Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Psincový kašel

Autor: MVDr. Lada Paulů

A máme tu zase podzim. Čas jablek, spadaného listí, předvánočních nákupů, ale také vlhka, bláta, chřipek a psincového kašle. Co to vůbec psincový kašel je a jaké jsou homeopatické možnosti boje s ním?   

Ilustrační foto

Psincový kašel je onemocnění, které postihuje horní cesty dýchací. Infekčních činitelů, kteří ho způsobují je celá řada (jak virů, tak bakterii). Je mezi psy vysoce přenosný, šíří se tzv. kapénkovou infekcí. Rizikovým faktorem je velká koncentrace psů na jednom místě. Typickým projevem je kašel. Většinou začíná jako suchý, dráždivý, pak přechází ve vlhký. Někdy psi kašlou tak moc, až se pozvrací. Majitelé si často myslí, že má pejsek něco vraženého v krku (zejména u starších jedinců, pokud stav trvá déle než 10 dní, je dobré nechat pejska přeposlechnout lékařem, podobný kašel mají i „srdcaři“).Teplota je většinou v normálu (při měření v konečníku, by měla být do 39 st.C), chuť k jídlu je různá. Někdy je pejsek apatický a nechce žrát, někteří se chovají „jakoby nic“ a potravu přijímají normálně. Průběh onemocnění u daného jedince je závislý na řadě věcí, zejména věku a s tím souvisejícím stavem imunitního systému. Velký vliv mají možná přidružená onemocnění. Štěňátko nebo starý pejsek se s onemocněním bude vypořádávat déle a hůře než dospělý, jinak zdravý jedinec.

Veterinární lékař poslechem vyloučí zápal plic nebo onemocnění srdce. Pokud bude pacient bez teploty, většinou lékař doporučí klid, dětský sirup, něco na posílení imunity (např. vitamín C). Při horečce dostanete antibiotika. Při normálním průběhu trvá onemocnění max.10 dní.

Z homeopatických léků je určitě vhodné mít doma Osciloccocinum a podávat preventivně. Ideálně celé rodině v chřipkovém období. Jednu dávku týdně a v případě zvýšeného rizika onemocnění podávat denně. Pokud pejsek vypadá, že se u něj kašel začíná projevovat, podejte 3 dávky za jeden den. Dost často se podaří rozvoj onemocnění zastavit nebo alespoň zmírnit průběh.

Z monokomponentních léků jsou na psincový kašel nejčastěji používanými tyto:

Aconitum napellus 9 C, 3-6 x/den – při prudkém nástupu onemocnění, bývá přítomna horečka se suchým kašlem a velkou žízní na studenou vodu. Onemocnění vzniká po vystavení suchému chladu.

Belladonna 9 C, 3-6 x/den – je lék počátku onemocnění, se suchým kašlem, ze zvířat „sálá“ teplo (zejména po otevření tlamy) a má výrazně překrvené sliznice.

Ferrum phosphoricum 9 C, 2–4 x/den – použijte při suchém, krátkém kašli, případně pejsek vykašle hlen s krví. Nástup onemocnění je většinou pozvolný, plíživý, bez teploty.

Hepar sulfur 9 C, 3-6 x /den – při suchém, dráždivé, výrazně štěkavém kašli s hlenohnisavým výhozem (který zvíře může polykat). Pes je většinou mrzutý až zlostný, příznaky se zhoršují studeným průvanem.

Spongia tosta 9 C, 3–6 x/den – u suchého, drsného kašle (připomíná zvuk pily).

Ipeca 9 C, 3–6 x/den – v případě prudkého, záchvatovitého kašle, s velkým množstvím hlenu. Zvíře může tak kašlat, až se pozvrací (často dochází majiteli k záměně za problém se žaludkem). Ke zhoršení dochází na čerstvém vzduchu.

Na doléčení je vhodné přidávat k vybranému léku Sulfur iodatum 9– 15 C, 2x/den. Zejména při opakovaných infekcích nebo u zvířat, kterým déle trvá, než se z onemocnění „vyhrabou“. Dále ho podávejte samostatně ještě minimálně týden po vymizení příznaků.
 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MVDr. Lada Paulů

Autor: MVDr. Lada Paulůveterinární lékařka

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 7.10.2022 07:09

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze