V tomto článku chci zmínit svého pacienta, 10 letého pejska plemene Americký stafordšírský terier, který opakovaně v důsledku alergií na jaře a na podzim trpí na slzení, bolestivost oka a celkové svědění očí. Navíc se v této době u pacienta zmnoží tkáň třetího víčka (hyperplazie). Vypadá to dost hrozivě, krvavé oko, nateklé, bolestivé, svědí, pejsek si ho předními packami mne. Pejsek je v tomto období žíznivý a vadí mu světlo, je tedy světloplachý. Na světle více slzí. Vyhledává chlad a klidná místa.

U tohoto plemene je charakteristické vypouklé oko, které je mnohem více náchylné na vlivy vnějšího prostředí, a tím na mechanické poranění oka, ať už jde o prach, poranění stéblem trávy apod.

Pejsek má stanovenou diagnózu od veterinárního lékaře: chronický zánět spojivek, který se každoročně opakuje se stejnými příznaky.

Prvním lékem mé volby je Euphrasia officinalis. Tento lék je velmi vhodný při dráždivém slzení, u pacientů citvivých na světlo, u alergických zánětů spojivek s hojným vodnatým sekretem. Používám v potenci 5 nebo 9 C.

Druhou volbou je homeopatický lék Kalium iodatum. Tento lék výborně funguje na oteklá víčka a pálivý výtok z oka. Celkově sliznici zklidní. Opět použití v potenci 5 nebo 9 C.

A poslední volbou je můj oblíbený pomocník hned po zázračné Arnice a tím je Calendula officinalis. Měsíček lékařský dokáže být skvělým pomocníkem při zklidnění a hojení. Odstraňuje svědivost a celkově urychluje celý proces hojení.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.