Stále častěji se setkávám s případy artrózy u psů, a to nejen těch starých. Degenerace v chovu psů, nesprávný výběr rodičů, „přimhouření“ oka u pozitivně testovaných jedinců na dysplazii kyčelního či loketního kloubu vyššího stupně, genetické predispozice – to vše vede k problémům v budoucím vrhu štěňat.

Artrózu mají jak malá, tak velká plemena. Jen u těch větších a velkých plemen se vyskytuje stále častěji i v mladém věku, což samozřejmě snižuje plánované využití psa např. při sportu. Nemalý podíl mají samozřejmě i podmínky chovu, ve kterých štěně vyrůstá. Pokud si např. pořídím štěně německého ovčáka do bytu s plovoucí podlahou, nemohu očekávat správný vývoj kostry. Artrózy je všude kolem mě v chovu psů mnoho.

Artróza je pro psa bolestivý stav s omezením hybnosti kloubů. Kloubní pouzdro nefunguje tak, jak má, velmi často se objevují blízko kloubního pouzdra různé úlomky nebo kostní výrůstky, které způsobují bolest při pohybu psa. Typické je těžké vstávání po noci nebo delším ležení, poté se pes rozchodí a vypadá na pohled lépe. Ke zhoršení obvykle dochází v chladném počasí. Takový pes by měl být držen optimálně v suchu a přiměřeném teple, nikoli na studeném a vlhkém podkladu (beton, vlhká zem).

Jako první lék volím Rhus toxicodendron 15 C v dávkování 2x denně 2 granulky do tlamky. Tento lék výborně působí proti otokům a ztuhlosti kloubů. Na otoky všeobecně, tedy i kloubů, výborně působí také v případě zánětu Apis mellifica. Volím potenci 15 C v dávkování klidně 3x denně 2 granulky do ústupu akutních bolestí. Pokud se jšpedná o akutní zánět nebo otok s horečkou, třeba po nějaké námaze nebo sportovním výkonu, volím lék Belladonna 15 C, ve stejném dávkování. Jestli je navíc slyšet při pohybu jisté praskání v oblasti kloubu, volím Graphites 30 C v dávkování 2x denně 2 granulky. V neposlední řadě je mým jasným pomocníkem Arnika montana 9 C, kterou dávám prakticky při každé bolesti a podpoře hojení.

Závěrem bych ráda podotkla, že asi nejdůležitější je váhová kategorie zvířete. Pes by neměl mít nadváhu! Tlustým zvířatům se špatnou fyzickou kondicí se zcela snižuje šance na lepší a bezbolestný pohyb.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.