Měsíc červen je v čínské medicíně spojen s prvkem ohně a dominujícím orgánem je nyní tenké střevo.
V tomto měsíci bych chtěl zmínit lék, který se zažíváním a metabolismem velmi úzce souvisí a tím je Antimonium crudum, sirník antimonitý.
Kromě zažívacích potíží je to i velmi důležitý lék kožních potíží.
Co se týče zažívání, je to jednak lék pro osoby, jejichž „trávící oheň“ je slabý a požité jídlo nedovedou strávit, ale na druhé straně je to lék pro potíže po přejedení. Je to lék osob obézních, které velmi rády jí a velmi často se přejí a pak je jim špatně. Přejídání je jak co do množství, tak i do složení, protože rádi doslova „splácají páté přes deváté“ a pak je jim těžko, hodně říhají a v ústech cítí vše, co snědli a když zvrací, vyzvrací nestrávené jídlo a stejně tak nestrávené zbytky lze vidět i ve stolici. Pokud zvrací, toto jim nijak neuleví a z přejedení mají průjem. Nux vomica, již zde dříve zmíněný lék, je také lékem na přejezení a velkou konzumaci alkoholu, ale v tomto případě zvracení přináší úlevu. V homeopatii máme ještě jeden lék pro osoby, které se rády přejí a tím je Anacardium orientale. Ti ale jí proto, že jídlo jim uleví od duševního trápení a stresu – například při zkouškách ve škole. Nicmémě Antimonium crudum je vhodné pro osoby sentimentální a depresivní, většinou z milostných zklamání, která pak mohou zajídat.
Osoby, které potřebují Antimonium crudum, mívají jazyk povleklý tlustým bílým povlakem a mají chutě na bílé víno a jiné kyselé věci, například nakládané okurky. To jim ale potíže jen zhorší, což jsou velmi důležité příznaky tohoto léku.
Antimonium crudum je spolu s lékem Thuya jedním z nejdůležitějších léků na bradavice a většinou se používají společně. Odpovídá bradavicím, které jsou tvrdé, hrubé a rozbrázděné a najdeme je nejčastěji na chodidlech, ale ve své podstatě se mohou objevit kdekoliv na těle. Použít jej lze i na kuří oka a obecně všude tam, kde je zesílená, ztvrdlá kůže, například na patách. Pokud tyto tzv. hyperkeratózy praskají „do živého“, pak je vhodné přidat i lék Nitricum acidum.
Do obrazu léku Antimonium crudum patří také ztluštěné a ztvrdlé nehty, které jsou ale křehké, lámavé a drolivé, což může být projevem například nehtových mykóz. V těchto případech opět kombinujeme s lékem Thuya a je nutné podávání dlouhodobé, až v řádech několika měsíců.
Antimonium crudum používáme především v ředěních 9 C či 15 C. U zažívacích potíží můžeme dávkovat 3x denně 5 granulí, u kožních potíží postačí dávkování 1-2x denně, ale v těchto případech spíše dlouhodobě.
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.