Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

JITROCEL a další bylinky pro první pomoc při poranění v přírodě

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

JITROCEL KOPINATÝ je vytrvalá bylina s růžicí štíhlých listů, ze které vyrůstají na stoncích květy v klásku. Příbuzný Jitrocel větší má listy širší a větší a je také léčivý. Oba druhy rostou hojně jako plevel v zahradách i u cest, na loukách a mezích. Plevel nedoceněný, po kterém často šlapeme. Nevidíme ho, dokud si neodřeme na cestě při pádu koleno, a věrný jitrocel „hojílek“, nám nabídne svou chladivou náplast. Kromě hojení ran je jitrocel užitečný jako jeden z prvních jarních bylin, které nám dodají po zimě tolik potřebné minerály a vitamíny. V kuchyni se využívá do polévek, špenátů a mladé křehké listy do salátů spolu s dalšími jarními planými rostlinami.

Ilustrační foto
Zdroj: Magdalena Dobromila Staňková

Jitrocel má účinek tišící, stahující, hojivý a protizánětlivý, úspěšně tlumí kašel a působí jako přírodní antibiotikum. Čerstvě vylisovaná šťáva pomáhá při bolestech v krku. Z listů se připravuje sirup proti kašli nebo se sušené přidávají do směsí průduškových čajů. Podporuje trávení a pomáhá při vředových chorobách žaludku, tlustého střeva dvanácterníku. Psyllium - Zevní použití jitrocele je známé, dalo mu i jméno Jitrocel – rány zaceluje, odjakživa se využíval k čištění a hojení ran. Podle moudrosti starých kořenářek je dobré používat ve správném pořadí oba druhy jitrocele s odlišným působením: jitrocel větší s okrouhlými listy ránu vyčistí a jitrocel kopinatý s listy úzkými ránu stáhne a zacelí. Opačným postupem ránu sice rychle zacelíme, ale uvnitř může zůstat hnis. Odvar lze použít i na obklady očí při zánětu spojivek, listy spařené horkou vodou se používají k obkladům při zánětu nehtového lůžka.

Rady pro děti a maminky

Listy jitrocele nemají vedlejší účinky a nehrozí ani předávkování. Porada s lékařem je však nezbytná v těhotenství při používání Psyllia - semen indického jitrocele (prodávané u nás pod názvem Plantago psyllium), která obsahují rozpustnou vlákninu, která pomáhá upravovat stolici při zácpě i průjmu. Psyllium není vhodné pro děti. Na jaře využíváme hojně jitrocele ze zahrady nebo z čisté přírody jako zeleniny, jejíž minerály (kyselina křemičitá) nám pomohou také pro krásné vlasy a nehty. Skromný jitrocel nám pomáhá nacházet pozitivní rysy ve všech lidech, odpouštět a povznést se nad jejich nedostatky. Dětem se při pobytu venku bude hodit „hojílkova“ náplast na odřená kolena, naučme je proto jitrocel používat od malička. Současně je můžeme učit úctě k přírodě, aby jitroceli za jeho pomoc poděkovaly a vzpomněly na něj, až po něm budou v trávě šlapat. Dětem, které bývají často v zimě nemocné a trpí kašlem, připravíme léčivý jitrocelový sirup nejlépe s jejich vlastní pomocí při sbírání listů.

Recepty pro zdraví i do kuchyně

  1. Hojílkova náplast na rány, odřeniny a puchýře z čerstvých listů jitrocele: Při drobných nehodách dětí v přírodě či na zahradě bývá jitrocel vždy po ruce, použijeme oba druhy ve správném pořadí. Čisté listy nejprve pomačkáme (či rozžvýkáme) aby z nich vytékala šťáva a přiložíme na ránu dokud nepřestane krvácet. Jitrocel sice zbarví trochu kůži na zelenočernou barvu, ale vždy pomůže. Zklidní i bolest při bodnutí hmyzem a zmírní svědění a vložený do boty pomůže při bolestivých puchýřích na nohách.
  2. Jitrocelový sirup proti kašli, na čištění krve a slabý žaludek: 300g (asi 4 hrsti) čistých čerstvých listů jitrocele kopinatého rozmixujeme, nebo umeleme na masovém mlýnku na kaši a svaříme spolu s 300 ml vody + 300g cukru + 150g kvalitního medu. Vaří se na mírném ohni 10 minut až sirup zhoustne. Sirup přecedíme a plníme do malých skleněných lahviček a skladujeme na chladném místě. Užívá se 1 lžíce několikrát denně podle potřeby.

Kdy sklízet listy jitrocele?

Trsy jitrocele můžeme přesadit z volné přírody do vlastní bylinkové zahrady, nebo si najdeme čisté místo v přírodě, kde jitrocel sbíráme. Tato skromná rostlinka nemá žádné zvláštní nároky na pěstování a roste všude. Listy sbíráme mladé a čerstvé od dubna do září, na posekaných loukách a zahradách můžeme najít znovu vyrašené mladé listy po celé léto, starší listy jsou příliš tuhé. Listy k sušení sbíráme nejlépe kolem 14. hodiny, nesmí se zapařit, jinak hnědnou a ztrácejí účinnost, suší ve stínu a skladují v suchu.

Další rostliny pro první pomoc při krvácení, poranění v přírodě:

Kromě jitrocele lze použít k vyčištění rány bylinka z čeledi hluchavkovitých - čistec lesní – čistí rány i zanícené a hnisavé. Listy kontryhele, řebříčku, maliníku, mochny husí, řepíku lékařského, kokošky pastuší tobolky – také staví krvácení při poranění i krvácení z nosu. Z listů vytvoříme malý smotek, který vložíme zčásti do nosu, tak aby šel pak dobře vytáhnout. Čerstvá šťáva z těchto bylinek svíravé chuti stahuje rány a při bolesti v krku poslouží jako kloktadlo. Netřesková šťáva pomáhá na štípance od mravenců a jiného hmyzu podobně jako cizokrajná Aloe vera. Čerstvé listy meduňky, máty či jitrocele přikládáme jako obklad na zklidnění zarudlého či odřeného místa.

Více bylinkových receptů pro léčení i vaření najdete v knize M.D.S. „Bylinky pro děti a maminky“ z vydavatelství Grada. Termíny bylinkových přednášek, seminářů a exkurzí do zahrádky najdete webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.com, www.studioosm.cz

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 3.10.2022 00:40

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze