Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

JITROCEL a další bylinky pro první pomoc při poranění v přírodě

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

JITROCEL KOPINATÝ je vytrvalá bylina s růžicí štíhlých listů, ze které vyrůstají na stoncích květy v klásku. Příbuzný Jitrocel větší má listy širší a větší a je také léčivý. Oba druhy rostou hojně jako plevel v zahradách i u cest, na loukách a mezích. Plevel nedoceněný, po kterém často šlapeme. Nevidíme ho, dokud si neodřeme na cestě při pádu koleno, a věrný jitrocel „hojílek“, nám nabídne svou chladivou náplast. Kromě hojení ran je jitrocel užitečný jako jeden z prvních jarních bylin, které nám dodají po zimě tolik potřebné minerály a vitamíny. V kuchyni se využívá do polévek, špenátů a mladé křehké listy do salátů spolu s dalšími jarními planými rostlinami.

Ilustrační foto
Zdroj: Magdalena Dobromila Staňková

Jitrocel má účinek tišící, stahující, hojivý a protizánětlivý, úspěšně tlumí kašel a působí jako přírodní antibiotikum. Čerstvě vylisovaná šťáva pomáhá při bolestech v krku. Z listů se připravuje sirup proti kašli nebo se sušené přidávají do směsí průduškových čajů. Podporuje trávení a pomáhá při vředových chorobách žaludku, tlustého střeva dvanácterníku. Psyllium - Zevní použití jitrocele je známé, dalo mu i jméno Jitrocel – rány zaceluje, odjakživa se využíval k čištění a hojení ran. Podle moudrosti starých kořenářek je dobré používat ve správném pořadí oba druhy jitrocele s odlišným působením: jitrocel větší s okrouhlými listy ránu vyčistí a jitrocel kopinatý s listy úzkými ránu stáhne a zacelí. Opačným postupem ránu sice rychle zacelíme, ale uvnitř může zůstat hnis. Odvar lze použít i na obklady očí při zánětu spojivek, listy spařené horkou vodou se používají k obkladům při zánětu nehtového lůžka.

Rady pro děti a maminky

Listy jitrocele nemají vedlejší účinky a nehrozí ani předávkování. Porada s lékařem je však nezbytná v těhotenství při používání Psyllia - semen indického jitrocele (prodávané u nás pod názvem Plantago psyllium), která obsahují rozpustnou vlákninu, která pomáhá upravovat stolici při zácpě i průjmu. Psyllium není vhodné pro děti. Na jaře využíváme hojně jitrocele ze zahrady nebo z čisté přírody jako zeleniny, jejíž minerály (kyselina křemičitá) nám pomohou také pro krásné vlasy a nehty. Skromný jitrocel nám pomáhá nacházet pozitivní rysy ve všech lidech, odpouštět a povznést se nad jejich nedostatky. Dětem se při pobytu venku bude hodit „hojílkova“ náplast na odřená kolena, naučme je proto jitrocel používat od malička. Současně je můžeme učit úctě k přírodě, aby jitroceli za jeho pomoc poděkovaly a vzpomněly na něj, až po něm budou v trávě šlapat. Dětem, které bývají často v zimě nemocné a trpí kašlem, připravíme léčivý jitrocelový sirup nejlépe s jejich vlastní pomocí při sbírání listů.

Recepty pro zdraví i do kuchyně

  1. Hojílkova náplast na rány, odřeniny a puchýře z čerstvých listů jitrocele: Při drobných nehodách dětí v přírodě či na zahradě bývá jitrocel vždy po ruce, použijeme oba druhy ve správném pořadí. Čisté listy nejprve pomačkáme (či rozžvýkáme) aby z nich vytékala šťáva a přiložíme na ránu dokud nepřestane krvácet. Jitrocel sice zbarví trochu kůži na zelenočernou barvu, ale vždy pomůže. Zklidní i bolest při bodnutí hmyzem a zmírní svědění a vložený do boty pomůže při bolestivých puchýřích na nohách.
  2. Jitrocelový sirup proti kašli, na čištění krve a slabý žaludek: 300g (asi 4 hrsti) čistých čerstvých listů jitrocele kopinatého rozmixujeme, nebo umeleme na masovém mlýnku na kaši a svaříme spolu s 300 ml vody + 300g cukru + 150g kvalitního medu. Vaří se na mírném ohni 10 minut až sirup zhoustne. Sirup přecedíme a plníme do malých skleněných lahviček a skladujeme na chladném místě. Užívá se 1 lžíce několikrát denně podle potřeby.

Kdy sklízet listy jitrocele?

Trsy jitrocele můžeme přesadit z volné přírody do vlastní bylinkové zahrady, nebo si najdeme čisté místo v přírodě, kde jitrocel sbíráme. Tato skromná rostlinka nemá žádné zvláštní nároky na pěstování a roste všude. Listy sbíráme mladé a čerstvé od dubna do září, na posekaných loukách a zahradách můžeme najít znovu vyrašené mladé listy po celé léto, starší listy jsou příliš tuhé. Listy k sušení sbíráme nejlépe kolem 14. hodiny, nesmí se zapařit, jinak hnědnou a ztrácejí účinnost, suší ve stínu a skladují v suchu.

Další rostliny pro první pomoc při krvácení, poranění v přírodě:

Kromě jitrocele lze použít k vyčištění rány bylinka z čeledi hluchavkovitých - čistec lesní – čistí rány i zanícené a hnisavé. Listy kontryhele, řebříčku, maliníku, mochny husí, řepíku lékařského, kokošky pastuší tobolky – také staví krvácení při poranění i krvácení z nosu. Z listů vytvoříme malý smotek, který vložíme zčásti do nosu, tak aby šel pak dobře vytáhnout. Čerstvá šťáva z těchto bylinek svíravé chuti stahuje rány a při bolesti v krku poslouží jako kloktadlo. Netřesková šťáva pomáhá na štípance od mravenců a jiného hmyzu podobně jako cizokrajná Aloe vera. Čerstvé listy meduňky, máty či jitrocele přikládáme jako obklad na zklidnění zarudlého či odřeného místa.

Více bylinkových receptů pro léčení i vaření najdete v knize M.D.S. „Bylinky pro děti a maminky“ z vydavatelství Grada. Termíny bylinkových přednášek, seminářů a exkurzí do zahrádky najdete webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.com, www.studioosm.cz

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 9.8.2020 01:33

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze