Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Meduňkové osvěžení

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

V květnu všechno kolem nás kvete a bují, štěbetá, cvrliká a bzučí... a příroda září odstíny svěží jarní zeleně a pastelovými tóny kvetoucích stromů. Pro teplé jarní dny nám příroda nabízí příjemné osvěžení v podobě nápojů z čerstvých bylinek.

Ilustrační foto
Zdroj: Magdalena Dobromila Staňková

Vyzkoušejte meduňkový nápoj, který není třeba zalévat vroucí vodou jako čaj, ale jenom za studena vylouhovat. Tento vynikající zelený nápoj připravíme snadno rozmixováním čerstvých lístků meduňky s vodou. Podle chuti a možností můžeme do nápoje kombinovat dohromady různé bylinky, mátu, maliník, kopřivu a další.

Meduňka lékařská je otužilá trvalka, která roste v bohatých trsech a kvete počátkem léta drobnými bílými kvítky. Celá rostlina příjemně voní po citrónech, její vůně láká včely a má uklidňující účinky. Nazývá se proto také „lemonka“ a „potěšení srdce“. Ve středověku meduňku nosily prosté ženy i urozené dámy v látkových amuletech na krku aby jim přinášela štěstí v lásce, ochraňovala je před nevolností, vyrážkou, pokousání psem a bolení v krku. Věřilo se že pití meduňkového čaje prodlužuje život, jak tvrdil princ Levellyn z Glamorganu, který ho pil denně celý svůj 108 let dlouhý život. Od začátku 17. století mniši v klášteře bosých karmelitánů z meduňky vyráběli slavné karmelitské kapky, tyto kapky se dodnes s úspěchem užívají.

Jak meduňka působí na zdraví?

Meduňka obsahuje hlavně vonné silice a další látky. Působí sedativně, utišuje a zklidňuje nervy i zažívání, pomáhá při nespavosti, úzkosti a nervové vyčerpanosti, bušení srdce, při nadýmání a křečových bolestech a proti škytavce. Zvyšuje vylučování žluče a pro tyto účely se kombinuje s hořkými bylinami jako zeměžluč a smil písečný. V aromaterapii se používá meduňkový éterický olej do koupelových a sprchových olejů, kosmetických přípravků pro péči o obličej a vlasy, ústní dutinu a zuby i pro intimní hygienu. Éterický meduňkový olej patří mezi vzácné dražší oleje a používá se pro zevní použití při poštípání hmyzem, pro odpuzení hmyzu, při bolestech hlavy a revmatismu. Postižená místa natíráme naředěným éterickým olejem v poměru 1 kapka éterického oleje na 10 ml mandlového či jiného rostlinného oleje. Zakoupit můžeme také meduňku v jojobě od Nobilis, kde je již zředěný éterický olej v jojobovém oleji v ideálním poměru za příznivou cenu. (Pozor na předávkování – nezředěná silice může způsobit malátnost a snížit krevní tlak). Meduňka jako mírné uklidňující sedativum je vhodná i v těhotenství, při kojení a pro děti, vypovídá o tom i jeden z lidových názvů: „matkové thé“. Může zklidnit žaludek při těhotenských nevolnostech a při kojení zklidnit i kojence. Při dodržování doporučených dávek nemá vedlejší účinky, neměli bychom ji však užívat dlouhodobě, ale střídat ji s jinými bylinkami. Meduňkový čaj zklidňuje děti před spaním a tiší bolesti bříška a nepříjemné pocity v krku. Na celkové zklidnění můžeme přidat trošku medu, na bolení bříška nesladíme. Pro lepší usínání dětí pomáhá polštářek nebo látková panenka naplněná sušenou meduňkou. Výborný je pro děti jarní čaj z čerstvých či sušených květů trnky obecné a listů meduňky.

Kdy sklízet nať meduňky?

Meduňka se pěstuje dobře v záhoně i v květináči venku či na okně. Listy jsou nejvoňavější na začátku léta před rozkvětem rostliny. Nať meduňky k sušení sbíráme za suchého počasí (ne po dešti) nejlépe v poledne od května do července, nejlepší jsou mladé rostliny před rozkvětem, nebo vršky starších. Sušíme ji rychle ve stínu na větraném místě na sítech nebo i ve svazcích, neměla by zhnědnout a neskladujeme ji déle než 1 rok, rychle ztrácí vůni. K jídlu a na čaj z čerstvých listů sbíráme už od dubna do podzimu první lístky.

Recepty pro zdraví i do kuchyně

  • Čaj (nálev) z meduňky při pocitu strachu a úzkosti a bušení srdce:

1 zarovnanou polévkovou lžíci sušených listů přelijeme šálkem vroucí vody a louhujeme 5 minut. Pijeme teplé po každém hlavním jídle.

  • Čaj (nálev) z meduňky a máty při bolestivých křečích z nadýmání a menstruace:

Po 1 lžičce sušené meduňky + máty zalijeme hrnkem vroucí vody a louhujeme 8 – 10 minut, pijeme při potížích až 3 šálky denně, ne však večer nejpozději do 17 hodiny.

  • Osvěžující meduňkový nápoj (výluh zastudena):

2 hrsti čerstvě natrhaných meduňkových listů
1 – 2 bio citróny
med podle chuti

Postup: Opranou jarní meduňku zalijeme 1,5 litrem studené pramenité vody, rozmixujeme a necháme louhovat asi 5 -10 minut a přecedíme. Med rozpustíme v trošce teplé vody a necháme vychladit a pak smícháme s přecezeným výluhem z meduňky a šťávou z citrónu. Podáváme ozdobené kolečky citrónu a lístky meduňky v teplých jarních a letních dnech.

  • Krkonošská meduňková omáčka:

Z másla a mouky opražíme světlou jíšku, kterou okořeníme 2 bobkovými listy a zalijeme ji studeným vývarem a do hladka povaříme. Pak vyndáme bobkové listy, přilijeme asi ½ litru smetany a na másle podušenou jemně nasekanou meduňku, dosolíme a už nevaříme. Omáčka voní po meduňce a po citrónu a podává se k vařenému masu nebo zelenině.

V kuchyni se používá čerstvá meduňka nebo jen krátce tepelně upravená, jinak ztrácí svou vůni. Přidává se do bylinkových ochucených octů a olejů, sýrů, jogurtů a másel, sladkých dezertů, zmrzlin a osvěžujících letních nápojů.

Více o bylinkách se můžete dozvědět v knize „Bylinky pro děti a maminky“ a přímo od autorky článku M.D.Staňkové na jejích přednáškách a seminářích.

TIPY NA AKCE:

  • Jarní exkurze do bylinkové zahrádky M.D.S. bude ve středu 20.5. od 10–12 hodin v kempu DRUSUS v Třebonicích v Praze 5. Dozvíte se jaké bylinky pěstovat v květináčích a na zahradě a jak je využít v kuchyni i při léčení s ochutnávkou bylinkových specialit. Prosíme o přihlášení předem, více info na: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz
  • Přednáška s homeopatkou MUDr. Magdalenou Záchovou – Jak si sestavit cestovní lékárničku na léto - 28.5. od 17.15–19.15 hodin ve studiu Osm na Praze 6, www.studioosm.cz
  • Víkendový seminář v Dobřichovicích s Ivetou Kučerovou 30.- 31.5. MILENKA z cyklu Živá, krásná a bylinková, www.zivaradost.cz 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 30.6.2022 18:38

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze