Pediatrička a homeopatka Kateřina Formánková radí, jak homeopatie může pomoci předcházet nemocem z klíšťat, co dělat, pokud se nějaké přisaje, a jak podpořit léčbu v případě onemocnění.

Jaké homeopatické léky by si měl člověk přibalit do lékárničky pro prevenci nemocí z klíšťat?

Obecně podáváme jako prevenci léky Ledum palustre 15 C a Ruta graveolens 15 C (někteří homeopaté doporučují i lék Sabina). Preventivně podáváme lék 1–2 x denně před návštěvou lesa nebo louky. Tyto léky v kombinaci s orálně podávaným vitamínem B odpuzují obecně hmyz, a tím je člověk ve větší míře chráněn.

Rozhodně je ale dobré si nastříkat oblečení i holé části těla aromatickým roztokem například rozmarýnem, tea tree olejem, levandulí nebo eukalyptem. Velký efekt má i éterický olej z muškátového oříšku.

Klíšťata způsobují klíšťovou meningoencefalitidu a boreliózu. Homeopatické „očkování“ samozřejmě neexistuje, ale preventivně můžeme na posílení organismu proti borelióze podat tři dávky homeopatického léku Borrelia nosode 200 C. Lze ho ale koupit jen v zahraničí, užívá se pět granulí jednou týdně, a to tři týdny po sobě.

Doporučují homeopaté očkování proti klíšťové encefalitidě?

Každé očkování má své pro a proti, je vždy nutné pečlivě zvážit rizika, ale i zdravotní stav dítěte, snášení předchozích očkování, odstup od nich apod. Obecně lze říct, že pokud je dítě zdravé, očkování zvládá dobře a bydlí v oblasti výskytu klíšťat, která jsou nakažena meningoencefalitidou, je očkování spíše vhodné. Je to ale pouze můj osobní názor lékaře, pediatra a homeopata.

Jak správně vyndat klíště a jak ošetřit ranku?

Klíště by se mělo vyndat pokud možno šetrně, aby nedošlo k možnosti přenosu infekce, která je v jeho střevním obsahu. Podle nejnovějších výzkumů platí: jestliže se klíště vytáhne do 24 hodin, není schopno pacienta ještě infikovat. V lékárně lze koupit speciální háček na vytažení klíštěte s názvem „O'Tom háčky na klíšťata“, což je šikovná pomůcka pro odstranění přisátých klíšťat. Rychlé, snadné, bezpečné, klíště není třeba nijak dusit, uspávat apod., stačí ho jen podebrat a celé vytáhnout. Pak se kůže vydezinfikuje nejlépe roztokem Betadine, který je velmi účinný proti bakteriím, virům i mykózám. Kůži po klíštěti natřeme přes ranku a ještě v kruhu nejméně jeden centimetr okolo ní. Místo sledujeme ještě další tři měsíce kvůli možným příznakům boreliózy, která se projevuje velkou červenou skvrnou.

Jaké homeopatické léky pomohou?

Po vyndání klíštěte je možné preventivně znovu podat ještě jednu dávku borreliové nosody.

Co dělat, pokud je klíště na těle delší dobu, případně se objeví klasická červená skvrna?

Pokud se objeví červená skvrna, je nutné navštívit lékaře, který určí další postup. Z homeopatických léků podáváme většinou lék Belladonna 9 C a Ledum 9 C a to dva- až třikrát denně pět granulí. Lék Borrelia nosode 30 C se podává v době léčby třikrát týdně. K tomu doporučujeme posílit imunitní systém například podáváním vitamínu C, D.

Co dělat, pokud se u člověka projeví borelióza?

Tento stav by měl rozhodně řešit lékař, eventuelně lékař-homeopat, který zkombinuje klasickou léčbu s možností přidat homeopatické léky podle příznaků.

Co dělat v případě encefalitidy?

Tento stav jednoznačně patří pouze do rukou lékaře. I v tomto případě, kdy je pacient obvykle hospitalizován, protože průběh může být velmi závažný, lze přidat homeopatické léky, ale vždy doporučené cíleně lékařem-homeopatem, podle momentálního stavu pacienta.

Jak pomoci pacientovi v rekonvalescenci?

I v rekonvalescenci podáváme homeopatické léky, výběr je ale opět cílený dle potíží pacienta. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.