V dnešním článku bych se ráda zaměřila na čím dál častější problém u zvířat a tím je seboroická dermatitida. Aby zvíře mělo tuto diagnózu, musí navštívit veterinárního lékaře – specialistu, který ji stanoví. Stanovení diagnózy nelze dělat jen laickým pohledem nebo dokonce „domácím hádáním“. Je třeba udělat stěry, zjistit případnou přítomnost kvasinek, bakterií, apod. Je také potřeba stav zaléčit antibiotiky, antimykotiky, někdy je nutné i podávání kortikoidů.

Co to seborea je?

Laicky řečeno, zvíře má spoustu lupů, tvoří se krusty nejčastěji v oblasti náprsenky, na bříšku, na předních nohách, v oblasti kolem podpaždí, na tlapkách v meziprstí, na hřbetě kolem ocasu a na vnitřních stranách zadních nohou.

Seborea jako taková nezpůsobuje drbání. To až potom, následkem zanesené infekce se pes začíná hodně drbat. Kůže je buď velmi suchá a nebo se zase naopak hodně mastí a když ke zvířátku čuchnete, nevábně voní. Na kůži v srsti se tvoří různé stroupky. Zvíře často reaguje velmi citlivě na dotyk, který mu není zrovna příjemný. Tím, jak se zvíře často drbe, kůži si zraňuje, rozškrabává, tvoří se ranky a ty jsou pak vstupní branou pro kvasinky a bakterie.

Je také třeba vyloučit případnou alergii na složku v krmivu. Se seboreou také velmi souvisí funkčnost štítné žlázy, je tedy velmi vhodné nechat zvířátko vyšetřit hormonálně.

Proč zvíře seboreou onemocní?

Důležitou roli hraje imunita, která je oslabená, dalším faktorem je nekvalitní strava a nebo velmi časté koupání, které kůži psa vysouší a přirozený maz, který by měl zůstávat na kůži, je tak hned odstraňován. Další příčinou může být dlouhodobý stres zvířete.

Homeopatická léčba

Léčba pomocí homeopatik je velmi úspěšná, musí však být v tomto případě dlouhodobá, trvající i několik měsíců.

Mou první volbou je homeopatikum Sulfur 15 C a nebo Sulfur iodatum 15 C. Sulfur volím u jedince, který se zlepšuje chladem a suchem, naproti tomu Sulfur iodatum volím v případě slabého, hubeného a akčního, ale rychle unavitelného jedince vyhledávajícího chlad. Mezi těmito dvěma léky je mnohdy těžké rozhodnout.

Dále volím Zincum metallicum v nižší potenci, tedy 5 nebo 9 C a ze začátku podávám i 3x denně. Je to lék, který volím vždy na problémy s kůží, je to takový "guru" při kožních obtížích.

Také je velmi vhodné podávat ostropestřec mariánský Carduus marianus v nízkých potencích 5 nebo 9 C 1x denně.

Z doplňků stravy bych ráda zmínila můj oblíbený pupalkový olej a Omega 3 oleje, ať už na bázi rostlinného nebo živočišného původu, kterých je na trhu mnoho.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.