Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Reklama: Viburcol pro klidné dítě

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Meduňkové osvěžení

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

V květnu všechno kolem nás kvete a bují, štěbetá, cvrliká a bzučí... a příroda září odstíny svěží jarní zeleně a pastelovými tóny kvetoucích stromů. Pro teplé jarní dny nám příroda nabízí příjemné osvěžení v podobě nápojů z čerstvých bylinek.

Ilustrační foto
Zdroj: Magdalena Dobromila Staňková

Vyzkoušejte meduňkový nápoj, který není třeba zalévat vroucí vodou jako čaj, ale jenom za studena vylouhovat. Tento vynikající zelený nápoj připravíme snadno rozmixováním čerstvých lístků meduňky s vodou. Podle chuti a možností můžeme do nápoje kombinovat dohromady různé bylinky, mátu, maliník, kopřivu a další.

Meduňka lékařská je otužilá trvalka, která roste v bohatých trsech a kvete počátkem léta drobnými bílými kvítky. Celá rostlina příjemně voní po citrónech, její vůně láká včely a má uklidňující účinky. Nazývá se proto také „lemonka“ a „potěšení srdce“. Ve středověku meduňku nosily prosté ženy i urozené dámy v látkových amuletech na krku aby jim přinášela štěstí v lásce, ochraňovala je před nevolností, vyrážkou, pokousání psem a bolení v krku. Věřilo se že pití meduňkového čaje prodlužuje život, jak tvrdil princ Levellyn z Glamorganu, který ho pil denně celý svůj 108 let dlouhý život. Od začátku 17. století mniši v klášteře bosých karmelitánů z meduňky vyráběli slavné karmelitské kapky, tyto kapky se dodnes s úspěchem užívají.

Jak meduňka působí na zdraví?

Meduňka obsahuje hlavně vonné silice a další látky. Působí sedativně, utišuje a zklidňuje nervy i zažívání, pomáhá při nespavosti, úzkosti a nervové vyčerpanosti, bušení srdce, při nadýmání a křečových bolestech a proti škytavce. Zvyšuje vylučování žluče a pro tyto účely se kombinuje s hořkými bylinami jako zeměžluč a smil písečný. V aromaterapii se používá meduňkový éterický olej do koupelových a sprchových olejů, kosmetických přípravků pro péči o obličej a vlasy, ústní dutinu a zuby i pro intimní hygienu. Éterický meduňkový olej patří mezi vzácné dražší oleje a používá se pro zevní použití při poštípání hmyzem, pro odpuzení hmyzu, při bolestech hlavy a revmatismu. Postižená místa natíráme naředěným éterickým olejem v poměru 1 kapka éterického oleje na 10 ml mandlového či jiného rostlinného oleje. Zakoupit můžeme také meduňku v jojobě od Nobilis, kde je již zředěný éterický olej v jojobovém oleji v ideálním poměru za příznivou cenu. (Pozor na předávkování – nezředěná silice může způsobit malátnost a snížit krevní tlak). Meduňka jako mírné uklidňující sedativum je vhodná i v těhotenství, při kojení a pro děti, vypovídá o tom i jeden z lidových názvů: „matkové thé“. Může zklidnit žaludek při těhotenských nevolnostech a při kojení zklidnit i kojence. Při dodržování doporučených dávek nemá vedlejší účinky, neměli bychom ji však užívat dlouhodobě, ale střídat ji s jinými bylinkami. Meduňkový čaj zklidňuje děti před spaním a tiší bolesti bříška a nepříjemné pocity v krku. Na celkové zklidnění můžeme přidat trošku medu, na bolení bříška nesladíme. Pro lepší usínání dětí pomáhá polštářek nebo látková panenka naplněná sušenou meduňkou. Výborný je pro děti jarní čaj z čerstvých či sušených květů trnky obecné a listů meduňky.

Kdy sklízet nať meduňky?

Meduňka se pěstuje dobře v záhoně i v květináči venku či na okně. Listy jsou nejvoňavější na začátku léta před rozkvětem rostliny. Nať meduňky k sušení sbíráme za suchého počasí (ne po dešti) nejlépe v poledne od května do července, nejlepší jsou mladé rostliny před rozkvětem, nebo vršky starších. Sušíme ji rychle ve stínu na větraném místě na sítech nebo i ve svazcích, neměla by zhnědnout a neskladujeme ji déle než 1 rok, rychle ztrácí vůni. K jídlu a na čaj z čerstvých listů sbíráme už od dubna do podzimu první lístky.

Recepty pro zdraví i do kuchyně

  • Čaj (nálev) z meduňky při pocitu strachu a úzkosti a bušení srdce:

1 zarovnanou polévkovou lžíci sušených listů přelijeme šálkem vroucí vody a louhujeme 5 minut. Pijeme teplé po každém hlavním jídle.

  • Čaj (nálev) z meduňky a máty při bolestivých křečích z nadýmání a menstruace:

Po 1 lžičce sušené meduňky + máty zalijeme hrnkem vroucí vody a louhujeme 8 – 10 minut, pijeme při potížích až 3 šálky denně, ne však večer nejpozději do 17 hodiny.

  • Osvěžující meduňkový nápoj (výluh zastudena):

2 hrsti čerstvě natrhaných meduňkových listů
1 – 2 bio citróny
med podle chuti

Postup: Opranou jarní meduňku zalijeme 1,5 litrem studené pramenité vody, rozmixujeme a necháme louhovat asi 5 -10 minut a přecedíme. Med rozpustíme v trošce teplé vody a necháme vychladit a pak smícháme s přecezeným výluhem z meduňky a šťávou z citrónu. Podáváme ozdobené kolečky citrónu a lístky meduňky v teplých jarních a letních dnech.

  • Krkonošská meduňková omáčka:

Z másla a mouky opražíme světlou jíšku, kterou okořeníme 2 bobkovými listy a zalijeme ji studeným vývarem a do hladka povaříme. Pak vyndáme bobkové listy, přilijeme asi ½ litru smetany a na másle podušenou jemně nasekanou meduňku, dosolíme a už nevaříme. Omáčka voní po meduňce a po citrónu a podává se k vařenému masu nebo zelenině.

V kuchyni se používá čerstvá meduňka nebo jen krátce tepelně upravená, jinak ztrácí svou vůni. Přidává se do bylinkových ochucených octů a olejů, sýrů, jogurtů a másel, sladkých dezertů, zmrzlin a osvěžujících letních nápojů.

Více o bylinkách se můžete dozvědět v knize „Bylinky pro děti a maminky“ a přímo od autorky článku M.D.Staňkové na jejích přednáškách a seminářích.

TIPY NA AKCE:

  • Jarní exkurze do bylinkové zahrádky M.D.S. bude ve středu 20.5. od 10–12 hodin v kempu DRUSUS v Třebonicích v Praze 5. Dozvíte se jaké bylinky pěstovat v květináčích a na zahradě a jak je využít v kuchyni i při léčení s ochutnávkou bylinkových specialit. Prosíme o přihlášení předem, více info na: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz
  • Přednáška s homeopatkou MUDr. Magdalenou Záchovou – Jak si sestavit cestovní lékárničku na léto - 28.5. od 17.15–19.15 hodin ve studiu Osm na Praze 6, www.studioosm.cz
  • Víkendový seminář v Dobřichovicích s Ivetou Kučerovou 30.- 31.5. MILENKA z cyklu Živá, krásná a bylinková, www.zivaradost.cz 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 23.4.2019 10:17

COPYRIGHT © 2010 - 2019 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze