Vzhledem k tomu, že i má maminka má odoperovaný glaukom, velmi dobře vím, co toto onemocnění znamená a co sebou nese. Je třeba bezpodmínečně navštívit očního specialistu jak v humánní, tak veterinární oblasti, který stanoví jasnou diagnózu a nasadí vhodnou medikaci. Bez té, prosím, nikdy oko nelečte sami! Specialista ví přesně, co do oka patří. A naprosto nesouhlasím s tím, když majitel bez řádného vyšetření a doporučení veterinářem sám aplikuje různé antibiotické masti a kapičky do oka. Ve finále zvířeti můžete víc ublížit, než pomoci.

Co je glaukom? Glaukom neboli zelený zákal je onemocnění, při kterém dochází k poškození zrakového nervu. Z větší části bývá jistá genetická predispozice, dále to může být cukrovka nebo třeba dlouhodobé podávání kortikoidů a stáří, které neovlivníme.

Rizikovým faktorem je vysoký nitrooční tlak, který veterinář prověří změřením. V oku se tvoří kapalina. Její tvorba a odtok však musí být vyváženy. Tzn. pokud se v důsledku horšího odtoku odtokovými kanálky hromadí v oku, tlak v oku se zvyšuje a tím pádem dochází k poškození zrakového nervu.

Pokud se onemocnění podchytí v začátcích, lze ho zastavit kapkami do očí, které oční tlak sníží. Pokud se zjistí později, většinou lékař zvolí chirurgickou cestu, aby docílil snížení nitroočního tlaku a tím omezil další poškozování zrakového nervu. Pokud se glaukom neléčí vůbec, onemocnění vede ke ztrátě zraku.

A nyní zmíním několik homeopatických léčiv, která podpoří stabilizaci tohoto onemocnění, poskytnou oku „lepší komfort“ a mohou stabilizovat či dokonce trošku snížit nitrooční tlak.

Tato homeopatika jsem použila u své feny malého plemene, které byl glaukom diagnostikován očním specialistou.

U psa, u kterého byl glaukom diagnostikován, jsou rozšířené zornice a často bývají zarudlé spojivky.

Na snížení očního tlaku můžeme podávat Phosphorus 5 C nebo Causticum 5 C, každý den 2 granulky do tlamky ráno a večer.

Na příliš rozšířené zornice můžeme podat Belladonnu 5 C, opět každý den ráno a večer 2 granulky.

Pokud zvíře absolvuje chirurgický zákrok, je dobré mu podat před ním a po něm Sulfur 5 C a Nux vomicu 5 C aspoň týden po zákroku. Sulfur jako důležitý antioxidant posílí a chrání oční čočku, Nux vomica je výborným lékem na snížení tlaku, a tedy i uklidňuje. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.