plynatost
- Argentum nitricum – hlasité škroukání i hlasité prudké větry. Miminko je velmi úzkostné.
Zdroj: Kniha „Homeopatie a děti“, Autor: MUDr. Tomáš Karhan, Vydavatelství Grada Publishing, a.s., www.grada.cz
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.