Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Morbus Osgood-Schlatter...?

Autor: Doc. PhDr. Radana Jesenická, Ph.D.

Morbus Osgood-Schlatter. O čem je řeč? Jedná se o onemocnění, které se projevuje v oblasti kolenního kloubu a postihuje dospívající děti. Za složitým názvem se skrývá celkem jednoduché a logické vysvětlení... 

Ilustrační foto
Zdroj: Lucie Nestrašilová

Morbus Osgood-Schlatter je onemocnění, které postihuje místo v oblasti kolenního kloubu, kde se upíná sval – natahovač kolene. Natahovač kolene, který se nachází na přední straně stehna a zkráceně se mu říká „kvadriceps“ má čtyři hlavy. Tento sval běží od pánve až na přední stranu holenní kosti. Do jeho průběhu je vložena čéška, která má zajistit jeho funkci lepší biomechanické vlastnosti. Jenže tímto se celý mechanismus funkce v oblasti kolenního kloubu stává velmi složitým.

Pokud jsou na tento sval kladeny velké nároky, např. u vrcholově sportujících dětí v oblasti dospívání, dochází při přetížení tohoto svalu za nadměrný tah v oblasti úponu na holenní kosti. V místě úponu dochází k poruchám mikrocirkulace, tedy výživy úponu šlachy. Tělo reaguje na zvýšený tah snahou stabilizovat toto místo. V první fázi místo úponu otéká a bolí. Bolest obvykle zpočátku koresponduje se zátěží, později však místo bolí i v klidu. Ve druhé fázi začíná tělo vyplavovat do místa úponu šlachy vápníkové ionty, opět s cílem stabilizace této oblasti. V našem těle funguje nesčetně autoreparačních = samoléčitelských mechanismů. Šlacha není svou strukturou připravena na zátěž, která je na ni kladena, proto se tělo snaží přetvořit ji v místě úponu v kost, protože kost je pevnější a zátěž unese.

Ne každé fyzicky přetížené dítě bude mít Morbus Osgood-Schlatter. Obvykle musí do hry vstoupit také ostatní faktory. Tzn. že dítě má například lehce jiný úhel rotace stehenní nebo holenní kosti. Jedná se o minimální rozdíl oproti širokému normálu, nicméně při zvýšené zátěži se projeví příznaky přetížení dřív. Nebo, jak často dnes vidíme, mají děti tzv. zvýšenou laxicitu vaziva. Jejich pojivové tkáně jsou nekvalitní a nedávají tak kloubům dobrou oporu. Tato situace dnes často nastává zejména z důvodů zvýšeného obsahu hormonů a doplňkových látek ve stravě, stigmatizace matek hormonální léčbou v době těhotenství i před těhotenstvím. Následkem takových faktorů se celkově kvalita pojivové tkáně populace horší.

Jedinou léčbou bolestí v souvislosti s Morbus Osgood-Schlatter je vyloučit nadměrnou zátěž kolenního kloubu, tedy ubrat fyzickou zátěž dítěte. Bolesti mohou i po vyloučení zátěže trvat 1-2 roky, než se celá situace stabilizuje a koleno opět normálně funguje. V opačném případě může dojít k trvalým změnám v podobě chronických bolestí a výrůstků, které se pak musí odstranit operačně.

Fyzioterapií je možno zlepšit biomechanické poměry a pracovat na lepší, ekonomičtější stabilizaci kolenního kloubu.

Pokud řešíte Morbus Osgood-Schlatter u vašeho dítěte, můžete využít i homeopatii:

V akutním stádiu prosáknutí a bolesti:
Apis mellifica 30 C – 5 granulí 4x denně
Arnica montana 9 C – 5 granulí 4x denně

V chronickém stádiu bolesti a hmatatelné prominence:
Arnica montana 9 C – 5 granulí 2x denně
Rhus toxicodendron 9 C – 5 granulí 2x denně

Oba homeopatické léky podávejte minimálně po dobu třech měsíců

Věděli jste, že bolavé koleno často ukazuje na porušenou funkci v oblasti kyčelního kloubu nebo hlezna? Je takovým středobodem, který kompenzuje nesrovnalosti uvedených kloubů.
 

Reklama: Oscillococcinum

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Doc. PhDr. Radana Jesenická, Ph.D.

Autor: Doc. PhDr. Radana Jesenická, Ph.D.fyzioterapeutka

 Jsem tělem i duší fyzioterapeut, který od roku 2005 rozšířil paletu svých možností v terapii o homeopatii. Mám velkou radost z toho, že mohu své děti a okolí často ušetřit užívání klasické medicíny a naopak podpořit "samoléčitelské" schopnosti, které jsou schované v každém z nás. V praxi se věnuji také předpisu tělesné zátěže u pacientů s obezitou a vzdělávání fyzioterapeutů.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 30.6.2022 17:48

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze