Po letní prázdninové pauze se v úterý 15. října 2024 opět uskutečnilo setkání s novináři v nově zrekonstruovaných prostorách Českého rozhlasu. Tentokrát jsme připravili téma aktuální pro podzimní období s počínajícími respiračními onemocněními: „Jak může pomoci homeopatie při léčbě onemocnění v ORL oblasti“.
Úvod sdělení jsem věnovala pojmům v otorhinolaryngologii, zopakování anatomických názvů, vysvětlení fyziologie a vzniku nejčastějšího dětského onemocnění, zánětu středouší.
Za základní lék všech obtíží v ORL oblasti, lék počínajícího respiračního infektu a viróz, považuji homeopatický lék Ferrum phosphoricum.
U jednotlivých ORL orgánů jsem uvedla základní a nejčastěji používané léky, pro oto (ucho) Kalium muriaticum, pro rhino (nos) Nux vomica, Kalium bichromicum a pro laryngo (hrtan, zahrnuje celý krk, hrdlo) Phytolacca decandra, Belladonna.
Poté jsem uvedla i léky „příčiny“ Aconitum napellus a Dulcamara, vysvětlila indikace a rozdíly pro jejich použití s ohledem na suchý a vlhký chlad.
Závěr výčtu homeopatických léků patřil období rekonvalescence, kam patří nejen zmiňovaný lék Ferrum phosphoricum, ale i Sulfur iodatum a China.
Další bod byl věnován informacím ohledně naší práce s veřejností na sociálních sítí a webu svethomeopatie.cz. Od září 2024 se nově mohou lidé telefonicky spojit s MUDr. Lucií Kozákovou prostřednictvím naší „call linky“ a řešit konkrétní akutní zdravotní obtíže pomocí homeopatických léků.
Závěrem byly zmíněny nejčastější dotazy zajímající naši veřejnost, mezi které patří podpora imunity u dětí předškolního a školního věku v době zvýšeného výskytu respiračních onemocnění. Malým dětem ráda s úspěchem doporučuji týdenní schéma, užívání kombinace homeopatických léků Oscillococcinum, Sulfur iodatum a Silicea.
Častým dotazem v našich poradnách je také „zadní rýma“. Tuto diagnózu jsem rozdělila na akutní potíže, kde byly popsány léky Kalium muriaticum, Hydrastis canadensis a Apis mellifica a chronické, kam spadá problematika zvětšené nosní mandle. Zvětšená adenoidní vegetace se daří řešit pomocí léku Agraphis nutans v kombinaci s lékem citlivého typu a lékem chronického způsobu reakce. Léčba je však dlouhodobá a trvá minimálně půl roku. Proto jsem zdůraznila, že chronické a opakující se obtíže je potřeba řešit osobní konzultací s lékařem homeopatem a nastavením léčby na míru po podrobné anamnéze.
Úplný závěr sdělení patřil faktům a mýtům v ORL problematice, kdy jsem hovořila o čištění uší, vysvětlila pojmy jako jsou drátkování, punkce dutin a jaké přípravky a jaký postup volit z klasické léčby při akutní bolesti ucha, tedy počínajícím zánětu středouší.
Diskuse a dotazy z řad novinářů potvrdily, že toto téma je a bude stále aktuální. Je potřeba veřejnost informovat o možnostech použití homeopatických léků při léčbě respiračních onemocnění buď v monoterapii konkrétních ORL obtíží nebo jejich využití jako léčby doplňkové ke klasické, např. antibiotické, čímž dojde ke zmírnění obtíží pacienta a urychlení jeho rekonvalescence.