Na bolesti v lýtkách či bércích si často stěžuje mnoho lidí. Co do intenzity to může být bolest poměrně mírná, ale pro někoho to může být hodně limitující záležitost.

Bolest v bércích či lýtkách může mít celou řadu příčin. Hlavní jsou tyto:

1. Křeče – svalové křeče mohou být velmi bolestivé, snad každý někdy zažil prudkou svíravou bolest, která je někdy doprovázena i zkroucením prstů či celé nohy. Mohou se objevit při sportu, ale i v klidu, při odpočinku nebo v noci. Potencuje je dehydratace, pocení a s ním související elektrolytové dysbalance, nedostatečné protažení u sportovců a nebo velká svalová námaha. Tady je potřeba dbát na dostatečnou hydrataci, iontové roztoky, pomáhá hlavně opatrná masáž a strečink.

Homeopatika

 • Cuprum metallicum – silné křeče, které se mohou objevit i v noci, se záškuby ve svalech, doprovází je ledové nohy.
 • Magnesia phosphorica – křeče, které se objevují hlavně po námaze a jsou horší v noci a v posteli.
 • Rhus toxicodendron – křeče, které se objeví po přetížení, zlepší je chůze a zhorší se o půlnoci.
 • Calcarea carbonica – křeče s tuhými uzly ve svalech, protahování je spíše zhorší.

2. Nadměrná svalová námaha

 • Zde je hlavním lékem Arnica montana na pocity zhmoždění a rozbitosti.

3. Postižení šlach – bolestí v lýtku se projeví zejména postižení Achillovy šlachy. K němu ponejvíce dochází při jejím přetěžování, což vede ke sterilnímu zánětu a bolestem. Bolest je lokalizována do dolní části lýtka či nad patu a zhorší se nejvíce stoupáním do schodů. V klasické medicíně se na tyto stavy doporučuje klid, ledování a nesteroidní protizánětlivé léky.

4. Bolest bérců – tzv. „shin splints“ známé například běžcům – opět se jedná o sterilní zánět, v tomto případě šlach na přední straně bérce, dochází k němu ponejvíce při přetěžování a při běhání na tvrdých površích. Přitěžujícím faktorem mohou být i ploché nohy. Klasická medicína opět doporučuje klid, ledování a protizánětlivé léky.

Homeopatika:

 • Arnica montana – indikací jsou opět pocity zbitosti a zhmoždění a etiologie výrazné námahy.
 • Rhus toxicodendron – potíže doprovází pocity ztuhlosti a vznikají po velké námaze a nebo po poranění, typicky podvrtnutí. Odpočinek potíže zhoršuje, pomáhá spíše opatrný pohyb a jemná masáž.
 • Ruta graveolens – je hlavní lék na bolesti tohoto typu.
 • Bryonia – lék na stavy, kdy jsou bolesti zhoršené každým pohybem a pomáhá klid a teplo.

5. Plantární fasciitida – je to opět sterilní zánět šlach, tentokrát v oblasti chodidla. Bolest při něm může vyzařovat až do oblasti bérců. Jeho příčinou je v tomto případě plochá noha či přetěžování při dlouhém stání (zejména u určitých profesí) a především patní ostruha.

 • Zde je lékem v „první linii“ Hekla lava 5 C.

6. Varixy – známé křečové žíly. Velmi často jsou jasně vidět, ale to nemusí být vždy. Projevují se tupou bolestí zhoršenou stáním a chůzí. Někdy uleví zvednutí nohou při sezení. Velmi často se vyskytují dědičně, u starších, obézních, případně se objevují či zhoršují v těhotenství či u žen v souvislosti s hormonálními změnami. K jejich vzniku napomáhá i malá fyzická aktivita dotyčné osoby.

Homeopatika:

 • Aesculus hippocastanum 5 C – žíly jsou rozšířené, doprovázené bodavými a štípavými bolestmi, zhoršují se chůzí a v chladu.
 • Arnica montana 9 C – žíly jsou oteklé, bolestivé na dotyk, s pocitem zbitosti v nohách, zhoršuje je fyzická námaha a pacient má tendence ke vzniku modřin.
 • Bellis perennis 9 C – lék varixů, které se objevují v těhotenství a jejichž následkem má žena problémy s chůzí, což je způsobeno hlubokým pocitem zhmoždění.
 • Pulsatilla 9 C – varixy jsou oteklé, modravé, doprovázené bodavými bolestmi; zhoršení nastává v teple a zlepší se pomalou chůzí na čerstvém vzduchu.
 • Sepia officinalis 15 C – je lékem na varixy, které se objevují v průběhu těhotenství nebo menopauzy, většinou jako důsledek ztráty pružnosti vazivové tkáně. Tyto ženy jsou zimomřivé a mají sklon k zácpě, potíže se žilami se zlepšují v teple a při pohybu.

Bolesti v bércích mohou mít i závažnější příčiny, tyto ale jednoznačně patří do rukou odborníků:

Hluboká žilní trombóza – mělo by na ni budit podezření, když se bolesti objeví náhle po delším sezení, například během cestování. Tady je na místě časné vyšetření u lékaře, protože je to potenciálně život ohrožující stav.

Postižení tepen – pocity křečí a bolestí v nohách mohou být způsobeny i zúžením tepen, typicky při ateroskleróze. Při chůzi dochází ke zhoršení, bolesti nutí postiženého zastavit a odpočinout si a teprve poté může zase jít.

Neurogenní bolesti – bolest v nohách může být vyvolána i při zúžení páteřního kanálu, jedná se o tzv. spinální klaudikace, kdy bolesti vyvolá chůze a nebo i jen delší stání a k úlevě dochází hlavně v předklonu nebo dřepnutím „na bobek“. Tady je léčba velmi svízelná a patří do ambulancí léčby bolesti a neurochirurgů. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.